Ondřej Šimetka: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte Lékaře bez hranic

Na kole přes Východní Timor pro „Lékaře bez hranic“

vybíráme od 19.8.2018
131 800 Kč
vybráno 110 % z 120 000 Kč

přispělo

80 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!

Vážení a milí přátelé, známí i neznámí, a taky mojí milí „pacoši“, 

Možná si mnozí z Vás pamatují, že před třemi lety se mi na tomto webu podařilo svou účastí na maratonu v New Yorku vybrat neskutečných 180 000 Kč  pro Lékaře bez hranic (Medecins Sans Frontieres, MSF). Odezva na tuhle akci byla vynikající, spoustě lidí se to líbilo a já jsem se rozhodl to letos zopakovat, protože si myslím, že to co dělá MSF, je strašně důležité.  A aby to stálo za to, tak jsem zvolil výzvu MNÓÓÓÓHEM větší. Za sportovní akci jsem zvolil cyklistický 5-denní etapový závod Tour de Timor, který se koná 4.-8.9.2018 a který se údajně (to teprve poznám na vlastní tělo) řadí mezi nejtěžší závody na horských kolech na světě. 

Většina mých známých si klepe na hlavu a ano, mají pravdu. Letět s kolem 3 dny někam na druhý konec zeměkoule, plahočit se 5 dnů v horku z kopce a do kopce jako blázen a pak zase letět 3 dny zpátky a hned do práce, nezní moc smysluplně. Dokonce můj parťák Radim, který se na závod už i registroval, to nakonec vzdal a zůstává doma. Ale já už jsem se rozhodl a proto, že to fakt trochu postrádá smysl, tak bych tomu ten smysl chtěl dát  - a tím smyslem je vybrat peníze pro činnost Lékařů bez hranic (MSF). Tour de Timor jsem nevybral náhodně. Na Východním Timoru totiž v roce 1999 pro mě začala mnoholetá spolupráce s MSF a tím pádem je to celé značně symbolické.
Podobně jako při maratonu v New Yorku, mi MSF na závod poskytne registrační poplatek, pokud se mi ovšem podaří vybrat 120 000 Kč. Pokud ne, platím si i ten poplatek sám. Samozřejmě, že stejně jako v případě maratonu v New Yorku, si vše ostatní (letenky, ubytování, přeprava kola, pojištění) platím ze svého. Lékařům bez hranic tak na humanitární projekty poputuje částka minimálně 100 000 Kč.

Ze závodu budu psát denně své dojmy a pocity a Vy mě tak budete moci sledovat.
DĚKUJI MOC ZA VAŠI POMOC a přeji dobré čtení.
Ondřej Šimetka
 

O Východním Timoru a mé práci 

Východní Timor, jedna z nejmladších zemí na světě, se za dramatických okolností osamostatnil v roce 1999 a samosprávu získal v roce 2003. Mnoho turistů tam nejezdí a přitom je to téměř přírodní ráj s úžasnými lidmi.

Byl jsem tam celkem už 4x – s Lékaři bez hranic (Medecins Sans Frontieres (MSF), 1999-2000), jako dobrovolník OSN (2003, 2004-2005) a s RACSem (Royal Australian College of Surgeons, 2018) a měl jsem tak možnost sledovat postupný rozvoj této krásné země.   V roce 1999 jsem jako všeobecný lékař viděl a léčil desítky umírajících dětí na podvýživu, malárii, tuberkulózu, spalničky a situace byla naprosto zoufalá – 80% populace bylo vysídleno do hor nebo na okolní ostrovy, panoval zákaz vycházení, strach z útoků proindonéských milicí – prostě velké drama. Obrovským úsilím humanitárních organizací se podařilo tuhle akutní situaci zvládnout.   
Při dalších pobytech už byla situace klidnější a já jsem pracoval jako porodník (to je moje profese), protože Východní Timor v té době žádné specialisty neměl. Kromě „běžné“ práce na porodním sále jsme udělali i rozsáhlý školící program pro porodní asistentky, tak aby mohly zvládat nejčastější porodnické komplikace (krvácení, infekce, nepostupující porody) samy, bez lékaře.

V té době byla mateřská úmrtnost na Timoru jedna z nejvyšších na světě (umíralo přibližně 800 rodiček na 100 000 porodů (pro bližší představu, v ČR je to přibližně 5-7/100 000 porodů, tzn. více než 100x méně!!). Při posledním pobytu, ze kterého jsem se nedávno vrátil, už byla situace zase o hodně lepší -  měl jsem na starost skupinu 8 místních lékařů, kteří se připravují na specializační zkoušku z Porodnictví a Gynekologie.  Mateřská úmrtnost mezitím klesla na 200/100 000 porodů a Východní Timor je tak jedna z mála zemí na světě, které se podařilo takhle dramaticky zlepšit péči o těhotné ženy!!

Je zjevné, že bez obrovské humanitární pomoci v roce 1999 a 2000 by dnes Východní Timor nebyl tam, kde je a možná by upadl do naprostého chaosu se všemi důsledky, jaké dnes vidíme v jiných částech světa. Humanitární práce prostě má smysl a Lékaři bez hranic (a mnozí další samozřejmě) tenkrát na Timoru udělali neskutečný kus práce a já se cítím opravdu poctěn tím, že jsem u toho mohl být. 

O závodě

Tour de Timor (www.tourdetimor.com) je 5-denní etapák, při kterém se ujede téměř 450 km s převýšením více než 10 000 metrů (nohy mě bolí už teď) v teplotách 35-40 st. Založil jej před 10 lety Ramos Horta, nositel Nobelovy ceny a postupně někdejší prezident, premiér i ministr Východního Timoru a obrovská místní autorita, jako akci, jejímž cílem není nic menšího a zároveň kýčovitějšího než propagace míru a budování identity nového státu. S Ramosem Hortou jsem měl možnost se v roce 1999, když jsme s MSF taky dostali Nobelovu cenu, setkat a je to fajn chlapík. 

O Lékařích bez hranic a mém vztahu k organizaci

MSF (www.lekari-bez-hranic.cz) je mezinárodní organizace, která vznikla už v roce 1971 a která poskytuje humanitární pomoc v 70 zemích světa. V podstatě všechny příjmy organizace pochází z darů jednotlivců. Humanitární činnost pro Lékaře bez hranic znamená toto: snažit se zmírnit utrpení a obnovit samostatnost, pravdivě svědčit o nespravedlnosti a trvat na politické odpovědnosti.
Já sám jsem pro MSF pracoval téměř 3,5 roku v různých částech světa,  vesměs v místech velkých konfliktů, např. Srí Lance, Timoru, Libérii... Byla to pro mě úžasná škola medicíny i života. Viděl jsem realitu světa na vlastní oči.  To, co jsem tam zažil je pro středoevropany jen těžko pochopitelné a to, co jsem se tam naučil jsem bezpochyby využil i v našich podmínkách a troufám si říct, že z toho mnoho pacientek mělo užitek. 
Jsem skálopevně přesvědčen, že dobře dělaná humanitární pomoc, jejímž synonymem jsou pro mě Lékaři bez hranic, má smysl. A jednou z hlavních činností MSF je poskytování zdravotnické péče těhotným ženám a při porodu a dopad té práce je prostě obrovský. 

Co za to? 

No, materiálního nic moc, ale můžete získat skvělý pocit, že Vaše peníze pomůžou na správném místě. Kampaň bude pokračovat i v průběhu závodu a pokud mi vždy na konci dne zbydou síly, napíšu reportáž z etapy.  

Pro ty největší dárce pak nabízím toto:  
-   za 5000 Kč kalendář s fotkami z Východního Timoru (musíte mi napsat adresu)
-   za příspěvek 20 000 Kč (od jednotlivce, kolektivu nebo firmy) udělám individuální přednášku buď o MSF nebo o Tour de Timor (je to na Vás).  

Díky moc a pojďme to zase zkusit !!!   

Ondřej Šimetka 
 

Lékaři bez hranic, o.p.s.
Lékaři bez hranic jsou jedna z největších humanitárních a zdravotnických organizací na světě. Každý rok ošetříme zhruba deset milionů pacientů ve více než 70 zemích světa. Lidské životy zachraňujeme všude, kde to je potřeba. Pomáháme lidem trpícím v ozbrojených konfliktech, lidem zasaženým přírodními katastrofami, epidemiemi nebo například podvýživou. Staráme se i o vývoj léků a neustále hledáme cesty, jak humanitární pomoc ještě zlepšit.

Kdo jsou Lékaři bez hranic? Seznamte se s námi za 60 vteřin


Chcete si založit dárcovskou výzvu a podpořit tak Lékaře bez hranic? Pokračujte sem.

5 důvodů, proč podpořit Lékaře bez hranic právě teď


1. Pomůžete organizaci, která pomáhá na celém světě
I když zrovna nezasahujeme v krizi, která plní titulní stránky novin, působí našich téměř 35 000 spolupracovníků ve více než 70 zemích světa. Každý rok ošetříme téměř 10 000 000 lidí.

2. S vaším darem naložíme nejefektivněji, jak je to možné
Lékaři bez hranic drží závazek, že minimálně 80 % každého daru využijí na pomoc lidem v terénu. Co se děje se zbylými 20%? Na provoz organizace spotřebujeme zhruba 5 %, dalších 13 % dáváme na péči o dárce a získávání nových darů. Veškeré náklady pečlivě sledujeme a víme, že každých 10 Kč investovaných do péče o dárce nám přinese 37 Kč na darech. Doopravdy tak v pražské kanceláři „projíme“ jen zlomek každého vašeho daru a drtivá většina se dostává k lidem, kterým pomáháme.
 
3. Jsme organizace, která důsledně poskytuje nestrannou a neutrální pomoc
Lidé často přicházejí o přístup ke zdravotní péči v důsledku ozbrojených konfliktů, nebo proto, že patří k přehlížené skupině obyvatel, která je ze zdravotní péče jinak vyřazena. Právě proto je tak důležitá práce organizace, která poskytuje zdravotní péči nestranně a neutrálně všem lidem jen na základě jejich zdravotních potřeb. Nestranní můžeme být proto, že jsme nezávislí. A nezávislí jsme díky tomu, že více než 90 % našich příjmů celosvětově pochází od lidí, jako jste Vy. Od vlád a států přijímáme peníze jen ve výjimečných případech, když to neohrožuje naší nezávislost (třeba při léčbě podvýživy). V České republice nemáme od začátku roku 2016 ze státního rozpočtu ani korunu. 

4. Vaše pomoc má obrovský dopad. Děláme toho opravdu hodně.
Věděli jste, že jsme se v roce 2016 podíleli na úspěšném testování vakcíny proti ebole? Testujeme také nové formy léčby tuberkulózy, na kterou ročně umírá 1,4 milionu lidí. Díky tomu, že jsme velká organizace a náš hlas je slyšet, se nám také (s Vaší pomocí) podařilo přimět dva jediné výrobce pneumokokové vakcíny, aby snížil její cenu pro humanitární organizace. Po sedmi letech usilovné práce se nám minulý rok podařilo zásadně posunout léčbu proti zápalu plic, který je jednou z hlavních příčin dětských úmrtí na světě a každý rok si vyžádá milion životů.

5. Dostaneme se rychle všude, kde je naše pomoc potřeba
Už třicet let patří k naší práci také propracovaná logistika. Do 48 hodin dokážeme otevřít nemocnici kdekoliv na světě. Když je někde naše práce potřeba, dostaneme se tam.

Sami to ale nedokážeme. Potřebujeme Vás. Abychom byli stále připravení a mohli pokračovat v práci po celém světě, potřebujeme především pravidelné dárce.

(Použité údaje o využití darů a počtu spolupracovníků jsou z roku 2016.)

Nic z toho co děláte, mě nepřekvapuje, jelikož jste stále pro mě ten nej doktor s velkým D. Přeji Vám Ondro mnoho radosti v práci i doma a těším se na Vaše další akce. S milou vzpomínkou na Vás Vaše vděčná pacientka s rodinou.

Zuzana Polohová
1 000 Kč

Ondro, drzim pesti do cile a hodne zdravi vsem zachranenym detem.

Marketa Hajna

Zdravíme a držíme palce pane doktore!! Jiří a Kateřina Nikelovi, Studénka..

Jiří Nikel
5 000 Kč

Makéééj, Ondřeji!

Dušan Brinzanik
500 Kč

Držím pěsti Ondrovi v cestě přes Timur.

Karel Pavlíček

Hodne stesti - drzim pesti!

Hana Sevcikova
1 000 Kč

Good luck, Ondro!

Romana Donnelly
2 000 Kč

Dík

Blažena Zaoralová

Na dobrou věc...

Eva Sehnálková

Hodně štěstí a sil! Z

Zuzana Bende
1 000 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Lékaři bez hranic, o.p.s., projekt: Podpořte Lékaře bez hranic