Sto skupin, z. s.


Vzdělávání a výzkum Děti, mládež, rodina

Pomozte nám založit 22 respektujících školiček ještě letos!

Hoří❗️Letos můžeme založit 22 nových školiček, ale finanční podporu od státu jsme nezískali na žádnou. Máme 22 lokací, kde můžeme otevřít nové dětské skupiny ještě letos. Každá z nich nás vyjde cca na 500 000 Kč. Státní podporu jsme nezískali na žádnou z nich. Pokud do měsíce neseženeme peníze, budeme všech 22 lokací muset pustit. Část už jsme sehnali a pokud vás situace s nedostatkem školek v Česku taky štve, v článku je návod, jak se můžete zapojit do řešení.

vybíráme od 1.6.2022

Pojďte s námi založit 100 dětských skupin

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

V Česku je dlouhodobě nedostatek míst ve školkách. Za loňský rok mateřské školy odmítly až čtvrtinu žádostí o místo, což je přes 40 tisíc dětí. Letošek nemáme ještě přesná data, ale už teď čteme zoufalé e-maily od rodičů, jejichž dvou nebo 3leté (dokonce i 4leté děti) se nedostaly do školek. 


Na začátek pár faktů z posledních tří měsíců:

 • V Česku akutně chybí cca 40 000 míst ve školkách a dětských skupinách. (Zdroj: MPSV)
 • Přes 53 % maminek na rodičovské se chce vrátit do práce, ale nemůžou, protože nejsou dostupná místa ve školkách a dětských skupinách. (Zdroj: Mumdoo & Deloitte)
 • Zapojení do systému předškolní péče a vzdělávání má pozitivní efekt na rozvoj dětí i podporu rodin a největší benefit přináší pro lidi z nejslabších sociálních vrstev. (Zdroj: Kalíšková & Bičáková, CERGE-EI)
 • Investice do předškolní péče a vzdělávání má 1,8x vyšší návratnost než investice do základních, středních nebo vysokých škol. (Zdroj: PAQ Research)
 • Stát v březnu snížil alokaci dotace na zakládání dětských skupin pro neziskovky na třetinu
Ano, snížil.

Na tuhle dotaci jsme se ve Sto skupin připravovali půl roku.

MPSV podporuje zakládaní nových dětských skupin dotací OPZ+. Ta je ale otevřená jen jednou za rok v březnu a hlavním rozhodujícím kritériem je čas podání. Nehodnotí se kvalita ani skutečná potřeba v lokalitě. Vloni jsme dostali dotaci 2 skupiny ve Vyškově a letos jsme jich chtěli dostat aspoň pět až deset. Udělali jsme to tak:

 1. Pročesali jsme celou republiku a připravili jsme k otevření 22 lokací, kde akutně chybí místa ve školkách. Můžeme tam do několika měsíců založit nové dětské skupiny. Máme výkresy, nájemní smlouvy, platíme nájemné, máme souhlasy majitelů… zkrátka všechno, co je potřeba.
 2. Stát ale nečekaně čtrnáct dní před otevřením výzvy snížil alokaci pro neziskovky na třetinu. To podpoří vznik jen 33 dětských skupin, což je třikrát míň než před rokem. Přitom už vloni přišlo 280 (!) žádostí a letos to bylo podobně. Škoda. Ale co naplat…
 3. V den otevření výzvy jsme seděli u počítačů a čekali na 8:00, abychom žádosti podali včas. Tohle byl dost absurdní okamžik. Někdo klikal doma, někdo z kavárny, někdo z ateliéru… Rozmístili jsme se, protože jsme chtěli snížit riziko, že nám všem najednou vypadne internet a nestihneme to podat dost rychle. Nakonec to ale vyšlo a podali jsme je v  8:00 - 8:01.
A výsledek?

Nula.

Celá snížená alokace dotace na podporu zakládání dětských skupin se vyčerpala za méně než 60 vteřin a žádná z našich žádostí to nestihla včas.

(Aktualizace k dnešku: Po pěti týdnech od podání a hromadě stížností od nás a dalších provozovatelů stát nakonec alokaci zpětně navýšil na původní částku. Tj. možná dostaneme dotaci na 2 skupinky. Víc nic.)

Pořád můžeme založit 22 dětských skupin ještě let
Je to trochu frustrující, ale jsme tam, kde jsme:
📌 Máme 22 lokací, kde můžeme otevřít nové dětské skupiny ještě letos
📌 Každá z nich nás vyjde cca na 500 000,-
📌 Státní podporu jsme nezískali na žádnou z nich
📌 Pokud do 3-4 týdnů neseženeme peníze, budeme všech 22 lokací muset pustit

Normálně dětská skupina vyjde skoro na milion, ale díky podpoře od IKEA máme nábytek a vybavení, takže za milion zvládneme rozjet dvě. A 22 krát půl milionu je částka, jak to udělat hned.

Můžeme s vaší pomocí ještě letos založit 22 nových dětských skupin pro 400-500 dětí napříč republikou.


Když připočtu operační náklady a další věci, tak hledáme 16 milionů korun do 3-4 týdnů. Vloni jsme otevřeli 13 nových dětských skupin, letos už tři a dalších 22 ještě zvládneme.

Game on!

Taky vás to štve? Zapojte se do řešení!

Všechny naše dětské skupiny jsou dlouhodobě finančně udržitelné, tj. vydělají si na sebe samy. Pomoc potřebují jen na začátku - to je těch 500 000,- na školičku krát 22 lokací, které teď hledáme.

Co nám nejvíc pomůže:
 1. Finanční dar. Je to velká žádost, ale má aktuálně největší dopad.
 2. Další ambasadoři. Pomůže nám každý, kdo nás propojí s lidmi, kteří nás můžou podpořit darem (jednotlivci, filantropy, nadacemi, firmami). 
Každá školička pomůže 12-36 dětem a 24-72 rodičům. Děti se mohou rozvíjet v respektujícím prostředí, rodiče si lépe nastavit work-life balanc nebo se postupně vracet zpět do práce. Navíc každá naše školička vytvoří 5-15 nových pracovních míst a podpoří lokální komunitu - děti, rodiče, sousedy a další lidi v okolí.

Nejlepší argument jsou ale konkrétní příběhy rodičů a dětí od nás ze školiček:


Školička i paní učitelky jsou všechny skvělé. O dětičky se starají jak o vlastní a jde opravdu vidět že se jim věnují na maximum.

Maminka z Chodova u Karlových Varů

Hodnotila jsem číslem 10, protože jsme velice spokojení a nadšení. Od té doby co syn navštěvuje školičku udělal neskutečný pokrok ve vývoji. Tety máme všechny moc rády, dětem rozumí a jako rodič vždy odcházím s velkým klidem, protože vím, že můj syn dostane tu nejlepší péči a to je pro mě to nejdůležitější.

Rodiče z Vyškova na Moravě

Chůvičky pečující o děti jsou skvělé. Dcera se těší každý den do školky. Ještě se nám nestalo, že by nechtěla přijít. Našla si kamarády a zkouší neustále nové aktivity. O všem, co se děje ve školce velmi ráda povídá.

Maminka z Prahy

Funguje to. Potřebujeme jen trochu štěstí 🍀

Peníze mají smysl, jen když slouží dobrému účelu.

Tohle řekl před pár týdny na konferenci o promyšlené filantropii Martin VohánkaPodpořte nás finančně, přidejte se k nám


Pomůže drobnější částka i velký příspěvek. Pokud chcete navázat dlouhodobější partnerství - Ozvěte se nám a domluvíme se na podrobnostech. 

-------------------------------------

Chcete vědět, jak konkrétně pomáháme? Sledujte aktuality na našem blogu.

Chcete fandit? Mrkněte na Instagramu Sto skupin a LinkedInu Sto skupin

Nebo máte nápad nebo vzkaz? Napište nám.

Děkujeme, vážíme si každé podpory!

Co se bude dít po podpoře?


Aktuálně nebudeme muset odmítnout 22 uzavřených nájemních smluv pro nové dětské skupiny. Naopak je obratem začneme řešit a budovat. Dlouhodobou ambicí je pak vytvořit funkční systém, který bude pomáhat k rychlejšímu vytváření dětských skupin a zvyšování kapacit předškolních zařízení. Do pěti let nastavíme provoz dětských skupin tak, aby byly nezávislé na dotacích a do deseti let posuneme kvalitu předškolního vzdělávání v Česku.

Zakládání dětských skupin je náš hlavní cíl, ale systémová změna je složitá a pojí se k ní další aktivity a cíle:
 • Mít certifikační program a kvalitní vzdělávání pro pečující týmy (je jich velký nedostatek)
 • Školení pro vedoucí dětských skupin (taky potřebují oporu)
 • Připravit metodiku dětských skupin pro firmy
 • Rozjet pár vícejazyčných skupinek (třeba česko-anglickou nebo česko-německou atp.)
 • Připravit adaptační metodiku pro děti a rodiče se specifickými potřebami (o tomhle se moc nemluví, ale potřeba je to velice)
Díky, že s námi chcete zlepšovat péči a vzdělávání naší budoucí generace, vážíme si toho!

Tým Sto skupin

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (3)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Ať se dílo daří!

Jan Šedivý
10 000 Kč

Děkuji Jindrovi, MOC fandím :)

European Centre for Career Education Tomáš Hulle
2 000 Kč

Držím palce!

Veronika Matyášová

Jste skvělí!!! Držím Vám palce, ať máte co nejméně překážek, a děkuju za tenhle potřebnej projekt! 🤗💙

Petra Plicková
1 000 Kč