Představte si nádhernou krajinu plnou života - vodní plochy s rákosinami a ostrůvky, podmáčené rozkvetlé louky, světlé lesíky, staré stromy, ale i suchá místa podobná třeba stepím. Vítejte v Ptačím parku Kosteliska. Vzácné biotopy tohoto ptačího parku tak potěší oko každého obdivovatele přírody, a navíc poskytují skvělé prostředí pro mnoho druhů živočichů a rostlin. A taková krásná místa z naší krajiny rychle mizí... I na Kosteliskách jsou ohrožena. Tlak na jiné využití pozemků (pěstování rychle rostoucích topolů, vánočních stromků apod.), o které bychom rádi ptačí park rozšířili stoupá a my hrajeme závod s časem.
Podívejte se na video - podmáčená Kosteliska jsou skutečnou oázou života.
Kosteliska, která budujeme od konce roku 2019, se postupně mění na ráj pro ptactvo a další živočichy, což by nebylo možné bez údržby jako je kosení, výřezy náletů nebo pastva. Management je na Kosteliskách nezbytný pro úspěšné budování parku. Díky úžasné dárcovské podpoře jsme v březnu 2022 na Kosteliska mohli dovézt uherský stepní skot, který nám pomáhá s likvidací nežádoucích invazivních rostlin. Tam, kde již hospodaříme, se místa zarostlá zlatobýlem mění na krásné vlhké ostřicové louky. Nově zde vznikají další pastviny s příznačným názvem Galilouka.
V ptačím parku vlastníme společně s Jihomoravskou pobočkou ČSO více než 20 ha pozemků a o dalších intenzivně jednáme.

Ranní atmosféra na Kosteliskách. Fotka byla pořízena jednou z fotopastí umístěných v parku.
V parku se vyskytují a pravděpodobně hnízdí takové ptačí rarity jako bukač velký, bukáček malý, vodouš rudonohý nebo sýkořice vousatá. Na tahu se zde pravidelně zastavují třeba kolpíci bílí, ostralky štíhlé, rybáci velkozobí, různé druhy vodoušů, nebo jespáků. V roce 2022 se stal senzací parku orlík krátkoprstý. Celkový počet zaznamenaných ptačích druhů je 202! Odborné průzkumy navíc odhalily i další vzácné živočichy naší fauny jako třeba pijavku lékařskou, pavouka snovačku moravskou, plže vrkoče bažinného, korýše listonoha letního nebo také užovku stromovou. Na Kosteliskách byl objeven i vzácný brouk dřepčík (Longitarsus substriatus), který byl v České republice již považován za vyhynulého! Brouků zde bylo napočítáno neuvěřitelných 563 druhů.

Vodouš rudonový (vlevo) a tenkozobec opačný (vpravo) - i pro ně chceme vytvořit nový domov. Ilustrační foto: Dušan Boucný
Kosteliska pro lidi
Ptačí park Kosteliska zároveň zůstane územím přístupným lidem. V budoucnu chceme návštěvníky potěšit drobnými doprovodnými prvky, jako jsou zpevněné chodníky nebo odpočívadla. Již nyní lze využít pozorovatelnu ptáků.
Ptačí park Kosteliska je v péči jihomoravské pobočky ČSO.

Kosteliska po jarní brigádě. Foto: Ondřej Ryška
Díky za Vaši úžasnou činnost!