CZ / EN

Člověk v tísni


Rozvojová spolupráce

SOS Nepál

V roce 2015 zasáhlo Nepál nejničivější zemětřesení za posledních 80 let. Od té doby pomáháme lidem, kteří byli zasaženi, v odlehlých horských oblastech. Opravujeme a stavíme cesty, zajišťujeme přístřeší a zdroje obživy, bojujeme proti násilí na ženách a dívkách. Svým darem pomůžete lidem postavit se znovu na vlastní nohy.

SOS Nepál

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Již první týden po zemětřesení organizoval Člověk v tísni distribuce plachet a provazů v oblastech Gorkha a Sindhupalchok. V průběhu následujících měsíců byly čtyřem tisícům rodin darovány vlnité plechy a nářadí na provizorní opravu obydlí. Dalším tisícovkám domácností Člověk v tísni poskytl deky, matrace, a solární lampy, které jsou často jediným zdrojem elektrické energie. Nepálský tým s pomocí vrtulníků dopravuje materiál i do nejodlehlejších horských oblastí odříznutých od tradičních trhů.

V posledních měsících je v Nepálu absolutní prioritou podpora obyvatel před zimou a mrazy. Člověk v tísni dopravil do 14 oblastí vlnité plechy, plachty, izolační materiál, nářadí, matrace a deky na vylepšení a zateplení provizorních přístřešků, ve kterých lidé i devět měsíců po zemětřesení stále žijí. Pomoc je zaměřena zejména na nejohroženější jedince jako jsou těhotné ženy, kojící matky, děti do 5 let, senioři či postižení lidé, kteří navíc dostávají například teplé spacáky, bundy, šály, čepice, rukavice a ponožky. Mimo materiální pomoci, bylo poskytnuto nejzranitelnějším rodinám také technické poradenství při vylepšování jejich provizorních obydlích.

Nejvíce postižené komunity dostaly darem 54 multifunkčních stanů, které slouží jako provizorní školní třídy, komunitní centra nebo zdravotnická střediska. Ve dvou horských vesnicích Prok a Chekampar postavil technický tým Člověka v tísni také modelový dům. Ten slouží k praktickým ukázkám stavebních postupů a technik, které přispějí k vyšší odolnosti staveb v případě dalšího zemětřesení. Člověk v tísni se tak snaží motivovat a přesvědčit místní obyvatele, aby tyto stavební postupy aplikovali při rekosntrukci či stavbě svých domů. Modelové domy z lokálně dostupných materiálů slouží zároveň jako komunitní centrum a kancelář pro místní správu.

V táborech pro vnitřní uprchlíky a dalších deseti vesnicích se Člověk v tísni zabývá ochranou žen a dětí před sexuálním zneužíváním, domácím nasílím, obchodem s lidmi a dětskými sňatky. Tyto problémy existovaly v Nepálu i před zemětřesením, nyní však v důsledku ztráty živobytí a základních jistot mnoha rodin, eskalovaly.

Člověk v tísni ve své práci pokračuje i v roce 2016. Po zimě jsme se zaměřili na fázi obnovy, a to především v těžko dostupných horských oblastech v severní Gorce. Jedná se o komplexní program, ve kterém pomáháme zranitelným komunitám definovat jejich priority v rámci rekonstrukce klíčové infrastruktury. Následně jim poskytujeme poradenství nejen ohledně práce na opravách, ale například i se sháněním finančních prostředků z vládních programů či od jiných humanitárních organizací. Jedná se například o opravy přístupových cest, zavlažovacích systémů, komunitních mlýnů na obilí či školních tříd, vylepšení přístřešků a obydlí, obnovu živobytí nebo posílení odolnosti vůči dalším případným katastrofám. Kvůli kastovní diskriminaci a diskriminaci žen, je pro nás v Nepálu prioritou také to, aby z tohoto procesu nebyla vyloučena žádná skupina a byly slyšet i názory těch nejzranitelnějších. 

Člověk v tísni v Nepálu dosud pomohl více než 100 000 lidem:
  • 14 320 domácností jsme podpořili v opravě jejich provizorních obydlí materiálem či technickým poradenstvím
  • 10 623 domácností dostalo vybavení do domácnosti jako například matrace, deky a solární lampy
  • 48 993 lidem jsme pomohli se zateplením jejich obydlí před zimou, z nichž 11 958 nejzranitelnějších (těhotné a kojící matky, senioři, postižení a děti do 5 let) dostali teplé spacáky a oblečení
  • 8 678 lidí, žijící v táborech pro vnitřně přesídlené, jsme podpořili v zajištění lepších životních podmínek
  • 8 678 lidí, zejména žen a dětí, z vesnic i táborů pro vnitřně přesídlené je lépe chráněno před násilím a zneužíváním
  • 5 490 domácností dostalo finanční příspěvek pro pokrytí základní potřeb
  • 1 648 studentů posledních ročníků středních škol obdrželo knihy a školní pomůcky pro přípravu k maturitě
  • 179 rodin, které přišly o zdroj obživy, dostalo jako „Skutečný dárek“ dvě kozy
  • 54 stanů slouží jako školy, ošetřovny, správní střediska nebo komunitní centra
  • 2 modelové domy slouží jako názorná ukázka, jak postavit dům, který přečká zemětřesení
Člověk v tísni vyhlásil v roce 2015 na pomoc obětem zemětřesení veřejnou sbírku SOS Nepál, díky které se mu podařilo vybrat celkem 33 300 000 Kč. Pomoc zmírnit následky zimy probíhá také díky významné podpoře dárců Klubu přátel Člověka v tísni, Nadačního fondu Českého Rozhlasu, Nadačního fondu Avast, britského Ministerstva pro zahraniční rozvoj – Department for International Development (DFID), nevládní organizace Catholic Relief Services (CRS) a Mezinárodní organizace pro migraci - International Organization for Migration (IOM), European Commission Humanitarian Aid (ECHO). Člověk v tísni děkuje všem dárcům, kteří na pomoc Nepálu přispěli.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu