POST BELLUM


Kultura, umění a historie Osvěta a poskytování informací

Den válečných veteránů 11. listopadu

Jejich příběhy často neznají ani jejich nejbližší... V Den válečných veteránů chceme poděkovat všem, kteří bojovali za naši svobodu, vyjádřit jim úctu a zároveň nahrát jejich vzpomínky pro archiv Paměť národa. Dokud je čas. Váleční veteráni byli ochotní ochotní položit svoje životy, aby mohli jiní žít. I dnes jsou váleční veteráni, vojáci, nasazení v zahraničních misích. Brání ideu svobodného světa, pomáhají místním, zachraňují životy. Pomozte nám uchovat jejich příběhy. Je na nás, aby se na jejich příběhy nikdy nezapomnělo. Připněte si vlčí mák jako symbol úcty k válečným veteránům. Podpoříte natáčení vzpomínek pro archiv Paměť národa. Veřejná sbírka 11. listopadu 2017 Na ulicích, v knihovnách, v trafikách a on-line na internetových stránkách www.denveteranu.cz

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Co je Paměť národa?

Největší veřejně přístupná on-line sbírka více než 4 000 autentických svědectví pamětníků 20. století. 
Své příběhy v ní vyprávějí lidé, jichž se dotkla válka i komunistický režim. Ale i ti, kteří diktaturám sloužili, např. bývalí důstojníci StB. Sbírku Paměť národa buduje nezisková společnost Post Bellum spolu s partnery – Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. V databázi jsou tisíce fotografií, dokumentů, audio a video nahrávek. Pracujeme ve všech krajích České republiky i v zahraničí. Díky síti spolupracovníků přibývají do Paměti národa průměrně dva příběhy denně.

Proč váleční veteráni?

Pro Paměť národa vyprávělo už více než 800 válečných veteránů. V ČR žije ještě asi 600 bývalých vojáků a odbojářů z období 2. světové války a zhruba 20 000 novodobých válečných veteránů. Díky této sbírce budeme moci zdokumentovat další vyprávění veteránů. Aby se nezapomnělo na jejich statečnost, obětavost a nasazení.

Proč vlčí mák?

Je symbolem válečných veteránů už od konce první světové války. Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu.

Proč 11. listopad?

11. listopadu 1918 byla podpisem příměří ukončena 1. světová válka.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Děkujeme za život :).
Michaela Kuchařová
Díky za Vaše příběhy. Snad v budoucích časech dalším generacím pomohou.
Marek Schowald
200 Kč
Nikdy se nevzdáme!
Eva XXX
Uchovávat mizející vzpomínky je záslužná věc.
Mojmír Zemánek
100 Kč
Děkuji za Vaše úsilí, díky němu nezapomeneme na ty, kterým vděčíme za život, svobodu, republiku, čest, národní hrdost i odvahu…
Petr Plaňanský
Dekuju!
Tomas Platil
500 Kč
Děkuji veteránům za jejich odvahu, obětavost a statečnost, pamětníkům děkuji za příběhy a předané zkušenosti. Nezapomeneme!
Matěj Procházka
50 Kč
Váleční veteráni, děkujeme!
Jiří Táborský
200 Kč
Děkujeme :-)
Libor Suchý
200 Kč
Vážení, velmi obdivuji Vaši práci, kterou se snažíte zachovat vědomí o hrdinství a každodenních skutcích naších předků v těžké době 20. století. Děkuji Vám za to.
Soňa Chalupová
500 Kč