POST BELLUM


Kultura, umění a historie Osvěta a poskytování informací

Den válečných veteránů 11. listopadu

Jejich příběhy často neznají ani jejich nejbližší... V Den válečných veteránů chceme poděkovat všem, kteří bojovali za naši svobodu, vyjádřit jim úctu a zároveň nahrát jejich vzpomínky pro archiv Paměť národa. Dokud je čas. Váleční veteráni byli ochotní ochotní položit svoje životy, aby mohli jiní žít. I dnes jsou váleční veteráni, vojáci, nasazení v zahraničních misích. Brání ideu svobodného světa, pomáhají místním, zachraňují životy. Pomozte nám uchovat jejich příběhy. Je na nás, aby se na jejich příběhy nikdy nezapomnělo. Připněte si vlčí mák jako symbol úcty k válečným veteránům. Podpoříte natáčení vzpomínek pro archiv Paměť národa. Veřejná sbírka během listopadu na ulicích, v knihovnách, v trafikách a on-line na www.denveteranu.cz.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Co je Paměť národa?

Největší veřejně přístupná on-line sbírka více než 4 000 autentických svědectví pamětníků 20. století. 
Své příběhy v ní vyprávějí lidé, jichž se dotkla válka i komunistický režim. Ale i ti, kteří diktaturám sloužili, např. bývalí důstojníci StB. Sbírku Paměť národa buduje nezisková společnost Post Bellum spolu s partnery – Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. V databázi jsou tisíce fotografií, dokumentů, audio a video nahrávek. Pracujeme ve všech krajích České republiky i v zahraničí. Díky síti spolupracovníků přibývají do Paměti národa průměrně dva příběhy denně.

Proč váleční veteráni?

Pro Paměť národa vyprávělo už více než 800 válečných veteránů. V ČR žije ještě asi 600 bývalých vojáků a odbojářů z období 2. světové války a zhruba 20 000 novodobých válečných veteránů. Díky této sbírce budeme moci zdokumentovat další vyprávění veteránů. Aby se nezapomnělo na jejich statečnost, obětavost a nasazení.

Proč vlčí mák?

Je symbolem válečných veteránů už od konce první světové války. Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu.

Proč 11. listopad?

11. listopadu 1918 byla podpisem příměří ukončena 1. světová válka.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Děkujeme za Vaší práci.

vojenskemodely.cz
3 400 Kč

Dobrý den,
velmi si vážíme, co jste pro naši Vlast, svobodu, demokracii a mravní ideály obětovali!
Nikdy nezapomeneme!
S úctou a poděkováním, Robert Gubáš

Robert Gubáš
500 Kč

My děkujeme.

Hajnej Luke

S díky a úctou.

Renáta Hoďánková
100 Kč

Děkuji za vaši práci na projektu Pamět národa. Doufám, že se díky tomu zločiny komunismu otisknou do podvědomí národa stejně silně, jako se otiskly do paměti jeho obětí...

Jan Šimek
310 Kč

Dobrý večer,
možná by bylo dobré uvést, za jakou částku se dá natočit příběh. Děkuji za případnou odpověď. MK

Martin Kareš
300 Kč

Národ, ktery nezna svoji minulost, je odsouzen k tomu ji prozit znovu. S nesmirnou pokorou a vdecnosti prispivam na dobrou vec, ktera ma smysl

Iveta Pekárková
500 Kč

Děkuji za tento projekt. Je to vzácné a doufám, že bude úspěšně pokračovat i nadále.

Jacques Daniels

Dobrý den,
můj tchán František Ptáček byl v aktivním odboji od ledna 1945 do května 1945 v partyzánské skupině "Zarevo", která operovala na Českomoravské vysočině a byl válečným veteránem.

Můj dědeček Alois Polák byl za války v kontaktu partyzánským hnutím v bývalé Jugoslávii v období 1942-44 v oblasti města Negotin-Krajina, kdy jako soukromý fotograf měl přístup k fotografickým materiálům, které si nechali zpracovávat zástupci tehdejší německé okupační armády . Později po válce je předal jugoslávským orgánům. Na jeho činnost je o tom zmínka v muzeu města Negotin.
Při každém tomto svátku Dne veteránů si jejich a činnost dalších hrdinů připomínáme spolu s manželkou.
Miroslav a Zina Hrabákovi
Praha

Miroslav Hrabák
100 Kč

Alespoň na ten jeden den v roce by se člověk měl pozastavit a uvědomit si, že jeho existence dost možná stojí na krvi někoho jiného a vzdát mu alespoň v duchu úctu.

Michal Smrž
100 Kč