POST BELLUM


Senioři Filantropie a dobrovolnictví

Den válečných veteránů 11. listopadu

Bojovali za naši svobodu a dnes patří mezi ty nejzranitelnější z nás. Přispějte v listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu. Podpoříte také, aby se nezapomnělo na jejich příběhy. Jak žijí naši hrdinové, je na nás.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Podpořte hrdiny a válečné veterány
 
Při příležitosti Dne válečných veteránů je možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a hrdinům, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Makové květy budou k dostání na stovkách míst po celé republice – v kavárnách, knihovnách, obchodech, veřejných institucích nebo ulicích měst. Přispět můžete také on-line, váš virtuální mák proměníme ve skutečný a zasadíme ho do symbolického záhonku v jednom z krajských měst.
Tisíc příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa
Veřejnou sbírku pořádá od roku 2014 nezisková organizace Post Bellum, která přes dvacet let natáčí příběhy válečných veteránů. V archivu Paměť národa najdete přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na další hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo třeba disidentů. Jejich příběhy lidé z Post Bellum vypráví dál prostřednictvím výstav, publikací nebo dokumentárních pořadů. Soustředí se také na mezigenerační dialog - s pamětníky se setkávají děti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo na výletech do míst, kde je prožívali.

Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Tehdy několika stovkám seniorů pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě centru pomoci, které je v současnosti již certifikovanou sociální službou a pamětníkům poskytuje podporu při řešení obtížných životních situací v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů. 


Tradice dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Veškeré informace a možnosti zapojení do sbírky najdete na denveteranu.cz.

Děkujeme!


Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Vážím si válečných veteránů

Josef Hnát
100 Kč

Příspěvek od obcí Šípy, Milíčov,Bělbožice

Pavla Kružíková
200 Kč

Děkuji za Vaši práci!

Jiří Krump
200 Kč

Díky že se takhle staráte 👍

Jan Pánek
2 000 Kč

Dobrý den,
byla bych ráda, kdyby tento fin.dar byl použit pro zlepšení života válečných veteránů (pomoc při řešení osobních potřeb, při cestách k lékaři apod.).
Děkuji, že se o zajímáte a zasazujete o podporu těchto statečných lidí.

Dárce

Čest všem veteránům.

Martina Hykšová
200 Kč

Díky za Vaši práci, vážím si toho. Je důležité, aby příběhy statečných veteránů nezapadly a naopak byly vzorem pro další generace!

Marek Hajný
1 000 Kč

Děkuji!

Lyuba Yakubishyn

V dnešní složité a nejisté době není nic důležitějšího, než si neustále připomínat životy a činy těch, kteří byli a jsou pravými vlastenci a hrdiny naší země.

Tomáš Prouza
2 000 Kč

Vážení veteráni, jsem pyšný, že v naší bohaté historii 20. a 21. století, jsou a byli lidé jako Vy, kteří ukázali všem, že boj proti zlu se nesmí nikdy vzdát, protože se vždy bojuje o budoucnost naši a našich dětí. Ještě jednou velice si Vás vážím. S úctou Robert Labuda

Robert Labuda
10 000 Kč