POST BELLUM


Filantropie a dobrovolnictví Senioři

Den válečných veteránů 11. listopadu

Bojovali za naši svobodu a dnes patří mezi ty nejzranitelnější z nás. Přispějte v listopadu při příležitosti Dne válečných veteránů na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu, podpoříte také, aby se nezapomnělo na jejich příběhy. Je na nás, jak žijí naši hrdinové.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Při příležitosti Dne válečných veteránů je možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Makové květy budou k dostání na stovkách míst po celé republice – v kavárnách, knihovnách, obchodech nebo veřejných institucích, od 7. do 11. 11. i přímo v ulicích měst z rukou dobrovolníků s kasičkami. Přispět můžete také on-line, váš virtuální mák proměníme ve skutečný a zasadíme ho do symbolického záhonku v Praze a dalších krajských městech.

Tisíc příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Veřejnou sbírku pořádá od roku 2014 nezisková organizace Post Bellum, která přes dvacet let natáčí příběhy válečných veteránů, převážně z druhé světové války, díky čemuž najdete  v on-line archivu Paměť národa přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na další hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo třeba disidentů. Jejich příběhy lidé z Post Bellum vypráví dál prostřednictvím výstav, publikací nebo dokumentárních pořadů. Soustředí se také na mezigenerační dialog - s pamětníky se setkávají děti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo na výletech do míst, kde je prožívali.

Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé z Post Bellum možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Celkem nabídlo pomoc třem tisícům seniorů a asi pěti stovkách z nich pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě Centru pomoci, které pokračuje v činnosti i v současné době s cílem vytvořit stabilní podporu pamětníkům s jejich každodenními starostmi za pomoci kvalifikovaných pracovníků i dobrovolníků. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů.

Tradice dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Veškeré informace a možnosti zapojení do sbírky najdete na denveteranu.cz



Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Děkuji nejen za svobodu

Ivo Pospíchal
5 000 Kč

Není to moc ,ale chtěl jsem poslat aspoň něco. Veteráni si to zaslouží.

Daniel Chrząszcz
100 Kč

Držte se! :)

Dárce

Diky

Michal Pesek

Děkuji, a obdivuji statečnost a odvahu v nelehkých situacích
Leoš Lopatka

Leoš Lopatka
500 Kč

Děkuji všem statečným hrdinům a vzpomínam na mého dědečka.

Rastislav Komínek
1 000 Kč

Děkuji

Petra Geržová
200 Kč

Jsem ráda, že mohu přispět alespoň touto formou.

Barbora Marešová

Děkujeme.

Dana Balcarová
200 Kč

Děkuji všem hrdinům, kteří neváhali riskovat své životy pro naši krásnou zem.
Hodně štěstí a hlavně zdraví v této těžké době.

Tomas Vesely
300 Kč