POST BELLUM


Filantropie a dobrovolnictví Senioři

Den válečných veteránů 11. listopadu

Bojovali za naši svobodu a dnes patří mezi ty nejzranitelnější z nás. Přispějte v listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu. Podpoříte také, aby se nezapomnělo na jejich příběhy. Jak žijí naši hrdinové, je na nás.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Podpořte hrdiny a válečné veterány
 
Při příležitosti Dne válečných veteránů je možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a hrdinům, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Makové květy budou k dostání na stovkách míst po celé republice – v kavárnách, knihovnách, obchodech, veřejných institucích nebo ulicích měst. Přispět můžete také on-line, váš virtuální mák proměníme ve skutečný a zasadíme ho do symbolického záhonku v jednom z krajských měst.

Tisíc příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Veřejnou sbírku pořádá od roku 2014 nezisková organizace Post Bellum, která přes dvacet let natáčí příběhy válečných veteránů. V archivu Paměť národa najdete přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na další hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo třeba disidentů. Jejich příběhy lidé z Post Bellum vypráví dál prostřednictvím výstav, publikací nebo dokumentárních pořadů. Soustředí se také na mezigenerační dialog - s pamětníky se setkávají děti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo na výletech do míst, kde je prožívali.



Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Tehdy několika stovkám seniorů pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě centru pomoci, které je v současnosti již certifikovanou sociální službou a pamětníkům poskytuje podporu při řešení obtížných životních situací v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů. 



Tradice dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Veškeré informace a možnosti zapojení do sbírky najdete na denveteranu.cz.

Děkujeme!


Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Váleční veteráni mají můj obdiv a úctu. Můj dėda sloužil v legiích v Rusku.
Všem patří velký dík.

Jan Ryšánek
100 Kč

Děkuji

Vladimír Balaš

Na paměť všech válečných hrdinů

Michal Petrásek
100 Kč

Paměť národa je to, co je pro národ strašně důležitá věc. Protože mnohým našim spoluobčanům její absence nechybí a tudíž se nacházíme tam, kde se nacházíme, je vaše práce nesmírně důležitá a moc vám za ni děkuji.
MUDr. Martin Syka

Martin Syka
1 000 Kč

Vaší práce si velmi vážím a jsem rád, že nezapomínáte ani na veterány současné, porevoluční.

Jan Štrobl

Sama jsem dcera otce, který si za svou účast v západním odboji užil od poúnorového režimu své. Listopadové změny se nedožil - tak alespoň ty vlčí máky jako vzpomínka na smutný osud těch, kteří byli odhodláni za svou vlast položit život, ale po desetiletí se o nich nesmělo mluvit.

Jana Janderkova

Na Republiku ! Pokračujte v tom co dělate i na dále

Vojtěch Toms
50 Kč

Vazim si vsech, kdo nas chrani. Dekuji.

Ivana Skolilova
200 Kč

Nesmíme nikdy zapomenout!!!

Václav Bystrianský
500 Kč

Děkuji Paměti národa i organizaci Post Bellum za aktivity související s podporou válečných veteránů.

Jiri Soupal
1 000 Kč