POST BELLUM


Filantropie a dobrovolnictví Senioři

Den válečných veteránů 11. listopadu

Bojovali za naši svobodu a dnes patří mezi ty nejzranitelnější z nás. Přispějte v listopadu při příležitosti Dne válečných veteránů na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu, podpoříte také, aby se nezapomnělo na jejich příběhy. Je na nás, jak žijí naši hrdinové.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Při příležitosti Dne válečných veteránů je možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Makové květy budou k dostání na stovkách míst po celé republice – v kavárnách, knihovnách, obchodech nebo veřejných institucích, od 7. do 11. 11. i přímo v ulicích měst z rukou dobrovolníků s kasičkami. Přispět můžete také on-line, váš virtuální mák proměníme ve skutečný a zasadíme ho do symbolického záhonku v Praze a dalších krajských městech.

Tisíc příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Veřejnou sbírku pořádá od roku 2014 nezisková organizace Post Bellum, která přes dvacet let natáčí příběhy válečných veteránů, převážně z druhé světové války, díky čemuž najdete  v on-line archivu Paměť národa přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na další hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo třeba disidentů. Jejich příběhy lidé z Post Bellum vypráví dál prostřednictvím výstav, publikací nebo dokumentárních pořadů. Soustředí se také na mezigenerační dialog - s pamětníky se setkávají děti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo na výletech do míst, kde je prožívali.

Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé z Post Bellum možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Celkem nabídlo pomoc třem tisícům seniorů a asi pěti stovkách z nich pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě Centru pomoci, které pokračuje v činnosti i v současné době s cílem vytvořit stabilní podporu pamětníkům s jejich každodenními starostmi za pomoci kvalifikovaných pracovníků i dobrovolníků. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů.

Tradice dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Veškeré informace a možnosti zapojení do sbírky najdete na denveteranu.czDárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

děkuju

Ondrej Vojik

Děkuji, že jsem mohl přispět alespoň nepatrně těm, kterým vděčíme za tak mnoho.

Petr Sirotek
500 Kč

Tohle jsou praví hrdinové !!! ✌️ Ti by měli dostávat metály, jejich příběhy by měli být připomínány !!

Martin Szewieczek

Skvělá akce, klobouk dolů!

Jan Štefan

Dobrý den,
bylo mi ctí přispět na sbírku ke Dni válečných veteránů. Vážím si všech, kteří se postavili na odpor nacistické a komunistické totalitě a hájili myšlenky svobody a lidské důstojnosti i za cenu vlastního života. Společnost, která si přestane takových lidí vážit je na cestě k tomu, projít si obdobím nesvobody znovu. A proto mějme oči otevřené, přemýšlejme o tom, koho volíme a jakou politickou reprezentaci máme v čele státu, zajímejme se o věci veřejné a hlavně nebuďme pasivní. K čemu může taková pasivita veřejnosti vést se odráží mimo jiné například v kauze Českého svazu bojovníků za svobodu. Pokud by naši vládní činitelé měli v sobě jen trochu důstojnosti, bez váhání by takovou organizaci odstřihli od státních příspěvků na činnost, protože se již dávno zpronevěřila svému poslání. Přemýšlejme a ptejme se sami sebe, proč tomu tak není...!

Vít Podhora
1 000 Kč

Díky za všechno!

Radek T.
500 Kč

Buďte šťastní!

Jan Fryč

Pro hrdiny !

Marie Sehnalova
100 Kč

Jako každý rok s radostí přispívám, rád bych příště konečně v Berouně zakoupil vlčí mák. V UK ho prodávaji na každém rohu, tady mohu jen závidět pár šťastlivcům, kteří ho mohou nosit :-)

David Havlík
100 Kč

Děkuji veteránům!

Tomáš Koprda