POST BELLUM


Filantropie a dobrovolnictví Senioři

Den válečných veteránů 11. listopadu

Bojovali za naši svobodu a dnes patří mezi ty nejzranitelnější z nás. Přispějte v listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu. Podpoříte také, aby se nezapomnělo na jejich příběhy. Jak žijí naši hrdinové, je na nás.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Podpořte hrdiny a válečné veterány
 
Při příležitosti Dne válečných veteránů je možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a hrdinům, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Makové květy budou k dostání na stovkách míst po celé republice – v kavárnách, knihovnách, obchodech, veřejných institucích nebo ulicích měst. Přispět můžete také on-line, váš virtuální mák proměníme ve skutečný a zasadíme ho do symbolického záhonku v jednom z krajských měst.

Tisíc příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Veřejnou sbírku pořádá od roku 2014 nezisková organizace Post Bellum, která přes dvacet let natáčí příběhy válečných veteránů. V archivu Paměť národa najdete přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na další hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo třeba disidentů. Jejich příběhy lidé z Post Bellum vypráví dál prostřednictvím výstav, publikací nebo dokumentárních pořadů. Soustředí se také na mezigenerační dialog - s pamětníky se setkávají děti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo na výletech do míst, kde je prožívali.Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Tehdy několika stovkám seniorů pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě centru pomoci, které je v současnosti již certifikovanou sociální službou a pamětníkům poskytuje podporu při řešení obtížných životních situací v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů. Tradice dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Veškeré informace a možnosti zapojení do sbírky najdete na denveteranu.cz.

Děkujeme!


Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Díky že se takhle staráte 👍

Jan Pánek
2 000 Kč

Dobrý den,
byla bych ráda, kdyby tento fin.dar byl použit pro zlepšení života válečných veteránů (pomoc při řešení osobních potřeb, při cestách k lékaři apod.).
Děkuji, že se o zajímáte a zasazujete o podporu těchto statečných lidí.

Dárce

Čest všem veteránům.

Martina Hykšová
200 Kč

Díky za Vaši práci, vážím si toho. Je důležité, aby příběhy statečných veteránů nezapadly a naopak byly vzorem pro další generace!

Marek Hajný
1 000 Kč

Děkuji!

Lyubov Yakubishyn

V dnešní složité a nejisté době není nic důležitějšího, než si neustále připomínat životy a činy těch, kteří byli a jsou pravými vlastenci a hrdiny naší země.

Tomáš Prouza
2 000 Kč

Vážení veteráni, jsem pyšný, že v naší bohaté historii 20. a 21. století, jsou a byli lidé jako Vy, kteří ukázali všem, že boj proti zlu se nesmí nikdy vzdát, protože se vždy bojuje o budoucnost naši a našich dětí. Ještě jednou velice si Vás vážím. S úctou Robert Labuda

Robert Labuda
10 000 Kč

Neni to moc ale diky vsem co se zaslouzily o lepsi cas pro nas vsechny

Miroslav Kminek
200 Kč

Již podruhé se mi v naší škole podařilo vytvořit dva týmy žáků devátých tříd, aby natočily (audio i video) rozhovory s pamětníky v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Přidanou hodnotu vidím především v tom, že aktivita baví obě strany. Mladí pečlivě a pozorně naslouchají a seznamují se s redaktorskou prací a pamětníci si vzpomínají, vyprávějí a těší je, že se mladí zajímají o jejich životy. Díky tomuto vznikají úžasné a neopakovatelné zážitky.

Jitka Predigerová
500 Kč

Potvrzení o daru prosím na PRIMADERM s.r.o.
IČ 29295041
Děkuji. MUDR. Lenka Plachá

s.r.o.
2 000 Kč