Nadace ADRA - adventistická nadace pro pomoc a rozvoj


Lidé s postižením Děti, mládež, rodina

Pomoc pro Matýska Nováka s bratrem Filipem

Desetiletý školák Matýsek má od narození kombinované vážné postižení. Je však bojovník, a třebaže nechodí ani nemluví, je stále pozitivně naladěný. Maminka samoživitelka kvůli péči o něj a o staršího syna odešla z práce. Sama navíc čelila onkologickému onemocnění. Náročná léčba a dlouholetá starost o syny ji však natolik vyčerpaly, že ke konci listopadu zemřela. O Matýska, který se bez služby osobní asistence a léčebných terapií neobejde, se nejspíš bude starat tatínek a Filip bude v rodině své tety. Hledáme nyní řešení, jak bratrům, kteří přišli o milující maminku, dál pomáhat.

vybíráme od 10.5.2016
57 680 Kč

přispělo

23 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Matýsek z Olomoucka se narodil předčasně, s vadou srdce a mozkovou obrnou. Možná k tomu přispěla i prožitá tragédie během těhotenství, kdy jeho maminka přišla po nezaviněné autohavárii o část svých nejbližších. Po nutných operacích malého synka následovaly dlouhé pobyty v nemocnici a přidala se ještě epilepsie. Naštěstí jako rozený bojovník všechno Matyášek zvládá. Ale nechodí, nemluví a je plně závislý na pomoci dospělých. Maminka Blanka, samoživitelka, kvůli nutné péči o něj a o staršího Filipa odešla z práce. Navíc od roku 2013 sama opakovaně čelila rakovině. Běžný chod domácnosti, potřebnou léčbu a fyzioterapie pro sebe i nemocného syna hradila pouze z invalidního důchodu, sociálních dávek a z pomoci dárců. Obrátila se proto na jaře 2016 na nás s prosbou o pomoc. Bohužel svůj boj s nemocí ke konci listopadu 2018 prohrála. Jak se zdá, sourozenci nebudou vyrůstat spolu. Zatímco o Matýska, který se bez služby osobní asistentky neobejde, se bude starat jeho otec, tak starší Filip bude v rodině tety.

Hledáme nyní možnosti, jak Matýskovi s Filipem dál pomáhat. Těžce handicapovaný Matýsek se neobejde bez rehabilitace, lázní a osobní asistenci a starší Filip by potřeboval žít jako jeho vrstevníci.
 
Své dary Matýsku a Filipu Novákových můžete posílat také bankovním převodem na účet veřejné sbírky Nadace ADRA č. 57333375/0300, v. s. 225. Děkujeme vám.
 
Nadace ADRA podporuje Matýska od dubna 2016 a rodinu od dubna 2018 (aktualizace informací: listopad 2018).


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu