Nadace ADRA - adventistická nadace pro pomoc a rozvoj


Lidé s postižením Děti, mládež, rodina

Pomoc pro rodinu Novákových

Desetiletý školák Matýsek má od narození kombinované vážné postižení. Je však bojovník, a třebaže nechodí ani nemluví, je stále pozitivně naladěný. Maminka je samoživitelka a kvůli péči o něj a o staršího syna odešla z práce. Sama navíc opakovaně čelí onkologickému onemocnění. Náročná léčba a starost o syny ji však už velice vyčerpávají. Měla by se šetřit, a tak by potřebovala trvale službu osobní asistence. Po letech boje s osudem je pro ni už téměř nereálné zajistit oběma synům všestrannou péči, příznivou budoucnost a komplexní léčbu pro sebe. Příspěvky zdravotní pojišťovny a sociální dávky bohužel ale na vše potřebné ani zdaleka nestačí.

vybíráme od 10.5.2016
57 680 Kč

přispělo

23 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Matýsek z Olomoucka se narodil předčasně, s vadou srdce a mozkovou obrnou. Možná k tomu přispěla i prožitá tragédie během těhotenství, kdy jeho maminka přišla po nezaviněné autohavárii o část svých nejbližších. Po nutných operacích malého synka následovaly dlouhé pobyty v nemocnici a přidala se ještě epilepsie. Naštěstí jako rozený bojovník všechno Matyášek zvládá. Ale nechodí, nemluví a je plně závislý na pomoci dospělých. Maminka Blanka, samoživitelka, kvůli nutné péči o něj a o staršího Filipa odešla z práce. Navíc od roku 2013 sama opakovaně čelí rakovině. Běžný chod domácnosti, potřebnou léčbu a fyzioterapie pro sebe i nemocného syna hradí pouze z invalidního důchodu, sociálních dávek a z pomoci dárců. Obrátila se proto i na nás o pomoc se slovy: „Nikdo to nemá lehké. Někteří to ale mají těžší. Děkujeme všem, kteří nám to usnadní.“ Je totiž už velice vyčerpaná a měla by se co nejvíce šetřit. Nejvíce proto potřebuje službu osobní asistentky pro handicapovaného Matýska, která by jí navíc vypomáhala s domácími pracemi a s doučováním staršího syna. Až po delší době souhlasila s naší nabídkou rozšířit pomoc na celou rodinu. 

Hledá nyní pro sebe účinnou léčbu a potřebovala by absolovat též lázně, kde by nabrala nové síly. Ráda by zajistila pro Matýska i nadále pravidelnou rehabilitaci, oblíbenou hipoterapii a každoroční lázně a ani na potřeby staršího syna nechce zapomínat. S paní Blankou jsme si vyměnili pár mailů, v nichž nám napsala: „... já vám moc děkuji za všechno – za to, že na nás myslíte a hledáte cesty, jak nám pomoci. Mně je poslední týdny dost zle, ale každopádně pořád věřím, že to jsou jen zkoušky a že zase bude dobře… Sbírka pro celou rodinu by asi byla fajn, ale zase nechci ubírat ostatním... S vaší nabídkou na sbírku souhlasím a moc děkuji...“
 
Své dary můžete Novákovým posílat také bankovním převodem na účet veřejné sbírky Nadace ADRA č. 57333375/0300, v. s. 225. Děkujeme vám.
 
Nadace ADRA podporuje Matýska od dubna 2016 a rodinu od dubna 2018.


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu