Čmelák - Společnost přátel přírody z. s.


Environment

Expansion of Jablonné Wetlands

Water in the landscape is not retained by words, but by real actions and projects. One of them is the Jablonné Wetlands, which show that when done well, the benefits are not only in keeping water in the landscape, but can also create a great new place for people and nature. There are now plans to add 20 more wetlands. We have already secured the funds to buy the land.

€8,367

supported by

174 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
What is there to support? In Jablonné, we started revitalizing the whole area in 2005, it was very challenging, but we think the result is worth it. You can see for yourself by taking a virtual tour, or you can go there yourself. Čmelák - Společnost přátel přírody  is now working on the second stage on the opposite bank of the Panenský potok.

We already own 8.5 hectares of land here, and thanks to donations, we can buy another 5.5 hectares by the end of the year and unify the whole area. We plan to raise most of the money for the project from European funds.


The target condition is a large wetland area with a total of up to thirty pools, where many endangered plant and animal species find their home. If all goes according to plan, new pools will be created as early as 2021.

But we definitely do not want to stop only in Jablonné - we need to create hundreds, or rather thousands, of such complexes in our landscape. We would therefore also welcome tips on other suitable land in other towns or villages where similar wetland parks could be created, just like in Jablonné - for people and nature.  We are ready to work on this together with you.

What will you gain? Your donation will help in practical actions against drought. You will not only support a site that is freely accessible to people for recreation and eco-activity, but also the creation of a new home for rare and protected species of plants and animals.


Do you have any questions?

You can read more about the location on the website or contact us at any time:

Jan Korytář
jan.korytar@cmelak.cz

About the wetlands

What exactly are wetlands? They usually don't have a distinct boundary, they are places between water and land. Wetlands are an extraordinary ecosystem that is one of the most ecologically valuable in the world today. You will find them in the landscape as wet meadows, stream and river floodplains, wet margins of ponds or lakes, bogs, fens, and more.


Wetland eradication in the past

Over the past century, there has been a massive drainage of wetlands in the Czech Republic and Europe in favour of agricultural land. In some places around the world, this is still happening today. Wetlands were seen as useless areas that needed to be removed from the landscape.

In the Czech Republic, the area of wetlands has declined from 1,300,000 ha to about 350,000 ha since the 1950s, i.e. to only ¼ of its original size. This sounds unbelievable, as it is an area equivalent to almost the entire South Bohemia region. That is how much our landscape has changed, and that is how we are struggling with drought today. No wonder,  when we have meticulously drained and dried much of our landscape...


Benefits of wetlands for people and nature

Fortunately, people are now beginning to recognise the seriousness of the consequences of the destruction of wetlands and their irreplaceable benefits for people and nature. Wetlands retain large amounts of water and thus prevent floods and droughts. Compared to artificial reservoirs, they are able to retain and gradually release much more water. The intense evaporation from the water surface of wetlands and plants moistens the local climate and thus helps to balance temperature differences in the landscape. Wetlands support and stabilise freshwater sources, produce oxygen and also fix CO2 into sediments.
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Zahajujeme terénní práce na 20 nových tůních. Kromě sekání rákosu a úklidu lokality jsme byli na místě i se stavební firmou, která uspěla ve výběrovém řízení.
Držte nám palce :) 

 

Pozor - zajímavý nález! 

Paní Sochorové se podařil v Mokřadech Jablonné najít zajímavý úlovek: Orbilia naumburgensis Baral & E. Weber. Dodává:"Tato drobná vřeckovýtrusá houba byla popsána teprve v roce 2020 a dosud byla známa jen z Německa. Mokřady JvP jsou tedy první známou lokalitou O. naumburgensis v České republice. Určení bylo potvrzeno sekvenováním - sekvence ITS je 100% shodná se sekvencí holotypu, která je uložena v databázi GenBank. Položka bude uložena v herbáři mykologického oddělení Národního muzea v Praze." Níže můžete vidět houbu na fotografii. Pokud budete mít i Vy nějaký zajímavý nález, budeme rádi když nám jej pošlete. Hezký den :)

Vážení dárci,

sezóna prací v terénu pomalu končí. Naposled se naši pracovníci věnovali sekání trávy a rákosu kolem tůní v mokřadním areálu. Na fotce můžete vidět i hromadu kamení, která slouží jako úkryt pro obojživelníky a plazy. Říkáme ji "ještěrkovník" a opravdu funguje :)

Hezký den,
tým Čmelák

Podzim se neúprosně blíží. V Mokřadech Jablonné proběhla minulý víkend akce Rozloučení s létem. Počasí bylo nádherné a návštěvníci mohli vidět kromě labutí, kachen, volavek, také užovky, ještěrky, různé druhy hmyzu a obojživelníků. 

Milí dárci,

v Mokřadech Jablonné to žije! Kromě údržby lokality se věnujeme také ekovýchovné činnosti nejen dětí, ale i dospělých.

Vážení dárci,

máme pro Vás novinku. Pro spolufinancování rozšíření Mokřadů Jablonné jsme připravili dekorativní dřevěný model labutě.
Je možné jej zakoupit na našem e-shopu.

Přeji hezký den,

Tomáš Kolečář

oddělení fundraising

Vážení dárci,

v rámci exkurze jsme vzali dárce, kteří významně přispěli na výkup pozemků, na místo budoucích tůní Mokřadů Jablonné.
Lokalita je nyní poměrně zarostlá travním porostem a křoviny obydlují i divoká prasata.
Nyní jsme ještě ve fázi administrativního schvalování, ale už se těšíme na práci v terénu.

Za tým Čmeláka přeji hezký podzimní den,

Tomáš


Vážení dárci, 

nyní máte možnost si vybrat jakou tůni byste rádi pojmenovali svým názvem, nebo jménem někoho na kom Vám záleží. Pojmenováním tůně se nestanete jejím majitelem, ale patronem. Název tůně bude trvalý, a částka pokryje náklady spojené s údržbou tůně další 2 roky (pak je jen na Vás jestli budete chtít přispět na další údržbu). Součástí nabídky je i dárkový certifikát, který Vám zašleme v papírové podobě poštou s umístěním a jménem tůně, který jste vybrali. :)

V nabídce je celkem 7 již vybudovaných tůní z etapy 1 a učinit tak můžete na našem e-shopu.

Za tým Čmeláka přeji hezký den, 

Tomáš Kolečář
tomas.kolecar@cmelak.cz
+420 777 749 323


Vážení dárci,

jste úžasní! Máme pro Vás skvělou zprávu. Podařilo se vybrat veškeré prostředky na výkup pozemků pro rozšíření Mokřadů Jablonné.
Moc Vám děkujeme za podporu v této sbírce. Vedle tohoto portálu jsme prostředky získali ještě prostřednictvích dalších sbírek a příspěvků. Můžeme tak začít pozemky skupovat a území sjednotit. Jako malé poděkování posíláme Soundtrack mokřadů a rádi bychom Vás informovali o dalším postupu, který nás čeká než vznikne dalších dvacet nových tůní. 


3. srpna jsme podali žádost o hlavní dotaci na jejich vybudování do Operačního programu Životní prostředí. Územní rozhodnutí již máme zajištěné. Jakmile dotaci obdržíme, na začátku příštího roku můžou přijet bagry a začnou hloubit nové tůně. Současně budeme získávat peníze na vybudování povalových chodníků pro budoucí návštěvníky. K novým tůním chceme vysadit i některé naše chráněné rostliny, např. kosatec sibiřský, nebo ďáblík bahenní a upravit jejich okolí tak, aby zde našly svůj domov i další druhy rostlin a zvířat.

O vývoji projektu Vás budeme i nadále informovat a věřím, že v příštím roce společně vybudujeme nové místo pro lidi i přírodu.


Za celý tým Čmeláka Vám ještě jednou moc děkuji a přeji Vám hezké léto.

Tomáš Kolečář

Create project

Na Mokřady

Jana Jaderná
CZK 200

Přejeme ať se daří v této Bohulibé činnosti a určitě se přijedeme podívat! Květoňovi z K.Varů

Markéta Květoňová
CZK 500

Mokřady v Jablonném - to je oáza klidu a pohody.

Ivo Raisr
CZK 1,000

Dekuji spolecnosti Cmelak za uzasne projekty, kterymi pomaha udrzovat prirodu v jeji plne krase.

Lucie Dolejsova

Preji Vam,at se projekt vydaří.

Miroslav Pedlik

Fandíme Vám.

Lenka Malečková
CZK 3,000