Zachraň jídlo, z.s.


Environment Giving Information

Save the Food

We search for the ways how not to waste food. _________________________________________________________________ The initiative was founded in 2013. Since then we’ve organized a series of happenings; we travel to the fields to glean; and we fight for using so-called crooked vegetables and fruit - the food that does not make it to the costumers as it is not “pretty” enough.

Donate in :
secured by Darujme.cz

And why do we do this together with you?


⅓ of all the food produced in the world is thrown away or depreciated. Concerning Europe, there are 96-115 kilos of thrown-away food per a person; this food could be consumed.  

By throwing food away we also lose the energy invested to harvesting it; water; uselessly applied fertilisers; and human work. Greenhouse gases released during food production (and its throwing away) make a bigger volume than the gases released by transportation.

Since 2013 we’ve been building a community of savers, i.e. eager supporters and volunteers. Together with them we’ve been searching for a solution: how to reduce the amount of food waste. At the same time we strive to change the minds of consumers and we connect the participants in the food chain who are mostly affected by the issue of wasting food.

Our vision is a society that deals with the food responsibly. 

Do you want to fight against wasting food at full stretch? 

Join us and become a member of the Savers’ Circle. Thanks to your regular support we will be able to search for solutions how not to waste. 

We trust that you also belong to the people who value the food, and so you’ll be happy to become a saver! 

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Jste skvělý, co děláte :) pokračujte v tom ✨

Kristýna Havlová
CZK 222

Díky, že tohle děláte! <3

Veronika Dostálová
CZK 300

Děkuji Vám za tuto úžasnou iniciativu a za Vaši práci! Toto má opravdu smysl a proto si ráda nastavím pravidelné příspěvky. :-)

Petra Tichovská

Máte správný a udržitelný pohled na jídlo, rád podpořím. Za jídlem spousta práce a vaše úsilí vede jistě ke změně k lepšímu.

Martin Kužniar
CZK 300

Zadal jsem trvalou platbu na rok, 250 czk měsíčně. Těší mě, že se straráte o to, aby se neplýtvalo a pomoc lidem v nouzi.

Tomas Antl
CZK 250

Dekuji za dobrou iniciativu a preji dalsi uspechy!

Nikola Pulkova
CZK 222

Posilam prispevek pro potrebne v teto tezke dobe

Donor

Vážení, posílala jsem dva recepty na zpracování zahradních přebytků- na přesnídávku a jablečný ocet Došly ty recepty?

Lenka Svobodová
CZK 300

Drzim palce

František Svoboda
CZK 2,000

Díky, že se staráte o to, abychom v Česku neplýtvali jídlem. ♥

Klára Mácová
CZK 100