Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové


Děti, mládež, rodina Pomoc Ukrajině

Psychologická pomoc ukrajinským dětem

Pomozte prosím zmírnit psychické útrapy válkou poznamenaných dětí z Ukrajiny. Váš dar bude použit na úhradu psychologické péče pro děti, které pobývají na území České republiky, a na podporu ukrajinských dětí, které byly neoprávněně zadržované na území Ruské federace.

vybíráme od 2.10.2023

Psychologická pomoc ukrajinským dětem

Pomozte prosím zmírnit psychické útrapy válkou poznamenaných dětí z Ukrajiny. Váš dar bude použit na úhradu psychologické péče pro děti, které pobývají na území České republiky, a na podporu ukrajinských dětí, které byly neoprávněně zadržované na území Ruské federace.
864 634 Kč

přispělo

224 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Psychologické potíže jsou jedním z nejzávažnějších důsledků války na Ukrajině. Psychika a neklid lidí z Ukrajiny, a zvláště dětí, se zhoršuje nekonečností bezohledné ruské agrese, zostřením bojů na frontě a ztrátami osobními i hmotnými. U dětí a dospělých se projevují posttraumatické stresové poruchy, úzkostné poruchy, deprese či speciálně u dětí poruchy spánku. I u těch, kteří obětem pomáhají, včetně psychologů, se projevuje vyčerpání i prožívání vlastních traumat. Zanedbávání řešení těchto psychologických potíží by mohlo vést k extrémnímu zhoršování psychického stavu, především u dětí.


Váš finanční dar bude použit na:
 • financování psychologické pomoci dětem z Ukrajiny pobývajícím na území ČR - jedná se o pokračování projektu z roku 2022, díky kterému byla dosud poskytnuta individuální psychologická podpora 1 150 klientům a také byly realizovány skupinové aktivity pro více než 3 700 potřebných dětí;
 • pomoc ukrajinským dětem neoprávněně zadržovaným na území Ruské federace – jde zejména o finanční pomoc pro jejich návrat zpět na Ukrajinu a následnou psychologickou péči.
Co zažívají ukrajinské děti:
 • válečná traumata
 • ztrátu jistoty (ztráta blízkých, kamarádů, domácích mazlíčků, nucená změna místa bydlení, školky, školy) 
 • ztrátu identity (osobni, národní, jazykové)
 • vnímají nejistotu a strach rodičů
 • žijí dvojím životem - tady a tam na Ukrajině
 • vznikají nové role u dětí, větší zodpovědnost (zvlášť pro syny vůči mamince)
Co potřebují děti z Ukrajiny:
 • obnova bodů opory
 • pocit bezpečí 
 • větší sebejistota 
 • zlepšení komunikačních dovedností
Obrátila se na nás maminka desetiletého chlapce z Charkova. Přestěhovali se do Česka na začátku války, a maminka se potýká s tím, že chlapec se stal agresivním, vznětlivým, ale i plačtivým - těžko se ním domlouvá, a komunikace je úplně jiná, než byla doma na Ukrajině. Po několika rozhovorech s chlapcem psycholožka zjistila, že zažívá velké strachy v důsledku stěhovaní, války, ale i vrozeného labilního nervového systému. Psycholožka využila arteterapii s cílem snížit stres, cvičili různé metody relaxace. Psycholožka měla také setkání s maminkou, při kterém jí navrhla některé změny v denním režimu a jiné způsoby podpory zdravého nervového systému syna. Chlapec odcházel po deseti setkáních míň agresivní a zbavil se strachů. Zlepšil se i vztah mezi maminkou a synem.


První kontakt byl od babičky, která odešla z východní Ukrajiny v prvních dnech války. Odjížděli z bojů s dcerou, vnukem a zetěm a jejich auto bylo ostřelováno ruskou armádou. Její dcera při útoku zahynula a vnuk (8 let) byl vážně zraněn. Tři přeživší přišli do Prahy, kde vnuk podstoupil operaci mozku. Žili na ubytovně. Babička začala pracovat s psychologem a požádala dětského specialistu, aby navštívil vnuka, který od útoku téměř nemluvil. Otec se tomuto nápadu bránil, ale pak syna přivedl za psychologem. Po několika sezeních chlapec začal normálně mluvit, poprvé mluvil o ztrátě matky, začal kreslit, byl šťastnější. Otec, který také navštěvoval sezení, požádal, aby mohl k psychologovi přijít sám, a měl několik samostatných sezení, aby se vyrovnal se svým zármutkem. Nakonec se rodina vrátila na Ukrajinu, absolvovala poslední sezení s psychologem online odtamtud. Otec řekl, že si najde jiného psychologa pro sebe a svého syna na Ukrajině. 


Děkujeme za Vaši pomoc a dobrou vůli!

Za poskytnuté příběhy pomoci a fotografie děkujeme organizaci AMIGA (Agency for Migration and Adaptation AMIGA, z.s.).

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Částka 330 000 korun bude předána organizaci Save Ukraine. Je to jediná nevládní organizace, která pravidelně organizuje záchranné mise za účelem návratu deportovaných ukrajinských dětí z Ruska. Se 4 brigádami a 60 vozidly také evakuuje nejzranitelnější obyvatelstvo z válečných oblastí. Rehabilituje osoby vysídlené válkou v jednom ze 7 center Naděje a uzdravení, kde děti a rodiny zůstávají až 3 měsíce a dostávají přístřeší, humanitární pomoc a psychosociální podporu.

 • Podpora jednoho dítěte a rodiny měsíčně stojí 800 USD 
 • Podpora jednoho dítěte a rodiny během celkové rehabilitace v centru Hope and Healing stojí  4 800 USD
Děkujeme Vám za velkorysý závazek podpořit ukrajinské děti, které byly nezákonně deportovány do Ruska. S odkazem na Váš štědrý dar Vám vyjadřujeme upřímnou vděčnost za Vaši podporu. Váš příspěvek umožní poskytnout podporu 16 dětem, které se nedávno vrátily.
Julia Grynchuk z organizace Save Ukraine

Částkou 500 000 korun jsme přispěli organizaci Amiga, která poskytuje psychologickou pomoc ukrajinským dětem v ČR. Jako poděkování jsme obdrželi krásný obraz od psychoterapeutky z Amigy, vytvořený v rámci arteterapie, která má na psychiku velmi pozitivní vliv.
 
 Ze srdce děkujeme všem dárcům, kteří se do sbírky zapojili.

Správní rada Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové se rozhodla sbírku navýšit z mimořádných fondů částkou 500 000 Kč. Děkujeme všem lidem dobré vůle, kteří na sbírku přispívají. 

Divadlo Letí, jedno z nejstarších českých nezávislých divadel, se rozhodlo zapojit se do kampaně Olga je tu s námi. Ve čtvrtek 12. října se na ostrově Štvanice u stromu Olgy Havlové sešli zástupci divadla a Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Na akci vystoupil mimo jiné dětský chlapecký sbor Bruncvík s Písní pro Olgu. Po setkání se konalo benefiční představení inscenace spojené s životem Olgy Havlové Olga (Horrory z hrádečku), které je na repertoáru divadla již 7 let. Výtěžek z představení, 15 tisíc korun, věnovalo Divadlo Letí ve prospěch sbírky Psychologická pomoc dětem z Ukrajiny.
Založení projektu

...children are innocent

Dárce
500 Kč

Hodně naděje a víry v lepší zítřky.

Filip Zimandl
700 Kč

Snad to trochu pomůže.

Dárce
300 Kč

Kapka ke kapce.

Aleš Hanus
200 Kč

Penizky od deti pro deti.

Dárce
1 750 Kč

Přeji vám klid a mír ve vašich duších a ve vaší zemi.

Dárce

Z vlastní zkušenosti vím, jak je důležité pečovat o duševní zdraví. Natož u dětí, které mají zkušenosti s válkou. Věřím, že terapeutická pomoc umožňuje hledání vnitřní odvahy a větší otevřenosti vůči životu. Přeji všem vaším klientům hodně štěstí.

Alice Navrátilová
2 000 Kč

Díky za to, co děláte pro ostatní.

Jaromír Kuželka

Doufám že Ukrajinských dětí co psychicky trpí je co nejméně a všem dětem kteří to štěstí neměli přeji ať to dají

Vojtěch Linhart
30 Kč

❤️

Vojtěch Sidorin
500 Kč