Zvířata nejíme, z.s.


Children, Youth and Family Animals

Teenage activists: Life in a non-vegan world

A documentary that aims to break down prejudices about vegan diets in children and empower a generation of young people to get involved in creating a better world.

we started on 2022-06-01
Donate in :
secured by Darujme.cz
What is it like to be young people who have decided to fight for social change? This documentary follows teenagers who, a few years ago, became not only vegans but also animal liberation activists. They refuse to participate in the exploitation of animals and motivate others to do the same.

The medium-length documentary Teenage Activists: Life in a non-vegan world gives you a glimpse into the world of young people whose compassion is so great that they have decided to expose themselves to bullying and misunderstanding by the majority of society. Not only the main characters, but also other young fighters will guide you through the life of activists, and together with them you will visit institutions that cause the new compassionate generation to encounter prejudice, whether in doctors' offices, at school, or at home.

Completion date
The documentary will premiere on November 11, 2023.

Project financing
We need funds primarily for production, subsequent post-production in the studio, to cover operating costs, and to promote the documentary. Another equally important part is the creation of a website for children and teenagers who decide to live vegan. 

Where the documentary will be shown
We will try to arrange screenings at film festivals and in schools, and later it will be available to watch online for free.

We are grateful for your financial support for our project, which aims to break down prejudices about vegan diets among children and empower a generation of young people to get involved in creating a better world.

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

On-line premiéra dokumentu Náctiletí aktivisté: Život v neveganském světě proběhne 26. 11. ve 12:00 na speciálně vytvořených stránkách www.veganstvivdetstvi.cz

PREMIÉRA DOKUMENTU

Rádi bychom Vás pozvali na premiéru dlouho očekávaného dokumentu Náctileté aktivisté: Život v neveganském světě, která se uskuteční v sobotu, 11. 11. od 17h v pražském kině Atlas.

Další promítání v kinech neplánujeme, tak si nenechte ujít tuhle jedinečnou událost. Po filmu proběhne i diskuse s tvůrci a některými účastníky.

Právě pracujeme na webových stránkách k dokumentu. Kromě toho, že budou pastvou pro oko, tak bychom vám tam také chtěli dát možnost shlédnout dokument zdarma! A nejen to! Stránky chceme dát k dispozici dětem a teenagerům, kteří se potřebují zorientovat ve veganské stravě a vůbec veganském životě a vším co s tím souvisí. Na stránkách budou zásady veganského stravování zaměřené na děti a teenegery, návody, jak komunikovat s rodiči změnu stravování, jednoduché a výživné recepty z dostupných a levných surovin, praktické rady ohledně veganského školního stravování a mnoooho dalšího! Má to ale jeden háček... Bez vás to nezvládneme. Vybudovat a naplnit takové stránky obsahem stojí spoustu času a peněz. A proto potřebujeme vaši pomoc. Buďte součástí tohoto jedinečného počinu, který nemá v ČR obdoby, přidejte se k nám a pomozte nám s jejich vznikem. Pojďme společně pomoci budoucím vegankám a veganům a umožněme shlédnutí dokumentu široké veřejnosti.

Zveřejnili jsme první trailer k chystanému dokumentu Náctiletí aktivisté

Create project

Dekuji za film a za praci kterou delate!

Donor
CZK 5,000

Jste skvělí děkuju za Vaši podporu těch co to potřebujou to zvládneme 🫶

Josef Havel
CZK 222

Dekuji za Vasi praci, a moc Vam fandim!!❤️

Klára Milkova
CZK 100

Ďakujem za vašu odvahu! Robíte skvelú vec, je super vidieť, že vyrastá ďalšia generácia uvedomelých ľudí ❤️ Bude nás viac.

Lucia Marcinová
CZK 500

Vydržte, vaše činnost má smysl!

Donor
CZK 200

Nastupující generace bojovnic a bojovníků za práva zvířat mě naplňuje optimismem.

Pavel Roreček
CZK 1,000

Jsem rád, že takové projekty vznikají. Podpora mladých veganů je velmi důležitá. Jde o budoucnost
Rád jsem podpořil.✌️

Skřivánek Pavel
CZK 300

Veganské děti to mají v nesoucitném světě velmi těžké, stojíme za nimi!
Díky za výborný projekt!

Alexandr Darius Radecký
CZK 3,000