CZ / EN

NESEHNUTÍ


Lidská práva Pomoc Ukrajině

Zachraňme zástupkyně*ce občanské společnosti v Ukrajině

Podpořte s námi aktivní občany a občanky, kterým hrozí nebezpečí nejen kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu, ale také represe ze strany ruského režimu.

vybíráme od 25.2.2022
1 411 023 Kč

přispělo

635 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Jak aktuálně pomáháme
-
Distribuujeme materiální podporu přímo na místo (zdravotnický materiál, ochranné pomůcky a další)
- Distribuujeme finanční podporu na zajištění zázemí (ubytování, kanceláře, technika apod.) pro organizace a jednotlivce přesouvající se z "horkých" oblastí do bezpečnějších částí Ukrajiny
- Pomáháme s evakuací aktivistů*ek a jejich rodin, kterým nyní nezbývá jiná možnost než Ukrajinu opustit

Více o naší pomoci
V Ukrajině působíme od roku 2014 a za tu dobu se nám zde podařilo navázat partnerství s mnoha místními organizacemi, jimž jsme doposud poskytovaly*i podporu při vytváření sebevědomé občanské společnosti.

Pomáháme nezávislým novinářům, kteří informují o politických represích a porušování lidských práv. Podporujeme investigativní média, která vynáší na světlo korupci a rozkrývají mocenské zájmy. Spolupracujeme s ochránci lidských práv, kteří monitorují jejich porušování. Vedle toho jsou našimi partnery lokální spolky aktivních občanů, řešící ochranu životního prostředí, pomoc obětem domácího násilí, transparentnost veřejných zakázek či pečují o sirotky.

Invaze ruských vojsk všechny tyto skvělé lidi vystavuje dvojnásobnému nebezpečí.
 
Zkušenost z ruské anexe Krymu ukazuje, že bezprostředně po vstupu ruských vojsk došlo k tvrdé decimaci aktivní občanské společnosti. Novinářky*i, aktivistky*é, obránkyně*ci lidských práv a další byly*i pronásledováni, šikanováni, vězněni, mučeni, unášeni a v některých případech i zabity*i.

Totéž se dá aktuálně očekávat v ještě větším měřítku na územích Ukrajiny, která budou obsazena ruskou armádou.

Proto chceme poskytnout asistenci a podporu těmto odvážným lidem, ať už se rozhodnou navzdory hrozícím rizikům setrvat na místě a pokračovat ve své činnosti, nebo budou nuceni v rámci zachování vlastního života či bezpečí své rodiny Ukrajinu opustit.

Pomáhejte s námi. Děkujeme.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka vyzýváme k pomoci Krymským Tatarkám
Na Den paměti obětí krymsko-tatarského národa, 78 let po nuceném masovém odsunu Krymských Tatarů z jejich domovů, jsme spolu s Divadlem Spejbla a Hurvnínka zveřejnilo video, které nejenže připomíná tuto tragickou událost, ale také upozorňuje na fakt, že Krymské Tatarky a Krymští Tataři musí dnes kvůli ruské agresi znovu opouštět své domovy.
V NESEHNUTÍ už měsíce pomáháme s deportací žen, dětí a starých lidí z míst, kde v současné době není kvůli válečným hrůzám a zvěrstvům páchaných ruskou armádou možné žít. Spolu se Spejblem a Hurvínkem vás vyzýváme, abyste se k naší pomoci přidali, a zároveň posíláme poděkování každému, kdo s námi pomáhá.
Divadlu Spejbla a Hurvínka jsme moc vděční za příjemnou spolupráci.

Organizaci Flora v Kropyvnyckém posíláme léky a ochranný materiál
Naši partneři a partnerky z ekologické organizace Flora se rozhodly setrvat na místě přímo ohroženém ruskou invazí a v Kirovohradské oblasti dále poskytují podporu civilistům a teritoriální obraně. Na pomoc jsme jim zatím vypravili 3 zásilky obsahující léky, hemostatika a škrtidla, ale také neprůstřelné vesty nebo přilby.

Finančně i materiálně podporujeme nezávislé médium Graty
Nezávislému médiu Graty, které přináší zpravodajství z oblastí zasažených velkou jsme ve spolupráci s dalšími organizacemi zajistili finanční i materiální podporu, například v podobě terminálů Starlink pro stabilní připojení k internetu, satelitního telefonu nebo neprůstřelných vest

Zajišťujeme stabilní připojení k internetu
Terminály Starlink se nám ve spolupráci s dalšími organizacemi podařilo zajistit pro několik dalších novinářských a lidskoprávních organizací. Díky nim mohou zůstat připojeni k internetu i v případě přerušení běžných sítí.

Finančně podporujeme vznik zázemí pro lidskoprávní organizace ve Lvově 
Část organizací, které sídlily v oblastech současných bojů byla nucena uprchnout. Přesto však chtějí nadále pokračovat v činnosti a pomoci Ukrajině. Náš spolupracovník pro ně s finanční podporou NSEHNUTÍ ve Lvově organizuje ubytování, kanceláře a potřebnou techniku. Aktuálně tímto způsobem podporujeme např. Human rights house Crimea či Centre for civic education Almenda.

Chystáme podporu ukrajinským ženám vystaveným sexuálnímu násilí
S ohledem na znepokojivou situaci v osvobozených oblastech Ukrajiny, odkud přicházejí zprávy o znásilňování ruskými okupačními jednotkami, připravujeme ve spolupráci s několika ukrajinskými organizacemi podporu návazné péče pro ukrajinské ženy, které staly obětmi sexuálního násilí. Jedná se například o zdravotnickou a psychologickou pomoc.

Dopravili jsme léky do Mykolajivu
Do obléhaného a těžce zkoušeného města Mykolajiv se nám podařilo úspěšně vypravit celkem tři zásilky léků a dalšího zdravotnického materiálu. S ohledem na aktuální kritickou situaci s nedostatkem pitné vody připravujeme nyní zásilku purifikačních tablet na její čištění.


Dokumentární video z naší první evakuace Krymských Tatarek*ů.

V posledních dnech je celý svět naruby, a tak i Mezinárodní den žen prožíváme poněkud netradičním způsobem.
Právě teď naši kolegové a kolegyně pomáhají z Ukrajiny převézt 48 žen a dětí z ruským režimem zvláště ohroženého etnika krymských Tatarů.
Některé z nich přitom neprchají poprvé. Jsou zde ženy, které již dříve musely před ruským režimem utéct po obsazení Krymu či Donbasu.
Symbolicky jim tak na MDŽ zajistíme bezpečné útočiště před ruskou agresí vůči Ukrajině.

Zásilka do kirovohradské oblasti dorazila v pořádku, naši přátelé děkují všem, kdo umožnily*i, aby se mohla uskutečnit.


Dnes jsme partnerské organizaci v kirovohradské oblasti odeslaly*i zásilku zdravotnického a ochranného materiálu. Děkujeme všem, kdo to svým darem umožnily*i.

Bohužel se nám potvrzuje, že informace o ruských seznamech “nepohodlných” občanských aktivistek*ů nejsou pouhým hoaxem. Máme potvrzeno, že po ruských sociálních sítích a ve vybraných skupinách, které mají v logu šibenici, začínají kolovat fotografie i osobní údaje ukrajinských novinářek*ů a aktivistek*ů s výzvami k jejich likvidaci. 😟

Založení projektu

Děkujeme! Tým Tilia Impact Ventures

Petr Vítek
5 000 Kč

Děkuji za to co děláte, máme lesní školku a není nám lhostejný osud všech živých bytostí trpících nesmyslnou krutostí lidí!

Milan Vřešťál
10 000 Kč

POMOC UA

Pavel Janoš
500 Kč

Pomoc UA

Dagmar Buschová
500 Kč

POMOC UA

Marie Kamenská
1 000 Kč

Dobrý den,
částku 2 000 Kč posílám za Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, z. s.

S pozdravem
Romana Panská

Romana Panská
2 000 Kč

Slava Ukrajini!

Dárce

<3

Kristýna Kyánková

слава україні!!!!

Sarah Chappell

Děkuji statečné Ukrajině, Vaše odhodlání mi dává sílu.

Milan Dvořák