Česká krajina, o.p.s.


Životní prostředí Zvířata

Pomáháme krajině

Léčíme nemocnou krajinu. Nejsme na to sami, ale zakládáme rezervace velkých kopytníků, kteří pomáhají zachraňovat desítky druhů vzácných rostlin a živočichů, od ohrožených květin, přes motýly a brouky až po ptáky. Zároveň naše rezervace pomáhají s adaptací krajiny na změny klimatu, se zadržováním vody i s vázáním uhlíku v půdě.

Česká krajina - Pomáháme krajině

Naše projekty přispívají ke zlepšení péče o krajinu i jejímu zlevnění. Přesto se bez finančních prostředků neobejdeme. Díky vaší podpoře můžeme pečovat o současné rezervace i připravovat vznik nových.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Zatímco z celé České republiky přicházejí v posledních letech většinou špatné zprávy o tom, které druhy rostlin a živočichů vymírají, v naší rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se podařil malý zázrak. Díky pastvě divokých zvířat se tam počty vzácných druhů zvyšují o stovky i tisíce procent.  
 

Rezervace velkých kopytníků, která se v současné době nachází na ploše zhruba 350 hektarů, dokázala obnovit přírodní procesy, ve kterých divocí koně, zubři a pratuři hráli po tisíce let klíčovou roli. Daří se tak nejenom vzácným květinám, ale také desítkám druhů motýlů, ptáků nebo brouků. Díky návratu kopytníků tak příroda dostala potřebný impuls k tomu, aby se začala sama uzdravovat. Velcí kopytníci tak fungují jako lékaři nemocné krajiny.
 
Přítomnost velkých kopytníků pomohla velmi rychle s odstraněním agresivních trav. Po několika letech došlo k obnovení květnatých luk na stovkách hektarů. Díky tomu se sami, nebo s pomocí člověka, vrací i vzácné druhy, které tam v minulých desetiletích vyhynuly. Jako například modrásek jetelový nebo jalovec.
 
Rezervace za výborné výsledky v ochraně příroda převzala v letech 2019 až 2020 tři prestižní ocenění, Cenu Josefa Vavrouška, Cenu prezidenta festivalu Ekofilm a Cenu udržitelného rozvoje SDGs v kategorii Změny klimatu. 
 
Zároveň se rezervace stala inspirací pro další neziskové organizace, města i kraje a po jejím vzoru již vznikla v Česku desítka míst, kde o vzácnou přírodu pečují velcí kopytníci. 

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Dobrý den, držím palce a rádi pomůžeme znovu jak finančně tak fyzicky.

Marian Starý
5 000 Kč

Děkuji za vaší práci a podporu životního prostředí. Moc si toho vážím a přeji hodně štěstí do budoucna.

Gabriela Kaiserová
300 Kč

Přeji vám hodně úspěchu ve vašem konání, a nepolevujte, na každého blbce jednou dojde, a bude muset odejít ( viz článek o blokování napajedla)

Jaroslava Vorackova
1 000 Kč

Držím Vám palce 👍

Lukáš Dostál
500 Kč

Ať tento projekt dojde do konce, zvířata nás potřebují..

Tomáš Kulhavý
500 Kč

Záleží nám na přírodě 🍀

Vladimíra Ryšavá
500 Kč

Přeji koníkům i zubrům hezký život!

Irena Vernerová
300 Kč

Ráda přispěju na dobrou věc.

Lada Svobodová

Pro Vás,
na nějakou fyzioterapii či masáž 🙌🏻

Sára Poláková
1 000 Kč

Snad i tato kapka pomuze - veliky RESPEKT pred VAMI

Daniela Kinterová
300 Kč