Česká krajina, o.p.s.


Životní prostředí Zvířata

Pomáháme krajině

Léčíme nemocnou krajinu. Nejsme na to sami, ale zakládáme rezervace velkých kopytníků, kteří pomáhají zachraňovat desítky druhů vzácných rostlin a živočichů, od ohrožených květin, přes motýly a brouky až po ptáky. Zároveň naše rezervace pomáhají s adaptací krajiny na změny klimatu, se zadržováním vody i s vázáním uhlíku v půdě.

Česká krajina - Pomáháme krajině

Naše projekty přispívají ke zlepšení péče o krajinu i jejímu zlevnění. Přesto se bez finančních prostředků neobejdeme. Díky vaší podpoře můžeme pečovat o současné rezervace i připravovat vznik nových.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Zatímco z celé České republiky přicházejí v posledních letech většinou špatné zprávy o tom, které druhy rostlin a živočichů vymírají, v naší rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se podařil malý zázrak. Díky pastvě divokých zvířat se tam počty vzácných druhů zvyšují o stovky i tisíce procent.  
 

Rezervace velkých kopytníků, která se v současné době nachází na ploše zhruba 350 hektarů, dokázala obnovit přírodní procesy, ve kterých divocí koně, zubři a pratuři hráli po tisíce let klíčovou roli. Daří se tak nejenom vzácným květinám, ale také desítkám druhů motýlů, ptáků nebo brouků. Díky návratu kopytníků tak příroda dostala potřebný impuls k tomu, aby se začala sama uzdravovat. Velcí kopytníci tak fungují jako lékaři nemocné krajiny.
 
Přítomnost velkých kopytníků pomohla velmi rychle s odstraněním agresivních trav. Po několika letech došlo k obnovení květnatých luk na stovkách hektarů. Díky tomu se sami, nebo s pomocí člověka, vrací i vzácné druhy, které tam v minulých desetiletích vyhynuly. Jako například modrásek jetelový nebo jalovec.
 
Rezervace za výborné výsledky v ochraně příroda převzala v letech 2019 až 2020 tři prestižní ocenění, Cenu Josefa Vavrouška, Cenu prezidenta festivalu Ekofilm a Cenu udržitelného rozvoje SDGs v kategorii Změny klimatu. 
 
Zároveň se rezervace stala inspirací pro další neziskové organizace, města i kraje a po jejím vzoru již vznikla v Česku desítka míst, kde o vzácnou přírodu pečují velcí kopytníci. 

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Pro obnovu české krajiny.

Lucie Nová
1 000 Kč

Pozdrav od dárců ze Střezimíře.

Klára Prudhommeová
1 000 Kč

Pro Milovickou rezervaci. Dekuji

Eva Kolarov
500 Kč

Děkuji moc za vstřícnost, odborný výklad a úžasný zážitek. Velice si vážím Vaší práce.

Petr Straňánek
2 000 Kč

Moc Vám držíme palce, několikrát jsme u Vás s Martinem Hovorkou byli ještě v době, když jsme pracovali v Zoo Brno, teď už jsme v důchodě, ale pořád sledujeme co je u Vás nového 😊. To co děláte je skvělé 🫶

Jana Hadová

Milovice pro zvířátka :-)

Irena Vernerová
300 Kč

Držím palce!

Martina Jandová

Fandím přírodě v Milovicích!

Irena Vernerová
500 Kč

Přeji České krajině, aby se jí podařilo (mimo jiné) vrátit hmyz do naší přírody. Děkuji Eva Veselá

Eva Veselá
1 000 Kč

Moc doufám že zubři přežijí českou byrokracii

Lenka Doležalová
5 000 Kč