Česká krajina, o.p.s.


Zvířata Životní prostředí

Česká krajina - dlouhodobá sbírka

Ochranářská společnost Česká krajina zakládá rezervace velkých kopytníků, kteří pomáhají zachraňovat desítky druhů vzácných rostlin a živočichů, od ohrožených květin, přes motýly a brouky až po ptáky. Zároveň tyto rezervace pomáhají s adaptací krajiny na změny klimatu, zadržováním vody i vázáním uhlíku v půdě.

Česká krajina - dlouhodobá sbírka

Naše projekty přispívají ke zlepšení péče o krajinu i jejímu zlevnění. Přesto se bez finančních prostředků neobejdeme. Díky vaší podpoře můžeme pečovat o současné rezervace i připravovat vznik nových.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Zatímco z celé České republiky přicházejí v posledních letech většinou špatné zprávy o tom, které druhy rostlin a živočichů vymírají, v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se podařil malý zázrak. Díky pastvě divokých zvířat se tam počty vzácných druhů zvyšují o stovky i tisíce procent.  
 

Rezervace velkých kopytníků, která se v současné době nachází na ploše zhruba 350 hektarů, dokázala obnovit přírodní procesy, ve kterých divocí koně, zubři a pratuři hráli po tisíce let klíčovou roli. Daří se tak nejenom vzácným květinám, ale také desítkám druhů motýlů, ptáků nebo brouků. Díky návratu kopytníků tak příroda dostala potřebný impuls k tomu, aby se začala sama uzdravovat. 
 
Přítomnost velkých kopytníků pomohla velmi rychle s odstraněním agresivních trav. Po několika letech došlo k obnovení květnatých luk na stovkách hektarů. Díky tomu se sami, nebo s pomocí člověka, vrací i vzácné druhy, které tam v minulých desetiletích vyhynuly. Jako například modrásek jetelový nebo jalovec.

 
Rezervace za výborné výsledky v ochraně příroda převzala v letech 2019 až 2020 tři prestižní ocenění, Cenu Josefa Vavrouška, Cenu prezidenta festivalu Ekofilm a Cenu udržitelného rozvoje SDGs v kategorii Změny klimatu. 
 
Zároveň se rezervace stala inspirací pro další neziskové organizace, města i kraje a po jejím vzoru již vznikla v Česku desítka míst, kde o vzácnou přírodu pečují velcí kopytníci. 

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

držím palce koníkům

Irena |Vernerová
200 Kč

Skvělá práce, jen tak dál!

Jakub Kleberc
300 Kč

Děkuji za vaši péči o přírodu a její krásné obyvatele.

Vladimíra Fiedlerová
500 Kč

O tomhle orlovi jsem slyšela už před 20 ti lety, když manžel dělal mysl.zkoušky :-)

Irena |Vernerová
200 Kč

Držím palce

Irena |Vernerová
200 Kč

úžasná věc, ať se podaří místo rozšířit, třeba zahrnout část lesa, moc držím palce

Světlana Hessová
6 000 Kč

Pokračujte s prací tak dlouho, jak to jen půjde:-)

Jaroslava Bendáková
30 Kč

Ďakujem za Vašu prácu a prajem všetko dobré!

Viliam Dubiel
500 Kč

Díky za Vaši práci, držte se ❣️

Magdalena Pešková
1 000 Kč

Děkuji za vaši smysluplnou podporu přírodě

Patrik Štrait
500 Kč