Česká krajina, o.p.s.


Životní prostředí Zvířata

Pomáháme krajině

Léčíme nemocnou krajinu. Nejsme na to sami, ale zakládáme rezervace velkých kopytníků, kteří pomáhají zachraňovat desítky druhů vzácných rostlin a živočichů, od ohrožených květin, přes motýly a brouky až po ptáky. Zároveň naše rezervace pomáhají s adaptací krajiny na změny klimatu, se zadržováním vody i s vázáním uhlíku v půdě.

Česká krajina - Pomáháme krajině

Naše projekty přispívají ke zlepšení péče o krajinu i jejímu zlevnění. Přesto se bez finančních prostředků neobejdeme. Díky vaší podpoře můžeme pečovat o současné rezervace i připravovat vznik nových.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Zatímco z celé České republiky přicházejí v posledních letech většinou špatné zprávy o tom, které druhy rostlin a živočichů vymírají, v naší rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se podařil malý zázrak. Díky pastvě divokých zvířat se tam počty vzácných druhů zvyšují o stovky i tisíce procent.  
 

Rezervace velkých kopytníků, která se v současné době nachází na ploše zhruba 350 hektarů, dokázala obnovit přírodní procesy, ve kterých divocí koně, zubři a pratuři hráli po tisíce let klíčovou roli. Daří se tak nejenom vzácným květinám, ale také desítkám druhů motýlů, ptáků nebo brouků. Díky návratu kopytníků tak příroda dostala potřebný impuls k tomu, aby se začala sama uzdravovat. Velcí kopytníci tak fungují jako lékaři nemocné krajiny.
 
Přítomnost velkých kopytníků pomohla velmi rychle s odstraněním agresivních trav. Po několika letech došlo k obnovení květnatých luk na stovkách hektarů. Díky tomu se sami, nebo s pomocí člověka, vrací i vzácné druhy, které tam v minulých desetiletích vyhynuly. Jako například modrásek jetelový nebo jalovec.
 
Rezervace za výborné výsledky v ochraně příroda převzala v letech 2019 až 2020 tři prestižní ocenění, Cenu Josefa Vavrouška, Cenu prezidenta festivalu Ekofilm a Cenu udržitelného rozvoje SDGs v kategorii Změny klimatu. 
 
Zároveň se rezervace stala inspirací pro další neziskové organizace, města i kraje a po jejím vzoru již vznikla v Česku desítka míst, kde o vzácnou přírodu pečují velcí kopytníci. 

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

doufám, že projekt vyjde

Jan Linhart
500 Kč

Velké díky za vaši smysluplnou práci, s radostí sleduji pokrok kterého ČK dosahuje - jen tak dál a ať se České krajině daří!

Matěj Drtina
2 000 Kč

Díky za to, co děláte.

Patrik Štrait
1 000 Kč

Rádi pomáháme zubrům, praturům a divokým koním ! Ať se daří

Karel Novák
2 150 Kč

Děkujeme

Jan Eliáš Svatoš
3 000 Kč

Děkuji všem lidem dobré vůle, kteří se zasazují o přírodu a všechny tvory v ní žijící.

Eva Weihrauchová
2 000 Kč

Úžasně prospěšný projekt. Děkuji za vaše úsilí pro dobrou věc.

Šárka Prokůpková
500 Kč

Děkujeme :)

Petra Spáčilová
500 Kč

Dobrý den,
přeji společnosti mnoho úspěchů v další práci.
S pozdravem
Dalibor Heinc

Dalibor Heinc
2 000 Kč

Projekt dlouho sleduji, zdá se mi funkční a trvale udržitelný v péči o krajinu a pestrý život v ní. Přeji si rozšiřování takových pastvin a ptačích rezervací u nás a všude po světě. Děkuji.

Hana Bednářová
300 Kč