Národní divadlo Brno


Kultura, umění a historie

Buď Edison - adoptuj žárovku!

Podpořte Národní divadlo Brno stylově – staňte se symbolickým majitelem jedné z žárovek z centrálního lustru Mahenova divadla. Adopcí žárovky umožníte památkovou obnovu původního osvětlení Mahenova divadla, které tvoří nejen světla v hledišti, ale také ve foyer a v Křišťálovém sále. Každý večer se tak divadlo rozzáří i díky vám a navíc - úsporně!

Buď Edison - adoptuj žárovku!

Děkujeme za Váš dar na památkovou obnovu osvětlení Mahenova divadla!
149 498 Kč

přispělo

42 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Kupte sobě nebo svým blízkým jednu žárovku z centrálního lustru Mahenova divadla. Adopce jedné žárovky vás vyjde na 5 tisíc Kč.  Počet žárovek je totiž omezený - je jich celkem "jen" 210. Nově však můžete vlastnit i část žárovky! Kromě symbolického a neopakovatelného vlastnictví se můžete radovat z pocitu, že: 
  • díky Vám proběhne v létě 2023 památková obnova původního osvětlení Mahenova divadla, kam patří nejen světla v hledišti, ale také ve foyer a v Křišťálovém sále.  
  • světla v Mahenově divadle tak budou díky Vám více zářit, a to úsporně.
  • ctíte odkaz T. A. Edisona a navážete na něj.
  • obdržíte dárkový certifikát, a to buď pro Vás, nebo pro ty, kterým budete chtít symbolickou žárovku darovat. 
  • budete-li mít zájem, bude pro Vás nachystaná jedna 3D žárovka na Zákaznickém centru. 
  • ve foyer Mahenova divadla bude Váš dar připomínat graficky zpracované poděkování všem dárcům.
  • se stanete členem dárcovského programu Přátelé NdB.
Mahenovo divadlo - jedna ze tří budov Národního divadla Brno (NdB), bylo prvním elektrifikovaným divadlem v Evropě. Systém elektrifikace pro divadlo vyvinula firma T. A. Edisona už v roce 1882, sám Edison se na osvětlení přijel osobně podívat až v roce 1911.
Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Začátkem března 2023 jsme uzavřeli druhou vlnu kampaně Buď Edison NdB. Chtěli jsme vám ukázat krásné prostory hlediště Mahenova divadla a představit činoherní herce a herečky Národního divadla Brno. Edisonem byl (tak jako v představení Edison!) Pavel Čeněk Vaculík, dále postupně rozsvěcovali hlediště Vojtěch Blahuta, Zuzana Černá, Eliška Zbranková, Hana Drozdová, Tereza Groszmannová, Jakub Svojanovský a Ivan Dejmal. Jejich jednotlivá vyznání k divadlu můžete zpětně najít na Instagramu NdB v Highlights či zpětně v postech, stejně tak na Facebooku NdB ve videích.

Tamtéž najdete nová videa z třetí, finální vlny kampaně Buď Edison NdB! V ní se budete setkávat se studentkami JAMU Anežkou Pokornou a Antonií Kepákovou. Protože JDEME DO FINÁLE!  Nyní už víme, že potřebujeme vybrat 500 tis Kč, a to do konce června 2023, tak aby během léta proběhla památková obnova osvětlení v Mahenově divadle. Kromě centrálního lustru, který se stal symbolem kampaně, opravíme a LED osvětlíme 4 další lustry z doby Edisona, tedy z konce 19. století, které jsou stále původní: lustr ve foyer, v Křišťálovém sále a nad oběma bufety v I. pořadí.
Buďte u toho s námi - jen s Vaší pomocí to zvládneme!
Děkujeme.
Podařilo se nám získat partnera památkové obnovy – totiž firmu Preciosa Lustry, a.s., která zhotovila v 70. letech 20. století právě centrální lustr v sále Mahenova divadla. Dle dosavadních plánů by Preciosa Lustry, a.s. měla provést opravy nejen centrálního lustru, ale i dalších čtyř – ve foyer a v Křišťálovém sále, vč. dvou lustrů nad bufety, a to vše během léta 2023. Stejně tak se tato firmy ujme designového zpracování děkovné tabule pro dárce, kterou se snad podaří umístit od dubna 2023 do foyer Mahenova divadla.

Známe tedy reálnou cílovou částku, která je nutná pro památkovou obnovu - potřebujeme celkem 500 000,- Kč, z nichž máme už 92 000,- Kč.

V důsledku nastalé situace (energetická krize, válka, inflace, aj.) jsme se rozhodli dát k adopci i části žárovek. Bude možné tedy adoptovat i desetinu, pětinu a polovinu žárovky. (tj. sbírat dary ve výši 500, 1000 a 2500 Kč). Benefity z daru, uvedené na úvodní stránce projektu, však budou zachovány pro všechny podporovatele.
Pevně věřím, že se tímto krokem podaří nastartovat novou vlnu podpory a vysbírat tak z individuálních, případně i firemních darů cílovou částku do června tohoto roku.

Děkujeme, že jste v tom s námi - společně to dokážeme!

V dubnu 2022 jsme po dlouhé době spustili lustry Mahenova divadla, protože se na ně přijeli podívat pánové z Preciosa Lustry, z Kamenického Šenova. Tato firma v minulosti, v 70. letech 20. století stávající centrální lustr zhotovila, nyní se chce podílet na jeho památkové obnově. Potěšte se fotkami, tak jako my jsme obdivovali křišťál zblízka :)
Zatím máme 18 adoptovaných žárovek - zbývá jich tedy ještě 192! Výměnu žárovek za LED žárovky chceme zrealizovat z prostředků vás, soukromých dárců. Protože to bude počin, který naváže na čin T. A. Edisona, jehož firma naše divadlo v roce 1882 rozsvítila. Váš velkorysý dar bude připomínat děkovná tabule foyer Mahenova divadla.

Před třemi týdny jsme také pustili novou podzimně vánoční kampaň pro "adopci žárovek" z centrálního lustru Mahenova divadla. Nově s našimi herci. Je  jich celkem devět a už nyní se můžete seznámit se třemi z nich!  A to na tomto odkazu

Založení projektu

Brněnské divadlo mám rád, je mi ctí, že vás mohu podpořit.

Radovan Válek
5 000 Kč