Národní divadlo Brno


Kultura, umění a historie

Buď Edison - adoptuj žárovku!

Podpořte Národní divadlo Brno stylově – staňte se symbolickým majitelem jedné z žárovek z centrálního lustru Mahenova divadla. Adopcí žárovky umožníte památkovou obnovu původního osvětlení Mahenova divadla, které tvoří nejen světla v hledišti, ale také ve foyer a v Křišťálovém sále. Každý večer se tak divadlo rozzáří i díky vám a navíc - úsporně!

Buď Edison - adoptuj žárovku!

Děkujeme za Váš dar na památkovou obnovu osvětlení Mahenova divadla!
532 871 Kč

přispělo

141 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Kupte sobě nebo svým blízkým jednu žárovku z centrálního lustru Mahenova divadla. Adopce jedné žárovky vás vyjde na 5 tisíc Kč.  Počet žárovek je totiž omezený - je jich celkem "jen" 210. Nově však můžete vlastnit i část žárovky! Kromě symbolického a neopakovatelného vlastnictví se můžete radovat z pocitu, že: 
 • díky Vám proběhne v létě 2023 památková obnova původního osvětlení Mahenova divadla, kam patří nejen světla v hledišti, ale také ve foyer a v Křišťálovém sále.  
 • světla v Mahenově divadle tak budou díky Vám více zářit, a to úsporně.
 • ctíte odkaz T. A. Edisona a navážete na něj.
 • obdržíte dárkový certifikát, a to buď pro Vás, nebo pro ty, kterým budete chtít symbolickou žárovku darovat. 
 • budete-li mít zájem, bude pro Vás nachystaná jedna 3D žárovka na Zákaznickém centru. 
 • ve foyer Mahenova divadla bude Váš dar připomínat graficky zpracované poděkování všem dárcům.
 • se stanete členem dárcovského programu Přátelé NdB.
Mahenovo divadlo - jedna ze tří budov Národního divadla Brno (NdB), bylo prvním elektrifikovaným divadlem v Evropě. Systém elektrifikace pro divadlo vyvinula firma T. A. Edisona už v roce 1882, sám Edison se na osvětlení přijel osobně podívat až v roce 1911.
Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (2)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Naši milí Edisoni NdB - Vybrali jsme cílovou částku ve sbírce Buď Edison! 🌟

Díky vaší neuvěřitelné podpoře se nám podařilo vybrat celou cílovou částku 500 000 korun v rámci sbírky Buď Edison!  Vaše štědrost nám umožnila památkově obnovit centrální lustr v hledišti Mahenova divadla. D  Ě K U J E M E !!!
Tady je sumarizace, co všechno jsme z Vašich darů doposud opravili:
💡 Lustr byl důkladně vyčištěn.
🚀 Doplněny byly chybějící krystaly.
🔌 Byly instalovány nové rozvody pro LED žárovky, včetně samotných 210 LED žárovek.
🌈 Byly vyměněny také všechny žárovky po obvodu hlediště.
🎛️ Nainstalován byl i nový stmívač, kompatibilní s LED rozvody, který umožňuje postupné stmívání.
Naší vizí je nyní opravit ještě další 4 lustry – jeden ve foyer, dva v bufetech a jeden v Křišťálovém sále. Ty jsou sice menší, ale jejich obnova je stejně důležitá.
Sbírka proto bude pokračovat do konce června letošního roku. Stále se tedy vaše jméno může objevit na dárcovské lampě v Mahenově divadle.
Ještě jednou vám však děkujeme za vaši podporu, moc si jí vážíme! 💖

FNDR tým NdB (zprava): Anežka Pokorná, Simona Škarabelová, Antonie Kepáková

Naši milí Edisoni,

už je vás 131, včetně cca 12 firem, kteří jste přispěli na sbírku Buď Edison - adoptuj žárovku v Mahenově divadle. Díky Vám jsme už vysbírali 480 771 tis Kč, což je více než skvělé, protože je to bezmála půl milionu korun českých!!!
Prostředí Darujme.cz nám bohužel neumožňuje oddělit dvě fáze sbírky, kdy bychom rádi zřetelně uvedli, že :
 • 1. část prostředků byla využita na obnovu centrálního lustru - cca 250 tis bylo potřeba jen na vyčištění a doplnění ověsů + výměna rozvodů pro LED žárovky
 • 2. část prostředků bude potřeba kromě vícenákladů spojených se stmívačem na druhou fázi památkové obnovy - totiž na vyčištění a výměnu rozvodů pro LED žárovky na dalších 4 lustrech (foyer a bufety s Křišťálovým sálem).  
V září proběhlo děkovné setkání dárců - Edisonů a byla představena dárcovská lampa. Od září na ní přibylo jedenáct jmen nových dárců, věříme, že přibydou další. Ověsů na dárcovské lampě máme pro jméno volných cca 85. Fotka je právě z 11. září 2023, ze setkání dárců - Edisonů:


Centrální lustru v „Mahence“ svítí od nové sezóny 23/24 úsporně!
…a to díky stovce „Edisonů NdB“ a firmě Presiosa!

Je to neuvěřitelné, ale podařilo se to! Už koncem června 2023 jsme měli vybrán dostatek prostředků na první etapu památkové obnovy osvětlení v Mahenově divadle!
S cílové částky 500 000 Kč máme 65 %, což je 326 021 Kč! Velké díky všem našim dárcům, tedy Edisonům NdB!

Za částku 243 000 Kč vč. DPH provedla firma Preciosa, tedy stejná firma, která zhotovila tento lustr v 70. letech 20. století právě pro naše divadlo, všechny nutné práce.  Lustr bylo nutné nejdříve spustit, postavit okolo něj lešení, sejmout jednotlivé komponenty ověsů a držáků, upravit objímky, vyleštit, doplnit komponenty, opětovně je navěsit, umístit úsporné LED žárovky a lustr vytáhnout opět nahoru ke stropu. 

Firma Preciosa také sponzorsky vyrobila tzv. dárcovskou děkovnou lampu, která je od začátku sezony 2023/24 umístěná ve foyer Křišťálového sálu mezi bufety. Kolik má centrální lustr žárovek – kolik má dárcovská lampa křišťálových ověsů. Co ověs, to jméno dárce – jednotlivce, firmy či organizace. Z celkem 210 ověsů je možné adoptovat ještě 101 "žárovek".

Zbývající čtyři lustry v Mahenově divadle – jeden nad schodištěm ve foyer a tři v prostoru bufetů a Křišťálového sálu jsou, oproti centrálnímu lustru, původní – pamatují tedy dobu otevření divadla v roce 1882 a jsou pod památkovou ochranou. Jednání s památkáři o jejich opravě stále probíhají, a tak vedení NdB rozhodlo, že druhá etapa památkové obnovy těchto 4 lustrů proběhne až v létě 2024, abychom během nové sezony 2023/24 nemuseli omezit divadelní provoz. 

Proto jsme se rozhodli i pro druhou vlnu kampaně Buď Edison – adoptuj žárovku! , kterou odstartujeme v září 23.
Oproti první vlně budeme mít do začátku už
 •  vysbíráno bezmála 83 000 Kč, 
 • opravený centrální lustr (červenec 23) 
 • zhmotněné poděkování dárcům na dárcovské lampě.
Ta sama bude - věříme -  novou inspirací pro nové dárce. 

S díky za Vaši podporu – Vaše NdB!Máme skvělou zprávu - ve výrobě je už dárcovská lampa, kterou vám - dárcům slibujeme od začátku projektu. Tedy místo, kde budou uvedena jména všech dárců - jednotlivců, spolků i firem a organizací, všech, kteří se rozhodli podpořit tento ojedinělý projekt "ekologické elektrifikace Mahenova divadla", a to 140 let od jeho otevření. A co víc - máme i fotky! Zlaté ověsy/lístečky jsou na lampě vyměněny za skleněný ověs, a také darovány dárci. Jeden ověs se jménem na lampě, jeden domů. 

Dárci, adoptující:
 • celou žárovku v hodnotě 5 tis Kč, budou mít vypískované své jméno tučně,
 • polovinu žárovky (od 2 tis Kč nahoru) budou mít vypískované jméno klasicky,
 • drobní dárci (do 2 tis Kč) budou mít vypískované své jméno tence.

Od 24.3. do 24.3. se Simoně, autorce a manažerce projektu Buď Edison, adoptuj žárovku!  podařilo v její Dárcovské výzvě "Jsem Edison NdB už rok - pojď do toho se mnou" podařilo vybrat cílovou částku na 107 % - ze stanovených 50 tis Kč od svých kamarádů, přátel a rodinných příslušníků vybrala celkem 53 350 Kč.
Jak všem děkovala, můžete vidět ve videu: https://youtube.com/shorts/jLC5lr0T49c?feature=share

Také se nám podařilo ke konci dubna překonat hranici 200 tis Kč a v den, kdy zbývalo do konce sbírky 71 dní jsme měli 71 dárců!!!
Krása - a to vše díky vám všem, co jste se zapojili a
stali se s nám Edisony NdB - děkujeme všem, moc moc moc !Začátkem března 2023 jsme uzavřeli druhou vlnu kampaně Buď Edison NdB. Chtěli jsme vám ukázat krásné prostory hlediště Mahenova divadla a představit činoherní herce a herečky Národního divadla Brno. Edisonem byl (tak jako v představení Edison!) Pavel Čeněk Vaculík, dále postupně rozsvěcovali hlediště Vojtěch Blahuta, Zuzana Černá, Eliška Zbranková, Hana Drozdová, Tereza Groszmannová, Jakub Svojanovský a Ivan Dejmal. Jejich jednotlivá vyznání k divadlu můžete zpětně najít na Instagramu NdB v Highlights či zpětně v postech, stejně tak na Facebooku NdB ve videích.

Tamtéž najdete nová videa z třetí, finální vlny kampaně Buď Edison NdB! V ní se budete setkávat se studentkami JAMU Anežkou Pokornou a Antonií Kepákovou. Protože JDEME DO FINÁLE!  Nyní už víme, že potřebujeme vybrat 500 tis Kč, a to do konce června 2023, tak aby během léta proběhla památková obnova osvětlení v Mahenově divadle. Kromě centrálního lustru, který se stal symbolem kampaně, opravíme a LED osvětlíme 4 další lustry z doby Edisona, tedy z konce 19. století, které jsou stále původní: lustr ve foyer, v Křišťálovém sále a nad oběma bufety v I. pořadí.
Buďte u toho s námi - jen s Vaší pomocí to zvládneme!
Děkujeme.
Podařilo se nám získat partnera památkové obnovy – totiž firmu, která zhotovila v 70. letech 20. století právě centrální lustr v sále Mahenova divadla. Dle dosavadních plánů by tato firma měla provést opravy nejen centrálního lustru, ale i dalších čtyř – ve foyer a v Křišťálovém sále, vč. dvou lustrů nad bufety, a to vše během léta 2023. Stejně tak se tato firmy ujme designového zpracování děkovné tabule pro dárce, kterou se snad podaří umístit od dubna 2023 do foyer Mahenova divadla.

Známe tedy reálnou cílovou částku, která je nutná pro památkovou obnovu - potřebujeme celkem 500 000,- Kč, z nichž máme už 92 000,- Kč.

V důsledku nastalé situace (energetická krize, válka, inflace, aj.) jsme se rozhodli dát k adopci i části žárovek. Bude možné tedy adoptovat i desetinu, pětinu a polovinu žárovky. (tj. sbírat dary ve výši 500, 1000 a 2500 Kč). Benefity z daru, uvedené na úvodní stránce projektu, však budou zachovány pro všechny podporovatele.
Pevně věřím, že se tímto krokem podaří nastartovat novou vlnu podpory a vysbírat tak z individuálních, případně i firemních darů cílovou částku do června tohoto roku.

Děkujeme, že jste v tom s námi - společně to dokážeme!

V dubnu 2022 jsme po dlouhé době spustili lustry Mahenova divadla, protože se na ně přijeli podívat pánové z Preciosa Lustry, z Kamenického Šenova. Tato firma v minulosti, v 70. letech 20. století stávající centrální lustr zhotovila, nyní se chce podílet na jeho památkové obnově. Potěšte se fotkami, tak jako my jsme obdivovali křišťál zblízka :)
Zatím máme 18 adoptovaných žárovek - zbývá jich tedy ještě 192! Výměnu žárovek za LED žárovky chceme zrealizovat z prostředků vás, soukromých dárců. Protože to bude počin, který naváže na čin T. A. Edisona, jehož firma naše divadlo v roce 1882 rozsvítila. Váš velkorysý dar bude připomínat děkovná tabule foyer Mahenova divadla.

Před třemi týdny jsme také pustili novou podzimně vánoční kampaň pro "adopci žárovek" z centrálního lustru Mahenova divadla. Nově s našimi herci. Je  jich celkem devět a už nyní se můžete seznámit se třemi z nich!  A to na tomto odkazu

Založení projektu

Spolupráce s Národním divadlem Brno nás velmi těší, rádi jsme přispěli na obnovu osvětlení v krásném Mahenově divadle.

Spolek Přátel Národního Divadla Brno
20 000 Kč

Rádi se sestrou přispějeme k údržbě jedinečného Mahenova divadla.

Jitka Baborovská
5 000 Kč

Brněnský divadelní skvost si před několika lety zasloužil mou velkou pozornost v diplomové práci. V úctě k tomuto původně německému divadlu se ráda budu alespoň symbolicky podílet na udržení světla v jeho duši.

Eva Františáková
5 000 Kč

Brněnské divadlo mám rád, je mi ctí, že vás mohu podpořit.

Radovan Válek
5 000 Kč