Charita Česká republika


Děti, mládež, rodina Sociálně znevýhodněné skupiny

Sbírka na podporu samoživitelek a samoživitelů

Přišli o práci, mají nižší příjmy, řada z nich bojuje o udržení střechy nad hlavou. Samoživitelky (a samoživitelé) patří mezi ty, které současná situace spojená s pandemií koronaviru zasáhla nejcitelněji. Na jejich podporu pořádá Česká televize společně s Charitou speciální adventní koncert, který se uskuteční v sobotu 19. prosince 2020. Svým darem pomůžete přímo těm, kteří to nejvíc potřebují.

vybíráme od 3.12.2020

Podpořte rodiče v nouzi.

Váš dar pomůže těm nejohroženějším z nás. Děkujeme!
2 314 420 Kč

přispělo

1402 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Letošní pandemie změnila život každému. Nejvíce však její důsledky pociťují ti nezranitelnější. Mezi ně patří i rodiče – samoživitelé. Někteří z nich přišli ze dne na den o práci. A často se dostávají do situace, kdy přemýšlejí, zda vydat peníze na jídlo, energie či nájem, protože na zaplacení všeho prostě nemají. Rezervy, pokud nějaké měli, vyčerpali na jaře při první vlně pandemie. Teď se nedostává na dětské oblečení, léky nebo třeba i brýle. 
 

Sbírka je úředně registrovaná veřejná sbírka a pokud do ní přispějete převodem na účet nebo přes portál Darujme.cz, je dar daňově uznatelným nákladem. Stačí vyplnit žádost o vystavení potvrzení. Děkujeme!

Pokud Vás zajímá pravidelné dárcovství, přidejte se k Dobročinným

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Samoživitelkám pomáhají diváci České televize
 
Neuvěřitelných devět a půl milionu korun poslali diváci adventního koncertu České televize na pomoc rodičům samoživitelům. O jejich rozdělení mezi potřebné z celé republiky se postará Charita, která byla partnerem koncertu. Neúplné rodiny v tíživé situaci se mohou o pomoc přihlásit v nejbližší Charitě. Těch je po republice přes 300.

Rodiče samoživitelé – muži, ženy, ale také babičky, kterým byla svěřena vnoučata – patří k nejvíce ohroženým skupinám obyvatel. Pečují o děti a zároveň finančně zabezpečují rodinu, často pomocí brigád či krátkodobých zaměstnání. Jejich způsob obživy bývá velmi křehký. Pokud dojde k výpadku příjmů, třeba kvůli zrušení pracovního místa, a oni nemají úspory či podporu rozšířené rodiny, ocitají se naráz v kritické situaci. Nevychází jim peníze na bydlení, jídlo a často ani na základní životní potřeby, léky a zdravotní pomůcky pro sebe nebo děti, například brýle. A do toho pečují o svěřené děti, věnují se s nimi distanční výuce, zkrátka zabezpečují všechny jejich potřeby. S tím rozdílem, že jsou na všechno sami. Na jejich podporu proto uspořádala v závěru loňského roku Česká televize společně s Charitou mimořádný adventní koncert.

Úspěch koncertu a vybraných 9 a půl milionu korun byly pro organizátory z řad Charity i České televize velkým překvapením a předčily naše předpoklady. Vstřícnost dárců vypovídá o jejich laskavosti a o solidaritě české společnosti. Každému z nich velmi děkujeme.

Jak o pomoc požádat

Pomoc je potřebným poskytována prostřednictvím místním Charit. Současní klienti Charity se mohou obrátit na svého sociálního pracovníka. Ostatní rodiče samoživitelé mohou kontaktovat tu diecézní Charitu, pod niž územně spadají, kde dostanou kontakt na pracovníka sociální služby v blízkosti jejich bydliště. Ten je provede celou procedurou tzv. sociálního šetření, která zaručí, že peníze z darů budou použity účelně a oprávněně. Sociální pracovník charitní služby s žadatelem detailně probere jeho situaci. Pokud zjistí, že žadatel už využil veškerou dostupnou pomoc (sociální dávky, potravinovou pomoc, charitní šatník, pomoc rodiny, snahu o domluvu s pronajímatelem apod.), může s uživatelem vyplnit žádost o přidělení finanční pomoci.

Forma pomoci

Pomoc může mít podobu poskytnutí nebo úhrady pořízení potřebné věci, může však také jít o finanční dar. V takovém případě musí žadatel doložit sociálnímu pracovníkovi, s nímž vyplňoval žádost, vyúčtování, například daňový doklad.

Omezení podpory

Podpora ze sbírky se nevztahuje na splácení dluhů lidí, kteří jsou v exekuci nebo insolvenci. Zadluženým lidem bude možné poskytnout finanční pomoc pouze na zajištění základních životních potřeb, na základní zajištění chodu domácnosti, a to pokud budou vyčerpány jiné možnosti.


Založení projektu

prosím nezobrazovat na stránce přispěvatelů

Zuzana Ševčíková
5 000 Kč

:-)

Šárka Čerkasovová
5 000 Kč

Nechť vám můj dar pomůže na cestě ke šťastnému životu s vašimi dětmi.

Jan Novotný
600 Kč

Každý, kdo může by měl přispět alespoň nějakou částkou těm, kteří to nejvíce potřebují!

Klárka001
100 Kč

Štastné a veselé.

Jan Podlipný
1 000 Kč

Preji zdravi,stesti a pohodu.

Tereza Fabianova

Držíme palce.

Miroslav Mahdal
1 000 Kč

Přeji hodně sil!

Hana Krátká
2 000 Kč

Všem, kteří jsou na své ratolesti sami přeji, pevné zdraví, mnoho sil v novém roce. Sama jsem byla ve stejné situaci a když mi bylo nejhůře, moje děti mi byly vždy tou největší silou.
Krásné vánoce
Martina

Martina Čepelová
200 Kč

Hezké Vánoce

Marek Schwarz
200 Kč