Prague Pride z.s.


Děti, mládež, rodina Osvěta a poskytování informací

Aby mohli jít mladí lidé s barvou ven i v příštím roce

Poradna S barvou ven od svého vzniku pomohla se sebepřijetím více než 4 000 klientů*ek. Přispějte na její provoz v roce 2021 a podílejte se na pomoci mladým LGBT+ lidem v krizi. Potřebují nás.

326 219 Kč
vybráno 109 % z 300 000 Kč

přispělo

183 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Když si člověk poprvé uvědomí, že je možná gay, lesba nebo trans, obvykle to může být velký šok. Člověku se honí hlavou spoustu otázek. Je se mnou vše v pořádku? Jsem „správný“ člověk? Budou mě ostatní brát takovou či takového, jaký*á jsem? Dosáhnu někdy v životě pocitu štěstí, naplnění a uspokojení? Nezpůsobím lidem, na kterým mi záleží, bolest a zklamání?

Při hledání odpovědí pomáhá mít k sobě někoho, kdo nás podpoří, pochopí a s kým je možné si o všem otevřeně promluvit. Některým mladým může v procesu hledání vlastní identity chybět důležitá sebejistota. U mnohých se však také objevují pocity strachu, smutku či studu. Ty pak mají často za příčinu spirálu depresí, zneužívání alkoholu a drog, sebepoškozování, útěků z domova i sebevražedné myšlenky.

Přejeme si, aby příběhy mladých gayů, leseb, bisexuálních, trans, nebinárních a queer lidí byly šťastné. Nechceme být v České republice svědky tragických případů a zmařených životů. I díky práci mentorů a mentorek z poradny Sbarvouven.cz ubývá mladých LGBT+ lidí, kteří se potýkají s duševními problémy. Pomáhejte spolu s námi a podpořte fungování poradny i v příštím roce!  

Jak poradna pomáhá?

Od vzniku poradny v roce 2015 se na ní obrátilo již téměř 4 000 klientů*ek, se kterými si mentoři*rky vyměnili více než 50 000 zpráv. Ve 45 z těchto konverzací řešili mentoři*rky opravdu závažné situace - útěk z domova, sebepoškozování, deprese. 30 klientů*ek dokonce uvažovalo o sebevraždě. 

Tahle čísla jasně ukazují, že mladí LGBT+ lidé poradnu opravdu potřebují. A vy se můžete společně s námi podílet na tom, aby mohla naplno fungovat i v roce 2021 a pomoci tak dalším stovkám z nich, ale také jejich přátelům a rodinám. Nebudeme na to ale sami - společnost Citibank do toho jde s námi a každý Váš dar zdvojnásobí. Co přesně to znamená? Za každou 1 Kč, kterou přispějete, přidá Citibank další 1 Kč. Ale náš cíl je samozřejmě vyšší - na provoz poradny na rok 2021 potřebujeme získat minimálně 300 000 Kč. 

Co částka 300 000 Kč zahrnuje? 

  • 140 000 Kč tvoří honoráře pro odborný dohled, tedy tři kvalifikované psychology*žky, se kterými mentoři*ky konzultují konkrétní případy
  • 50 000 Kč pokryje základní školení mentorů*ek
  • 70 000 Kč stojí celková koordinace a vedení poradny
  • 40 000 Kč  jde na provoz a správu webu 
Tím ale náklady poradny nekončí. Pokud se nám podaří získat peněz víc, použijeme je na následující aktivity: 

  • 64 000 Kč na koordinaci a uspořádání podpůrných skupin pro mladé lidi, co řeší svůj coming out a pro rodiče LGBT+ mladých 
  • 50 000 Kč na specializované školení pro mentory*ky (letos proběhlo například školení od Modré linky)
  • 30 000 Kč na uspořádání akce pro LGBT+ dospívající FILIP20
  • 140 000 Kč na propagaci poradny a šíření povědomí o jejím fungování jak v online, tak offline prostoru

Poradna je tu také pro rodiče a příbuzné LGBT+ lidí

Víme, že coming out je náročný proces jak pro samotného člověka, tak i pro jeho okolí a především pro rodinu a blízké. Když teenager přijde za svými rodiči s informací, že je queer, prochází rodiče obvykle stejným procesem jako jejich syn*dcera. Až na to, že na informaci musí reagovat hned a jejich reakce je pro zdárný vývoj dítěte hodně důležitá. To je pro rodiče velmi těžká úloha. I jim proto pomáháme získat pevnou půdu pod nohama a být jejich LGBT+ synům*dcerám skutečnou oporou. 


A jaký je váš příběh? 

Coming out je mnohdy vyčerpávající proces, který s příchodem nových lidí do našeho života zažíváme stále dokola. Každý coming out je ale jiný a vypráví svůj vlastní příběh. Pojďte se s námi podělit o ten Váš - zanechte vzkaz po odeslání daru, pošlete  nám ho emailem nebo sdílejte veřejně na Facebooku a Instagramu s #MojeBarva - i tak můžete dodat odvahu někomu, kdo se ke coming outu právě chystá.

Máte zájem o bližší informace, potvrzení o daru nebo darovací smlouvu? Chcete se stát partnerem*kou kampaně nebo nám s šířením poradny pomoct jinak? Napište Tereze (tereza@praguepride.com

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Děkuju vám za vaši práci pro mladé lidi :-)

Petr Hnyk
1 000 Kč

Děkujeme za všechny Vaše aktivity a podporu lidem ve strachu.

Peta482

Rád pomůžu organizaci, která pomáhá lidem se stejnou situací jako mám nyní i já.

George

Děkuji, že pomáháte.

vojtaa.png

Ať se vám lépe pomáhá i v příštím roce. ;)

Jaromír Smetana
3 500 Kč

Ať je to pro vás snadnější, než pro nás kdysi...

Milan Volf
500 Kč

„Kdy jsi zjistil, že jsi gay?“ ptají se často lidé. Na tuhle otázku není jednoduché odpovědět. Už s prvními náznaky puberty jsem zjišťoval, že se mi kluci líbí, neuměl jsem to však pojmenovat. Nikdo v mém okolí nebyl jako já, nikdo o tom nemluvil, slovo gay jsem znal pouze z hloupých vtipů.

Když mi kolem třináctého roku věku začalo docházet, o co jde, pokusil jsem se ono děsivé slovo uzamknout hluboko v sobě a dělat, jako by se mě netýkalo. Když jsem se však v patnácti poprvé zamiloval, hráz se protrhla a já jsem byl zaplaven vlnou emocí. Tehdy odstartoval můj coming out.

Jakkoli se moje okolí ukázalo být akceptující, bylo to pro mě nesmírně těžké období, kdy jsem se začal více potýkat s psychickými problémy. Nakonec jsem to ale zvládl a v šestnácti šel s barvou ven veřejně. Nikdy nezapomenu na pocit svobody, který mnou prostoupil.

Ačkoli jsem měl strach, do popředí se začal drát rovněž vztek, že jsem musel něco takového zažít. V oné chvíli jsem si proto slíbil, že se budu ohledně své sexuální orientace chovat otevřeně. Za prvé abych případně pomohl těm, již se potýkají se stejným zmatkem v hlavě, s jakým jsem se kdysi potýkal já. Za druhé aby se ostatní naučili, jak ke coming outu blízkého člověka mají přistupovat. A za třetí abych naštval ty, kteří s tím mají problém. Chci věřit, že se mi to daří.

Všem vám moc držím palce!

Patrik Pýcha

Děláte důležitou práci. Děkuji, že mladým lidem pomáháte s barvou ven!

Alena Sochorova
3 000 Kč

Je fajn, co děláte. Držím palce, ať i v roce 2021 pomůžete najít spokojený život mnoha mladým lidem.

Josef Datel
5 000 Kč

Držím pěsti! Mládí je naše budoucnost!

Antonín Pláňava
1 000 Kč