Česká společnost ornitologická


Zvířata Životní prostředí

Na stopě travičům - psí jednotka ČSO

Zastavme traviče! Otrávená návnada s jedem karbofuranem – zakázaná, velmi krutá, ale bohužel stále rozšířená. Smrtelně nebezpečná pro dravce, psa i člověka. Jen za rok 2021 ČSO zaznamenala 78 nelegálně zabitých ptáků, včetně těch nejvzácnějších - orlů a luňáků. ČSO bojuje s traviči pomocí „psí jednotky“ složené z psovodky a speciálně cvičených psů, kteří vyhledávají uhynulá zvířata a otrávené návnady. Případy pak předáváme policii. Po nečekaném úhynu zkušeného Chesapeak Bay retrívra Sama se podařilo díky úžasné podpoře dárců koupit v červenci 2020 nové krásné štěně - fenku Irbis. Ta se přidala k vycvičenému psovi Vikymu a společně s psovodkou Klárou tvoří údernou psí jednotku ČSO. Jejich práci můžete podpořit právě zde. ZASTAVÍME SPOLEČNĚ TRAVIČE ZVÍŘAT?

vybíráme od 26.6.2020

Už máme trávení dost! Spojme se a zastavme traviče!

Pomozte nám zvýšit akceschopnost psí jednotky ČSO. Dokončíme výcvik fenky Irbis, zvýšíme naše úsilí v hledání i v osvětě, pořídíme fotopasti a vysílačky na vzácné dravce.
298 067 Kč

přispělo

261 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Traviči používají především prudký jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané, dříve se používal jako pesticid. Pár kapek tohoto jedu dokáže zabít vše živé, nejen lišku nebo dravce, ale také psa i člověka.

Dlouhodobě dobře spolupracujeme s Policií ČR, která bere situaci čím dál vážněji a zodpovědněji.  Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 115 případů, jejichž obětmi se stalo již 526 zvířat!

Vůbec největší případ otravy s 16 nalezenými mrtvými zvířaty včetně orla mořského, 2 jestřábů lesních a 3 kání lesních se stal koncem února 2021. Jenom za rok 2021 bylo otráveno 78 ptáků - včetně vzácných orlů mořských, luňáků červených nebo motáků pochopů.

29.duben 2021 - přelomový den, kdy byl vůbec poprvé v historii odsouzen travič dravců! Muž byl uznán vinným za otravu 2 orlů mořských a 2 krkavců velkých na Strakonicku.
Rozsudek v říjnu 2021 potvrdil krajský soud v Českých Budějovicích, ke kterému se muž odvolal. Odvolací soud potvrdil rozsudek 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku.
Pevně věříme, že tento rozsudek bude varováním a další traviče odradí nebo při nejmenším vystraší. Stále jsme ale na začátku dlouhé cesty.

Psí jednotka ČSO - Klára, Viky a Irbis

Radost v podobě fenky Irbis
Na jaře 2020 nečekaně uhynul zkušený Sam a mladý Viky zůstal na vyhledávání otrávených návnad sám.  Byl už hodně unavený a proto jsme mu chtěli pořídit parťáka. To se díky úžasné podpoře našich dárců podařilo - v červenci 2020 jsme z dárcovských peněz koupili fenku Irbis, která je v plném výcviku a učí se od Vikyho...

Irbis jde výcvik výborně a dělá velké pokroky...


PODPOŘÍTE PSÍ JEDNOTKU ČESKÉ SPOLEČNOSTI ORNITOLOGICKÉ?

Už jsme společně dali dohromady
 • 45 000 Kč – koupili jsme nadané a pracovité štěně Chesapeake Bay retrívra - Irbis. 
 • 75 000 Kč – Irbis jsme zajistili i veterinární péči a žrádlo do bříška na první rok.
 • 120 000 Kč – psí jednotce ČSO jsme pořídili další pomocníky - hlídače – 6 terénních fotopastí, každou za 7500 Kč.
A co máme v plánu dále?
 Hlavně pilnou práci a spoustu hodin strávených v terénu a spoustu litrů proježděného benzínu při ostrém nebo preventivním pátrání po otrávených návnadách. Z darů nadále platíme péči o fenku Irbis. Když bude dost financí, můžeme nechat  zanalyzovat ještě více vzorků z nalezených zvířat, případně pořídit další fotopasti a vysílačky, které pomohou strážit vzácné ptáky.

SRDEČNĚ DĚKUJEME! PŘI SPOLEČNÉM ÚSILÍ SNAD UŽ KONEČNĚ TY TRAVIČE ZASTAVÍME NEBO ODRADÍME! 

Ukázka práce psí jednotky. Viky trénuje vyhledávání mrtvého ptáka.(Psovodka Klára, pes Viky, terénní auto a jeho provoz, většina analýz otrávených ptáků, semináře pro Policii ČR, to vše je pokryto z projektu Life plus PannonEagle. Na další zmíněné aktivity už v projektu finance nezbývají. Složíme se na ně my všichni?). 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Psí jednotka ČSO pomohla k objasnění případu traviče na Břeclavsku
Policie na Břeclavsku obvinila muže z toho, že loni karbofuranem otrávil luňáka červeného a následně také mnoho dalších živočichů. Muž se k činu přiznal. Hrozí mu až 6 let za mřížemi. K objasnění případu významně napomohla psí jednotka ČSO, a to jak v terénu dohledáním návnad a jejich obětí, tak i při domovní prohlídce. Více o případu a úloze psí jednotky se dozvíte zde: https://www.birdlife.cz/cso-letos-eviduje-uz-32-ptaku-zabitych-travici-jednoho-pomohla-usvedcit-psi-jednotka/#more-25173

Česká společnost ornitologická úzce spolupracuje s policií. Pes ČSO Victory a výsledek pátrání u obce Mastník v okrese Třebíč. Otráveno bylo pět kání lesních a liška. Foto: Klára Hlubocká

Aktuální fotky psí jednotky ČSO - Viky, Irbis, Klára
Psovodka Klára se intenzivně věnuje tréninku a přípravě Irbis. Viky si zase upevňuje a opakuje správné návyky. Irbis si vede dobře, nyní už zkouší hledat i lákavé návnady, jako třeba syrové maso. Psí jednotka trénuje soustředění  v terénu, kde je živá zvěř, což je samozřejmě pro mladé psisko jako je Irbis (1,5 roku) velmi těžký úkol...
Autory fotek jsou Petr Valiga a Ludmila Růžková.


Travič na Klatovsku zabil tři káně lesní. Otravy v oblasti se množí
Na Klatovsku byly v uplynulých dnech nalezeny tři otrávené káně lesní. Kriminalisté  ve spolupráci s psovodkou České společnosti ornitologické Klárou Hlubockou na místě dohledali také dvě otrávené lišky a zbytky masa na balíku slámy jako otrávenou návnadu. ČSO zaznamenává případy otrav napříč celou republikou. V některých okresech je ale trávení častější. Nejvíce problematická je právě oblast západních Čech a také jižní Morava. Ornitologové apelují na veřejnost, aby se s případnými informacemi o trávení a pokládání otrávených návnad obracela na policii.
Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde: https://www.birdlife.cz/travic-na-klatovsku-zabil-tri-kane-lesni-otravy-v-oblasti-se-mnozi/

Káně lesní nalezená na Klatovsku psí terénní jednotkou ČSO. Křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu. Foto: Klára Hlubocká

Liška nalezená na Klatovsku v únoru 2022. Má typické příznaky otravy prudkým jedem – křečovitě rozevřenou tlamu a natažené nohy a ocas. Foto: Klára Hlubocká

Soud potvrdil traviči z Klatovska trest za otrávení orlů mořských a krkavců
Muž z Klatovska je vinen za otrávení orlů mořských a krkavců v březnu 2019. Potvrdil to krajský soud v Českých Budějovicích, ke kterému se muž odvolal poté, co ho letos v dubnu nepravomocně odsoudil okresní soud ve Strakonicích. Odvolací soud potvrdil rozsudek 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku. Je to historicky poprvé, kdy byl v Česku někdo odsouzen za trávení divoce žijících ptáků. Rozsudek je pravomocný, lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

U okresního soudu ve Strakonicích v dubnu svědčila psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech a podklady předává policii.
„Po dvaceti letech, kdy se zabýváme ptačí kriminalitou, jsme se dočkali. První rozsudek za pokládání otrávených návnad je pravomocný. Český stát se tak zařadil mezi země, které svoji přírodu chrání důsledně a svévoli travičů netolerují. Potenciální budoucí oběti mají naději, že si traviči své chování příště důkladněji rozmyslí. A my ostatní se můžeme těšit, že trávení jednou zmizí z naší přírody úplně,“ říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

V březnu 2019 měl muž otrávit dva orly mořské a dva krkavce velké u Mečichova na Strakonicku. V květnu toho roku byla provedena domovní prohlídka u podezřelého a byly u něj nalezeny přípravky s karbofuranem a endrinem. Z laboratorních analýz se zjistilo, že orli byli otráveni karbofuranem a krkavci endrinem.

Jeden z orlů mořských nalezených u Mečichova (okres Strakonice) v přelomovém případu, v němž byl poprvé pachatel uznán vinným. Foto: Klára Hlubocká
Muž byl uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby – neoprávněné nakládání s volně žijícími zvířaty, přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a týrání zvířat.
Psí jednotka ČSO v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech. Foto: Jitka Erbenová

"Létající" pes
Takto vysoko dokáže vyskočit fenka Irbis. Zřejmě měla mezi svými předky klokana. Autorkou fotek je Barbora Poslušná a vznikly na jednom z letních výcvikových táborů, který psí jednotka ČSO absolvovala.

Psí jednotka ČSO v srpnu absolvovala další z tréninkových táborů. Viky a Irbis trénovali práci v terénu a moc je to bavilo.
Irbis vyrostla do krásy a podobá se Vikymu. Snadno  a ochotně se učí, takže bude brzy plnohodnotným členem týmu. Je obratná, v terénu nebojácná, ale pracuje v rozvahou. Ráda a skvěle skáče do výšky.
Viky, první služební pes ČSO, je velmi temperamentní pes s neutuchající chutí do práce. Na svém kontě už má pěknou řádku nálezů. Miluje vodu, mimo práci je klidný a milý, ale je potřeba jej neustále zaměstnávat.
Podívejte se na aktuální fotky z výcviku od Jitky Erbenové.

Poznáte, kdo je kdo? Rozeznat oba psy není na první pohled jednoduché...-) Vlevo Viky, vpravo Irbis.


S psovodkou Klárou nachodili v terénu mnoho kilometrů.

Irbis při tréninku vyhledávání otrávených návnad.
 

Klára dává pokyny Vikymu.

V Česku byl historicky poprvé odsouzen travič dravců!
Přes 20 let se Česká společnost ornitologická věnuje problematice trávení volně žijících ptáků. A dnešní den se zapsal do historie ptačí kriminality. U okresního soudu ve Strakonicích padl přelomový rozsudek - 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku.  Muž byl nepravomocně odsouzen za neoprávněné nakládání s volně žijícími zvířaty, přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a týrání zvířat.
U soudu svědčila psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.
Podrobnosti čtěte zde:
https://www.birdlife.cz/dnes-byl-v-cesku-historicky-poprve-odsouzen-travic-dravcu/

Na Kolínsku někdo otrávil motáky pochopy
Od začátku roku Česká společnost ornitologická zaznamenala již 54 otrávených ptáků. To je více než za celý minulý rok! K nejaktuálnější otravě došlo na Kolínsku. "V pondělí 19. dubna nám nálezce oznámil mrtvou samici motáka pochopa, kterou ale ještě ten den z místa někdo odklidil.  V úterý jsme ve vzdálenosti asi 100 metrů našli na louce dva další mrtvé motáky, samce a samici, u zbytků bažanta. Dravci byli v poloze typické pro otravu – zaťaté pařáty a roztažená křídla, jak umírali v křečích. O dalších 100 metrů dál byl mrtvý krkavec velký. Ten už byl výrazně staršího data úmrtí, pod ním byli mrtví brouci, kteří rovněž ukazují na otravu,“ říká psovodka ČSO Klára Hlubocká

Samec motáka pochopa nalezený 20. dubna 2021 na Kolínsku psí terénní jednotkou ČSO. Zaťaté pařáty a křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu. Foto: Klára Hlubocká

Podrobnou zprávu čtěte zde:
https://www.birdlife.cz/na-kolinsku-nekdo-otravil-motaky-pochopy/

Kriticky ohrožení luňáci červení byli otráveni na Hodonínsku a Litoměřicku. Jejich polohy prozradily vysílačky
Na Hodonínsku a na Litoměřicku byli nalezeni otrávení luňáci červení. Ornitologové dohledali dravce poté, co vysílačky, kterými byli ptáci vybaveni, signalizovaly, že se nepohnuli z místa. Psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) na obou lokalitách dohledala ještě další mrtvé živočichy, rovněž s typickými příznaky otravy. Zda se jednalo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který traviči k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva. Případy si převzala kriminální policie, která je vyšetřuje jako trestné činy.
Hodonínsko
Vysílačka (takzvaný GPS-GSM logger), kterou byl luňák červený vybavený, signalizovala, že samec se už dva dny nepohnul ze své pozice. Ornitologové z ČSO měli podezření na úhyn a následná kontrola v neděli 14. března jej potvrdila. Mladý samec luňáka byl nalezený v pozici typické pro otravu (křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty), ještě s kusem masa v zobáku.
Luňák červený nalezený 14. března 2021 na Hodonínsku. Zaťaté pařáty a křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu. Pták byl vybaven vysílačkou (GPS-GSM loggerem) v rámci společného projektu VFU Brno a TB Raab. Foto: Gašpar Čamlík

„Luňák dostal vysílačku jako mládě v roce 2018 na Hodonínsku. Letos, kdy by dosáhl tří let, mohl poprvé hnízdit a podle pozorování se již zdržoval v páru,“
říká Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO. Vysílačky (GPS-GSM loggery), připevněné na záda ptáků, jsou způsob, jak mohou ornitologové monitorovat pohyb vzácných dravců a odhalit tak případné nebezpečí či úhyn. Vysílačkou je vybaven i bratr otráveného luňáka a také jejich matka. Časté a přesné údaje o místě pobytu konkrétního ptáka poskytují ornitologům poznatky, které jsou jinak nezjistitelné. „Díky vysílačce víme, že tento samec luňáka zimoval v Itálii a vrátil se zpět do oblasti svého narození, aby tu založil rodinu. K tomu už ale nedošlo,“ říká Čamlík

Káně lesní nalezená 15. března 2021 psí terénní jednotkou ČSO na Hodonínsku. Foto: Klára Hlubocká

Psí terénní jednotka ČSO v pondělí 15. března prohledávala oblast o velikosti téměř jednoho kilometru čtverečního. Asi 40 metrů od luňáka dohledala mrtvou káni lesní, taktéž s pařáty křečovitě sevřenými, které ukazují na bolestivé umírání po požití jedu. Oblast na jižní Moravě patří k dlouhodobě problematickým, ČSO tu každoročně zaznamenává mnoho otrávených ptáků.

Litoměřicko
K dalšímu případu mrtvého luňáka červeného vyjela psovodka ČSO Klára Hlubocká ve středu 17. března na Litoměřicko. I tento pták byl vybavený vysílačkou, která ornitologům signalizovala, že se nepohybuje. „Mrtvý luňák ležel na poli a jeho pozice se zaťatými pařáty naprosto jasně ukazovala na otravu,“ komentuje Hlubocká.


Mrtvý luňák červený nalezený 17. března 2021 na Litoměřicku. Poloha dravce ukazuje, že umíral bolestivě v křeči po požití jedu. Foto: Klára Hlubocká

Dále se Hlubocká přesunula o 2,5 kilometru dál na místo, kde byl podle vysílačky luňák ještě v pořádku a aktivní. „Na tomto místě je dvůr pro bioodpad, kde jsme našli kosterní pozůstatky různých zvířat (včetně torza krkavce), kam se dravci pravděpodobně chodí krmit na mršinách. Nedaleko jsme našli mrtvou káni lesní a také dvě kuny – všichni s typickými příznaky otravy,“ říká psovodka Hlubocká, která pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech se speciálně vycvičeným Chesapeake Bay retrívrem Victorym.

Speciálně vycvičený pes Victory, který v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech. Na snímku s kání lesní nalezenou 17. března 2021 na Litoměřicku.

U obce Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem bylo nalezeno šestnáct (!!!) mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů lesních a tří kání lesních. Pravděpodobně byli otráveni. "Jedná se o největší nález, který jsme kdy zaznamenali na jedné lokalitě," říká psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která se vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí věnuje v ČSO od roku 2017.
Případ si převzala kriminální policie. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 78 případů, jejichž obětí se stalo více než 200 ptáků. 


Chesapeake Bay retrívr Victory speciálně vycvičený pro vyhledávání otrávených návnad a živočichů. Na fotografii s kání lesní. Foto: Klára Hlubocká

Připomínáme jak poznat podezření na otravu. 
 • víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
 •  podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
 •  mrtvé zvíře poblíž návnady
 •  mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
 •  mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
 •  mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice

Co dělat v případě nálezu?
 •  Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
 •  Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
 •  Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
 • POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed

Orel mořský nalezený u obce Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku. Zdroj: Facebook Ochrana fauny ČR

Otravy dravců v jedenadvacátém století
Představa jedu nasypaného do jídla v nás vyvolává obraz středověkých paláců a pokoutního soupeření o moc. Ovšem úkladné vraždy pomocí jedů jsou bohužel součástí i našich dní a nevyhýbají se ani dravcům. Stále se najdou lidé, kteří mají potřebu vládnout přírodě a využívají k tomu jakýchkoli prostředků.

Primární (přímé) otravy
Zprávy o otravách dravců karbofuranem se objevují s železnou pravidelností především koncem zimy a v předjaří. V různé míře se s nimi ovšem setkáváme celoročně. Aktuální přehled známých případů lze nalézt na karbofuran.cz. Karbofuran, který se k cílenému pokládání otrávených návnad zneužívá nejčastěji, se aplikoval v zemědělství jako insekticid a od roku 2008 se nesmí používat. Zakázané a trestné je i jeho držení. Ve světě se ale stále vyrábí a traviči si jej opatřují na černém trhu.

Otrávený orel mořský nalezený u Bzence. Foto: Klára Hlubocká

Karbofuran je nervový jed, který způsobuje ochrnutí svalů. Postižené zvíře (nebo i člověk) umírá za plného vědomí udušením, když mu přestanou fungovat dýchací svaly. Jedná se o extrémně nebezpečný jed, který se vstřebává nejen po pozření, ale i přes kůži nebo dýcháním. Smrtelná dávka pro ptáky je jen asi 1 miligram na kilogram živé váhy (např. pro káni lesní, vážící méně než 1 kg, tedy stačí téměř mikroskopické množství jedu). V mnohem menší míře dochází ke zneužívání několika dalších látek. Množství jedů, které má člověk k dispozici, je ale tak široké, že zákazem některých z nich změny nedosáhneme. Jedinou cestou je výchova a osvěta, aby především nastupující generace chápaly přírodu jako funkční celek a aby pro ně bylo nepřijatelné vystavovat jakékoli živé tvory utrpení.
Luňák červený. Zaťaté pařáty a roztažená křídla naznačují, že pták zahynul v křečích následkem otravy. Foto: Klára Hlubocká

Druhotné otravy
Používání jedů v přírodě, byť i legální, s sebou vždy nese riziko nechtěných otrav. Do širšího povědomí se dostaly v polovině roku 2019 v souvislosti s gradací hrabošů a povolením rozhazování rodenticidu Stutox II na povrch půdy. Následně se objevily zprávy o úhynech různých živočichů, včetně například čápů, na otravu fosfidem zinečnatým, který je účinnou látkou Stutoxu. Sekundární otravy jsou ale mnohem rozšířenější a může je způsobit celá řada látek.

Nebezpečí sekundární otravy (ptáků) hrozí při použití jakéhokoli jedu v zemědělství i v zahrádkách. Důsledným dodržením předepsaného způsobu použití můžeme toto riziko snížit, ale nikdy se jej zcela nezbavíme – nic jako „bezpečný jed“ neexistuje. Sekundární otravy mohou navíc způsobovat i jedovaté látky, které jako jedy nepoužíváme – v případě dravců především olověné broky, jež ptáci spolknou při konzumaci postřelené kořisti. Na rozdíl od přímých otrav dochází u těch druhotných k úhynu většinou po delším čase. Postižení ptáci tak hynou ve skrytu a zřídka se o nich dozvíme.

Psí jednotka ČSO
Ročně vyjíždí psí jednotka ČSO ve složení psovodka Klára Hlubocká, pes Viky a fenka Irbis k několika desítkám nahlášených případů, ve zbývajícím čase se věnuje tréninku nebo preventivním kontrolám. Za dobu své existence takto zdokumentovala a předala policii 74 případů, jejichž obětí se stalo 207 ptáků.
I přes intenzivní úsilí a spolupráci s policií nebyl dosud žádný travič odsouzen přímo za pokládání otrávených návnad. I proto je součástí práce psí jednotky pravidelná osvěta, jak mezi veřejností, tak cíleně například pro státní zástupce a soudce. Snad se nám společným úsilím podaří trávení brzy dostat tam, kam mělo patřit již dávno – do hluboké historie ochrany dravců u nás.

Na Klatovsku někdo zřejmě otrávil čtyři orly mořské
Čtyři mrtvé orly mořské našli v sobotu ekologové na jednom místě nedaleko Velkého Boru na Klatovsku. Předpokládají, že ptáky někdo záměrně otrávil, nejspíš zakázaným pesticidem karbofuranem. Ochránci přírody věc nahlásili policii, která podle pitvy a analýzy obsahu volete uhynulých dravců a zajištěné nástrahy rozhodne, jak bude případ klasifikován a vyšetřován, řekl ČTK Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů.

Natočili jsme nové video psí jednotky ČSO a moc rádi ho s Vámi sdílíme!
Uvidíte ukázku výcviku Vikyho i co všechno již zvládá 7-měsíční fenka Irbis. Umí už vyhledat i otrávenou návnadu ptáka. Video je proloženo fotkami ze života obou psů.
Psí jednotka ČSO je v plné připravenosti výzvám roku 2021!
Doporučujeme si video pustit s jemnějším zvukem..-)Nová posila naší psí jednotky, fenka Irbis, roste jako z vody - bylo jí 6 měsíců. Už je skoro stejně velká jako "starší brácha" Viky!


Podívejte se na video, jak probíhá výcvik 3,5 měsíční Irbis a co všechno se již naučila...

Posile naší psí jednotky - fence Irbis jsou 3,5 měsíce. A už toho umí spoustu nového! Přiběhnout na jméno, zaštěkat na povel nebo nosit aportíky. Zvyká si na různorodá prostředí, lidi, zvířata. To aby jí v budoucnu v práci nic nerozptylovalo a ničeho se nebála. Učí se pohybu na nejrůznějších površích (žebříky), ve výškách (kladina), stísněných prostorech (tunel), nepříjemných (drátěnka) nebo hýbajících se předmětech (houpačka). Už má za sebou i první lekce vyhledávání mrtvých zvířat. Skvěle a moc ráda plave. Na malé štěně slušná dávka dovedností..-)
Foto: Jitka Erbenová

DĚKUJEME VŠEM DÁRCŮM, kteří podpořili rozvoj psí jednotky ČSO! Ve středu 15.7. si psovodka ČSO Klára Hlubocká přivezla novou posilu do protitravičského týmufenku Chesapeake Bay retrívra Irbis.
Díky štědrosti dárců má Irbis zajištěnou i veškerou péči na první rok a ještě nakoupíme šest fotopastí, které pomohou hlídat hnízda vzácných dravců jako jsou například orli královští nebo luňáci červení.
Přispívat na podporu protitravičské jednotky lze i nadále. Z dalších peněz bychom rádi pořídili vysílačky, které pomohou sledovat uzdravené ptáky nebo mláďata z hnízd a v případě potřeby se jim pokusíme včas pomoci. Rádi bychom také natočili osvětová videa, abychom ještě více upozornili na palčivý problém trávení volně žijících zvířat.

Psí jednotka ČSO - Klára Hlubocká, pes Viky a fenka Irbis


Klára děkuje dárcům při návratu domů...


Založení projektu

Přeji hezké léto.

Petr Volf
11 000 Kč

Jen tak dál!

Patrik Štrait
500 Kč

Ať se pejskům daří :)

Ála
500 Kč

Ať se psí jednotce ČSO daří. Je smutné, že se i dnes tolik lidí uchyluje k nelegálním a pro oběti trýznivým praktikám. Kéž by Irbis, Viky a Klára byli brzy bez práce ...

Irena Zahrádková
5 000 Kč

Zastavme ty bezohledné a sobecké zrůdy.

Dárce
1 200 Kč

Společně proti zlu.
Mrzí mne, že se takové věci vůbec dějí.

Anna Prohasková
10 000 Kč

Díky za Vaši tolik potřebnou a užitečnou práci!

Jana Přibylová
5 000 Kč

Děkuji za vaši užitečnou práci. Věřím, že pomůže zastavit travičství zvířat.

Veronika Drabova
2 500 Kč

drzim palce a dekuji za vasi praci

jolana bláhová
300 Kč

Zastavte traviče!

Kristina Bruncková
100 Kč