CZ / EN

Barvolam, z. s.


Osvěta a poskytování informací Lidé s postižením

Bez příběhu: připomínáme první oběti holokaustu

Lidé s postižením nebo s psychiatrickým onemocněním tvoří méně známou, v České republice téměř zapomenutou, skupinu obětí nacismu. Projektem Bez příběhu chceme vrátit těmto obětem jejich příběh a tím přispět k většímu povědomí o nebezpečí současného pravicového populismu a krajní pravice. V první fázi projektu připravujeme publikaci, na které spolupracují historici a další odbornici, zatímco ilustrace vytváří tým umělců s mentálním hendikepem i bez něj. Na vydání knihy nám chybí ještě 100 000 Kč.

vybíráme od 27.1.2020

Vaším darem přispějete k tomu, že první oběti holokaustu nebudou zapomenuty.

26 203 Kč
vybráno 26 % z 100 000 Kč

přispělo

36 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
V roce 1939 inicioval sám Hitler tajný program vyvražďování lidí s postižením a psychiatrických pacientů „Aktion T4“. Obyvatelé ústavů a léčeben byli transportováni do několika speciálních center, kde byly postaveny první plynové komory. Technologie plynových komor, které nacisté vyvíjeli za účelem hromadného vraždění lidí s postižením a psychiatrických pacientů, později používali v koncentračních táborech na vraždění Židů, Romů a dalších skupin. „Aktion T4“ se tedy dá považovat za první fázi holokaustu.V roce 2020, sedmdesát pět let po konci druhé světové války a deset let po podepsání Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením, plánujeme vydat dvoujazyčnou (v češtině a němčině) publikaci o této historii. Část textů bude ve snadno srozumitelném jazyku, tedy dostupná i pro lidi s mentálním hendikepem. Umělci s mentálním hendikepem nebo poruchou autistického spektra z projektu Jamming spolku Barvolam spolupracují se studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni na ilustracích. 


V současné době pozorujeme vzestup populismu a krajní pravice, a tím i rostoucí intoleranci vůči jinakosti. V České republice jsme nedávno zažili kauzy v Náměšti na Hané a předtím v Svitávce na Blanensku, kde místní obyvatelé odmítli stavbu chráněného bydlení pro lidi s mentálním hendikepem s tím, že klienti budou sexuálně obtěžovat ženy, ohrožovat děti, dokonce protože „se nechtějí furt dívat na postižené”. Před několika lety jsme byli svědky toho, že někteří bezohlední politici se snažili získat větší popularitu tím, že odmítali přijímání uprchlíků, a zároveň tím, že prezentovali integraci dětí s postižením jako nebezpečí pro ostatní. V této situaci je užitečné vzpomenout si na lekce z minulosti a připomenout, kam až může vést takové dělení společnosti na „my“ a „oni“.

Více o projektu zde.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

succes !!

Marcel en Alida Dicke - Maandag
50 €

Beautiful project. Lots of succes!

Saskia Lensink

Good luck with the book!

Rom Langerak

Veel succes!

Carel Dicke
10 €

Dear Otto and friends, what a beautiful and important project! If there is one thing important we can do against fascism today than it is remembering, telling the names and the stories of victims in the past, so you will make this possible for us about a forgotten group. Thank you, success with the project, Veronica (Amsterdam)

Veronica Divendal
70 €

Som veľmi vďačná, že niečo také uzrie svetlo sveta. Stále zisťujem vo svojom okolí, že ľudia o predpremiére holokaustu v podobe akcie T4 nevedia a nikoho netrápi, že sa o tom ani nehovorí a neučí v školách. Niečo to vypovedá o našej spoločnosti. Konkrétne to, že na niektorých životoch "nezáleží". Že mnoho ľudí svoje privilégiá, s ktorými sa narodili alebo im boli dané počas života bez akéhokoľvek ich príčinenia, nevnímajú, no tých, ktorým dané neboli, odsudzujú či ignorujú, namiesto aby im pomohli. Podporuje sa toľko vecí, ktoré sú mnohokrát dosť zbytočné, a na niečo tak dôležité a prioritné, ako je toto dielo, sa musia zbierať obyčajní ľudia... :-( Bola by som rada, keby som sa dozvedela, kde budem môcť danú publikáciu získať! Ďakujem vopred za túto možnosť!

Daniela Komanická

Díky za vaší práci!

Karolina Nedělová
200 Kč