CZ / EN

Nadace dřevo pro život


Životní prostředí Regionální a komunitní rozvoj

Darujte stromečky pod stromeček

Pomozte českým lesům. Darujte stromky. Za každých dvacet pět korun, které darujete, bude zasazen jeden stromek v českých lesích. Za Vaši podporu obdržíte certifikát, který si můžete nechat, nebo jej darovat jako smysluplný vánoční dárek.

vybíráme od 28.11.2019

Darujte stromečky pod stromeček

Pomozte českým lesům. Darujte jim nové stromky.
75 056 Kč

přispělo

148 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Trápí vás současná situace v lesích? Chtěli byste pomoci, ale nevíte jak? S námi tu možnost máte. 

Přispějte na obnovu českých lesů. Za Vaši podporu obdržíte certifikát o zalesnění kousku české krajiny. Certifikát si můžete uschovat pro Váš dobrý pocit, nebo jej darovat jako smysluplný vánoční dárek svým blízkým.

Zasazení jedné prostokořenné sazenice stojí průměrně 25 Kč. Tato cena zahrnuje nákup sazenice, její ochranu a práci spojenou se sázením. V lese je potřeba zasadit 10–40 sazeniček, aby vyrostl 1 dospělý strom. Na jeden hektar lesa se pak sází 4 000 – 8 000 sazenic listnáčů nebo jehličnanů. 

Vlastníci lesa musejí kvůli kalamitě zalesňovat na mnoha místech a hlavně rychle. Jejich síly ani finance jim na to ale často nestačí. Rádi bychom jim proto pomohli. Vždyť lesy, o které se starají, jsou veřejně přístupné nám všem a výhody z nich máme také všichni. Pojďte do toho s námi, české lesy si naši pomoc zaslouží. 

Kampaň na pomoc českým lesům organizuje Nadace dřevo pro život. Veškeré informace o kampani najdete na našem webu.

Zapojit se mohou fyzické i právnické osoby.

Co dostanu, když přispěji na zalesnění lesů? 

 • certifikát o zalesnění kousku české krajiny. Certifikát bude na Vaše jméno, nebo na jméno obdarovaného,
 • potvrzení o daru (hodí se pro daňové přiznání),
 • informační servis o tom, jak byl Váš dar využit (kolik se vybralo, fotografie ze zalesnění apod.).
Certifikát Vám odešleme, jakmile bude Vaše platba připsána na našem účtu na Darujme.cz.V případě jakýchkoliv dotazů pište na e-mail a.krepelova@drevoprozivot.cz.


Které lesy pomohu svým darem zalesnit?
Podpoříte všechny lesy zapojené do projektu. Tyto lesy jsou volně přístupné veřejnosti a starají se o ně soukromníci – členové komunity „Dřevo je cesta“. Můžete si také vybrat jenom jeden konkrétní les a na ten přispět. Na Váš výběr se zeptáme v druhém kroku darovacího formuláře. 

 • Lesy u Zbirohu a Dobříše ve Středočeském kraji (zalesní je Colloredo-Mannsfeld spol. s r.o.)
Za Váš dar vysadí duby zimní a letní, buky, jedle, douglasky, lípy, javory, olše a smrky.

 • Lesy u Milešova nad Vltavou ve Středočeském kraji (zalesní je Woodmania)
Za Váš dar vysadí douglasky a jedle.

 • Lesy u Kunštátu na pomezí Jihomoravského kraje a kraje Vysočina (zalesní je INÉS Kunštát, s.r.o.)
Za Váš dar vysadí jedle, buky, duby, smrky, javory, lípy, olše, douglasky, modříny. V menší míře třešně ptačí, hrušně polničky a jilmy.

 • Lesy u Koutu na Šumavě v Plzeňském kraji (zalesní je Jakubova dílna)
Za Váš dar vysadí buky, javory, duby, borovice, modříny a smrky.

 • Lesy u Opočna v Královéhradeckém kraji a u Nového Knína ve Středočeském kraji (zalesní je Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o.)
Za Váš dar vysadí duby, lípy, javory, jedle a douglasky.

V aktualitách a také na našem webu najdete úplné medailonky o lesích, které můžete zalesnit.
Proč bych měl/a přispět?
Vlastníci lesa teď mají kvůli kalamitě plné ruce práce se zalesňováním. Jejich síly ani finance jim na to ale často nestačí. Zalesnění jednoho hektaru nového lesa může totiž stát až 200 000 Kč! Přitom je v zájmu nás všech, aby se vykácená místa v lesích co nejdříve zalesnila. Čím dříve, tím větší je pravděpodobnost, že se nové stromky uchytí a naše děti uvidí vzrostlé stromy. A i lesy, které patří soukromým osobám, jsou přístupné nám všem. Chodíme tam na houby, borůvky nebo na procházku. Rádi bychom jim proto spolu s Vámi pomohli.

Jaké lesy se budou sázet?
Sázet se budou lesy druhově pestré a odolné, zejména proti hmyzím škůdcům a suchu. Konkrétní druhy najdete vypsané u každého lesa zvlášť. 

Komu a kdy předáte můj dar?
Nadace dřevo pro život rozdělí částku vybranou do 31. prosince 2019 mezi vlastníky a správce lesů, kteří jsou zapojeni do komunity Dřevo je cesta. Jsou to lidé a firmy, které známe a kteří se při vstupu do komunity přihlásili k našim hodnotám. Zároveň nám potvrdili, že mají o pomoc zájem a podepsali čestné prohlášení, že finance z této kampaně využijí pouze na obnovu poškozených lesů. Před odesláním peněz s nimi podepíšeme darovací smlouvu. 

Jak rozdělíte peníze?
Svým darem přispíváte na zalesnění všech pěti lokalit. Můžete si také vybrat jeden konkrétní les a ten podpořit. 

Z každých 25 Kč vybraných do 31. prosince 2019 zaplatíme:
 • 0,50 Kč portálu Darujme.cz za správu dárcovské kampaně, 
 • 5 Kč na organizaci a koordinaci projektu (komunikace s lesníky a dárci, propagace kampaně, administrativní zajištění),
 • 19,50 Kč na obnovu lesů. 
Chtěl/a bych pomoci vlastníma rukama. Můžu stromky sázet? Do budoucna zvažujeme organizování brigád, abychom lesníkům ještě více pomohli. Pokud byste se chtěli zapojit, zaškrtněte příslušné políčko v darovacím formuláři.

Máte další otázky?
Odpovědi najdete na našem webu.

Kdo jsme?
Nadace dřevo pro život je nezisková organizace, která vznikla před 14 lety. Jejím posláním je zvyšovat zájem veřejnosti o les, dřevo a životní prostředí. Mezi její nejvýznamnější projekty patří programy v lese pro děti, dospělé, anketa Dřevěná stavba roku, studentská soutěž Stavby s vůní dřeva, lesnicko-dřevařská encyklopedie MeziStromy.cz a také osvětová kampaň Dřevo je cesta
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Právě jsme si spočítali, že jste už přispěli na 2 199 sazenic! Paráda, moc Vám i za lesníky děkujeme!

Na jeden hektar je potřeba 4 000-8 000 sazenic. Stále je tedy co zalesňovat. :)

Zalesníme s Vaší pomocí celý hektar lesa? Věříme, že ano. 

Jak darovat certifikát pod stromeček?

Kupujete certifikát jako dárek pod stromeček? Udělali jsme si předčasné Vánoce a nafotili pro Vás inspiraci, jak byste ho mohli zabalit, až si ho vytisknete.

Nám se nejvíc líbilo, když jsme certifikát dali za rámeček a ovázali červenou mašlí.

Co na to říkáte?

KTERÉ LESY POMOHU SVÝM DAREM ZALESNIT?

Svým darem podpoříte všechny lesy zapojené do projektu. Tyto lesy jsou volně přístupné veřejnosti a starají se o ně soukromníci – členové komunity „Dřevo je cesta“. Můžete si také vybrat jenom jeden konkrétní les a na ten přispět. Na Váš výběr se zeptáme v druhém kroku darovacího formuláře.

Zeptali jsme se za Vás: Proč podpořit zalesňování a jaké stromy se budou sázet? 

 • Lesy v okolí Kunštátu na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny (zalesní je INÉS Kunštát, s.r.o.)
Za Váš dar vysadíme jedle, buky, duby, smrky, javory, lípy, olše, douglasky, modříny. V menší míře třešně ptačí, hrušně polničky a jilmy.
Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? Les je základ přírody. Tam, kde není, nastane problém – viz pouště nebo severské státy. Bez lesa není stín a stále fouká vítr. Vysušuje se krajina a všechno hyne. Na Islandu lesy vykáceli a teď je po letech znovu zakládají. Zjistili, že bez lesů mají problém. Lesy se přímo dotýkají každého člověka. Každý jde někdy na houby, ale nebude kam. Každý v létě rád využije stín lesa a jeho chlad. Nebude. Každý rád využívá les, o který se jeho majitel dobře stará. Teď je čas to využívání vlastníkům lesa vrátit. Je to společný zájem všech.

 • Lesy u Milešova nad Vltavou ve Středočeském kraji (zalesní je Woodmania)
Za Váš dar vysadíme douglasky a jedle.

Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? V letošním roce jsme museli kvůli kůrovcové kalamitě vytěžit cca 110 m3 smrkové kulatiny z lesa. Nejstarším smrkům, které jsme museli vytěžit, bylo cca 120 let a sázela je moje praprababička. Budeme moc rádi, když nám pomůžete les obnovit. Chceme, aby byl odolnější a připravenější na měnící se podnebí.

 • Lesy kolem Zbirohu a Dobříše ve Středočeském kraji (zalesní je Colloredo-Mannsfeld spol. s r.o.)
Za Váš dar vysadíme duby, buky, jedle, douglasky, lípy, javory, olše a smrky.
Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? Les nám jen nedává dřevo, ale chrání také půdu před erozí, zachycuje vodu, čistí vzduch, poskytuje prostor pro rostliny a živočichy a je to místo pro rekreaci nás všech. Les slouží celé společnosti, a proto budeme rádi, když i veřejnost na něj alespoň částečně přispěje.

 • Lesy u Koutu na Šumavě v Plzeňském kraji (zalesní je Jakubova dílna)
Za Váš dar vysadíme buky, javory, duby, borovice, modříny a smrky.
Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? Lesy jsou ve vlastnictví naší rodiny již několik generací. Někteří vlastníci v okolí svoje lesy prodali, zejména v posledních letech po napadení kůrovcem. Většina proto, že neměli prostředky ani sílu k tomu, aby kůrovcovou kalamitu zvládli. I z naší vlastní rodiny se ozvaly hlasy, abychom lesy prodali. Odmítli jsme a doufali, že to zvládneme. Odmítli jsem z úcty ke svým předkům, kteří se museli v lese opravdu "nadřít". Odmítli jsem kvůli svým dětem, doufám, že jim bude les jednou sloužit i jako místo pro relaxaci a ne jen pro práci, jak je tomu dosud. Péče o lesy je dřina, vytěžit napadené dřevo, vysadit vhodné stromky, vyžínat porost, aby se neudusily, včas les vyřezat, aby se les stal lesem. Dá se říci, že tam momentálně trávíme většinu volného času. Vlastně na nic jiného ani nemáme čas. Ale musíme říci, že to děláme s pocitem, že všichni chceme dýchat lepší vzduch, chceme, aby se zadržela voda v krajině, aby se zvěř měla kde ukrýt. Chceme se dívat na zelené kopce a ne na holé pláně. Chceme les udržet i pro Vás, pro všechny, kteří se zase staráte o něco jiného stejně prospěšného, ale v dnešní uspěchané době nemáme čas to vnímat. Tak si vzájemně pomáháme, aniž bychom o tom přemýšleli. Děkujeme ze srdce všem, kteří se rozhodli nám přispět na obnovu kousku lesa na rozhraní Šumavy a Českého lesa – je tady opravdu krásně, stojí to za to. S pozdravem, rodina Hruškova.

 • Lesy u Nového Knína ve Středočeském kraji a kolem Opočna v Královéhradeckém kraji (zalesní je Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o.)
Za Váš dar vysadíme duby, lípy, javory, jedle a douglasky.
Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? Les je naše kulturní bohatství. Bez lesa není voda, bez lesa není život. Díky kůrovcové kalamitě teď můžeme o velkou většinu našich lesů přijít. Je potřeba naše lesy zachránit a kalamitní plochy znovu zalesnit, aby tu les zůstal i pro další generace. Lesníci si už sami nepomohou a státní pomoc nepřichází. Budeme rádi za každou pomoc. Děláme to pro sebe!


Založení projektu

Pro lepší budoucnost.
Jitka Baštínská
500 Kč
Test
Veronika Sýkorová
500 Kč
Dekuji za moznost podporit prirodu,ktera nam dava velke bohatstvi a domov zviratum.
Marie Prochazkova
300 Kč
🌲🌲🌲
Dárce
500 Kč
Děkuji.
Denisa Špinlerová
Krásné Vánoce, přírodo.
Denisa Špinlerová
Děkuji za fajn nápad :-)
Kutějová Petra
Obdarovala jsem sebe i celou rodinu a ten hřejivý pocit ze smysluplného dárku je k nezaplacení. Děkuji Vaší nadaci za podporu naší Planety a nás samotných. ♥
Pazoko
500 Kč
Přispět za každého člověka
Andrea Dorušková
500 Kč
🙂🙂🙂🙂
Ivana Škrachová
500 Kč