Nadace Via


Regionální a komunitní rozvoj

Živá komunita: Bedřiška (pře) žije! Tvořme společně živé město!

Bedřiška je bývalá hornická kolonie. Jsme její obyvatelé a máme společnou vizi proměny Bedřišky v rozmanité a živé sousedství. Vedení obce má ale s pozemky jiné plány. Snaží se nás vystěhovat a domy zdemolovat. Musíme se bránit, právní pomoc však stojí peníze. K tomu, abychom mohli zůstat ve svých domovech, potřebujeme také vás! Darujte a podpořte živé město!

vybíráme od 12.2.2019
39 100 Kč
vybráno 78 % z 50 000 Kč

přispělo

39 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Na Bedřišce žije v současnosti 26 rodin. Bedřiška se stala za ta léta naším domovem. Jeden z nejstarších starousedlíků se na Bedřišce narodil a je mu místem k životu už celých 68 let! Za tu dobu se z nás stala opravdová komunita. O svou lásku k Bedřišce se však rádi dělíme a pro návštěvníky a okolí pořádáme komentované prohlídky o historii této unikátní hornické kolonie, komunitní akce pro děti i dospělé, výstavy a koncerty. Přijďte a podpořte nás!
Celá oblast je pro svou idylickou polohu u lesa a menších rybníků považována za vesnici ve městě. Možná i proto jsou pozemky, na kterých stojí pro vedení obce cenným artiklem. Z lokality chce udělat residenční bydlení, nás vystěhovat a původní domky zdemolovat. To se nám nelíbí, o Bedřišku jsme se rozhodli bojovat. Podpořte nás!
Společně s architekty jsme vytvořili vizi toho, jak Bedřišku proměnit bez peněz velkých developerů. Začali jsme chodit na jednání zastupitelstva města a komunikovat s médii. Také díky těmto aktivitám jsme v minulém roce dvakrát odvrátili hrozbu vystěhování několika rodin (z toho poslední před Vánoci), jimž končili nájemní smlouvy na doby určité. Pomozte nám zabránit dalším vystěhováním! Ve svém počínání nepolevujeme a našli jsme právní cestu, jak ve svých domovech zůstat a nadále pracovat na uskutečnění naší vize. K tomu nám můžete pomoci i vy. Darujte a podpořte živé město!
Projekt byl podpořen Nadací VIA v programu Živá komunita. Každou korunu, kterou darujete, nám Nadace VIA zdvojnásobí až do výše 20 000Kč!

Míříme na cílovou částku 50 000Kč! Kampaň poběží symbolicky do 15. května, tedy dne, kdy se slaví Mezinárodní den rodin!
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Z benefiční lidové kuchyně na Salé

Dárce
800 Kč

Bedřiška prežije!

Barbora Bírová
500 Kč

Držím palce pro Bedřišku.

Zdeněk Matěj
1 000 Kč

Věřím ve 100% úspěch.

Ivana Pavlíková
2 000 Kč

Bedřiško, drž se!

Pavla Jenková

Pozdrav a podpora z Brna!

Milan Štefanec
350 Kč

Držím palce!

Dárce

Vedení městského obvodu by chtělo Bedřišku zbourat, protože je prý stará a nepotřebná. Já si myslím, že domy jsou možná starší, ale v tom ostatním je Bedřiška napřed. Takže její obyvatelé nebojují jen za sebe, ale i za nás všechny. I proto si vážím boje jejích obyvatel a jsem rád, že je mohu trochu podpořit!

Martin Jiřička
2 000 Kč

Žižkov fandí Bedřišce!

Bob Čáp
300 Kč

Bedřiška žije, boj pokračuje!

Michal Feller