Zvířata nejíme, z.s.


Osvěta a poskytování informací Zvířata

Podpora spolku Zvířata nejíme

Zvířata nejíme je spolek aktivně bojující za osvobození zvířat z nadvlády člověka. Všemi našimi činnostmi se snažíme zvýšit povědomí o každodenním utrpení nevinných bytostí degradovaných na zboží.

vybíráme od 5.2.2019
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Našimi činnostmi se snažíme zvýšit povědomí o utrpení zvířat, především v České republice. Pořádáme demonstrace, smuteční akce a před Vánoci uctíváme památku zabitých kaprů Tichou uličkou. Vytvořili jsme mapu jatek v ČR. Jsme autoři osvětové kampaně Poznej mé utrpení, která se velmi detailně zaobírá životem zvířat v českých velkochovech, malochovech i ekochovech. Osvětové činnosti se také věnujeme na našich webových stránkách. Dále jsme spustili kampaň Chci znát pravdu, která má za cíl zavedení kamerových systému a jejich online přenos. Natáčíme podcasty s veganskými aktivistkami a aktivisty. Také jsme napsali knihu Nesvoboda, která přináší informace o zneužívání zvířat na našem území. Jsme taktéž producenti a naši členové jsou spoluautory dokumentu Svědectví.

Na všechny naše aktivity jsou potřeba finance a vám jsme vděční za každý váš příspěvek na ně.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Kamery na jatkách budou od roku 2026

Vláda v úterý odsouhlasila změnu zákona, který provozovatelům jatek nařizuje od roku 2026 povinně nainstalovat kamery. Za nás ale ve velmi nedostatečné formě!!

Cílem naší kampaně Chci znát pravdu, kterou jsme spustili v roce 2019 bylo primárně ztransparentnění těchto míst smrti, aby se každý konzument mohl dozvědět, koho jí a jak dotyčný/á žil a zemřel/a. Proto jsme požadovali zavedení kamerových systémů na jatkách s on-line přenosem dostupný veřejnosti.

Za těch pár let jsme upozornili na několik případů brutálního týrání zvířat v prostoru vykládky jatek, které byly medializovány. Vyšla spousta článků i video výstupů, kde se veterináři i ministerstvo zemědělství odvolávali na selhání jednotlivců a se zavedením kamer na jatkách nesouhlasili. Díky naší práci a tlaku veřejnosti začali o zavedení kamer vážně uvažovat. Nejde totiž o selhání jednotlivců jak jsme dokázali zveřejněnými záběry.

Minulý rok jsme ministrovi zemědělství jsme předali petici s více než 35.000 podpisy, která v této věci určitě pomohla. Děkujeme všem, kdo jste petici podepsali a podporovali tento náš požadavek!

Schválený zákon na nás působí jako snaha umlčet veřejnost a jsme přesvědčeni, že zvířatům nijak nepomůže. Důkazem mohou být např. záběry z Anglie, kde jsou kamery na jatkách již v provozu a i přesto investigativci stále pořizují a zveřejňují otřesné záběry z těchto míst a dokazují, že tato forma je nefunkční a nedostačující.

Podle tohoto zákona mají kamery být pouze na prostoru pro vykládku a přehánění zvířat. Jakoby to, co se děje uvnitř, za zavřenými dveřmi bylo v pořádku a nemohlo tam docházet k týrání zvířat? Bohužel, jaké hrůzy se dějí uvnitř se nám zmedializovat nepodařilo a možná proto nařídili tohle úplné minimum. Přitom ze svědectví zaměstnanců i několika zveřejněných případů víme, že k týrání uvnitř jednoznačně dochází. Zvířata zde mohou být kvůli spěchu podřezávána za plného vědomí, z výpovědí víme, že když nechtějí jít do plynových komor nebo k "porážce", agresivním způsobem jsou poháněna, polévána vařící vodou, mlácena.

Zákon se nemá týkat ani jatek, kde zabíjí králíky, slepice, kuřata, kachny a krůty. Důvodem jsou prý moderní technologie těchto zařízení s minimálním podílem a vlivem lidské práce, kdy omračování těchto druhů probíhá zpravidla v omračovací lázni. Zapomněli snad při rozhodování na malé provozy, kterých není málo? Ty rozhodně nejsou automatizované a na spoustě z nich není využívaná omračovací lázeň a u králíků už vůbec ne. Tohle rozhodnutí nám nedává žádný smysl. Přitom je tolik důkazů, které ukazují na selhání i na těchto místech.

Pořízené záběry z kamer budou přístupné pouze pro Státní veterinární správu na vyžádání a provozovatelé je budou muset uchovávat minimálně 30 dnů pro případné šetření. K tomu nemáme moc co dodat... Jak moc je SVS důvěryhodný orgán, když jim každý rok nahlašujeme desítky případů týrání zvířat ať už na jatkách nebo v chovech?

Děkujeme všem, kdo nás podporujete na cestě pomoci zvířatům, ať už jste podepsali petici, reagovali na výzvu, sdíleli naše příspěvky nebo nás podpořili finančně či jiným způsobem. I když to nedopadlo podle našich představ, náš boj za osvobození zvířat nekončí!!


On-line premiéra dokumentu Náctiletí aktivisté: Život v neveganském světě proběhne 26. 11. ve 12:00 na speciálně vytvořených stránkách www.veganstvivdetstvi.cz

! SVĚDECTVÍ ZDARMA !

Před dvěma lety měl dokument Svědectví premiéru ve vyprodaném kině. A od dnešního dne se na něj můžete podívat zdarma www.sledujsvedectvi.cz 

Založení projektu

děkuji za vaši práci

Vanda Švihlová
1 000 Kč

Děkuji za Vaši práci. Kéž všichni poznají pravdu.

Miroslav Bauer
1 000 Kč

Ďakujem vám, že pomáhate, prosím, pokračujte v tom. žiadny živý tvor (zvieratá) si nezaslúžia trpieť.

Alžbeta Švarcová
100 Kč

Děkuji Vám za záslužnou práci, kterou děláte pro nešťastná zvířata.

Jiřina Bradáčová
500 Kč

Děkuji za Vaši práci.

Petra Popelková
500 Kč

Držím place a díky za to, co děláte a že ukazujete realitu! Bez toho by to nešlo. Věřím, že čím víc lidí to nenechá jen tak být, tím dřív se dočkáme toho, že se tím začne někdo HLUBOCE zabývat! Ráda jsem přispěla a budu přispívat.

Denisa Vaculíková
500 Kč

Děkuji za vaší práci!

Klára
200 Kč

Hlavne at projdou ty kamery na jatkach! At si to vsechny vekove kategorie pred tim nez sni maso pusti!

Kateřina Pita Mendes
100 Kč

Moc Vám děkuju za Vaši prácu za vše co pro ně děláte 🙏

Josef Havel

Držíme palce!!!

Marek Lukášek
200 Kč