Liga lidských práv


Legislativa a právní pomoc Lidská práva

Pomozte nám zastavit porodnické násilí! ❤

Tlačení na břicho, nástřihy hráze nebo nucení do polohy vleže. Je nepřípustné, aby na ženách byly prováděny zákroky bez informovaného souhlasu či bez jejich vědomí, nebo dokonce proti jejich vůli. A to se bohužel v českých porodnicích stále děje. Pomozte nám porodnické násilí zastavit.

vybíráme od 4.2.2019
107 207 Kč
vybráno 86 % z 125 000 Kč

přispělo

206 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Liga lidských práv prosazuje na základě dvou soudních případů respektování zákonných práv žen při porodu a poukazuje na příliš častá protiprávní jednání personálu nemocnic.

První případ, kdy lékař nerespektoval přání rodičky a i přes její výslovný nesouhlas provedl nástřih hráze, předčasně přestřihl pupeční šňůru a nechal zdravé dítě odnést ihned po porodu, doputoval nedávno až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku (více informací o případu).

Druhý případ leží u Ústavního soudu. Paní Valentové personál porodnice neumožnil rodit přirozeně ve zvolené poloze a proti její vůli jí kurtoval nohy do držadel porodního lůžka. Lékařka jí navzdory jasnému odmítnutí zákroku provedla nástřih hráze a proti vůli rodičů ihned přestřihla pupeční šňůru bez dotepání krve. Po porodu klientce odmítli vydat na její přání placentu (více informací o případu).

Soudy doposud práva žen popřely a svými rozsudky deklarovaly, že zdravotnický personál může dělat cokoliv, co uzná za vhodné, bez ohledu na to, co chce žena či rodiče dítěte. Není ale možné, aby personál porodnice rozhodoval za rodičku proti její vůli nebo o dítěti proti vůli rodičů, naopak personál má povinnost je informovat a nechat rozhodnutí na nich kromě případů akutního ohrožení dítěte.

Pomozte nám prosadit změny v českém porodnictví. Děkujeme ❤

Případy mají na starosti advokátka Zuzana Candigliota a právnička Sandra Pašková.

Z vybraných peněz v této kampani uhradíme:

  • náklady na dosavadní právní zastupování klientek -  desítky hodin práce advokátky na stížnosti, žalobě, odvolání, dovolání, ústavní stížnosti, stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva a komunikace advokátky s klientkami a experty
  • náklady na administraci a medializaci případů a fundrasingových kampaní, provoz kanceláře
V případě, že nám bude soudem přiznán nárok na uhrazení našich nákladů řízení, použijeme peníze z kampaně na zastupování podobných případů v budoucnosti.

V případě dotazů ke kampani se obracejte na Dana Petruchu.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Drzim palce. Snad nase dcery uz zaziji respektujici pristup. Za me osobne stale nejlepe rodit doma s asistentkou.

Helen Sršňová
1 000 Kč