Liga lidských práv


Lidská práva Legislativa a právní pomoc

Pomozte nám zastavit porodnické násilí! ❤

Tlačení na břicho, nástřihy hráze nebo nucení do polohy vleže. Je nepřípustné, aby na ženách byly prováděny zákroky bez informovaného souhlasu či bez jejich vědomí, nebo dokonce proti jejich vůli. A to se bohužel v českých porodnicích stále děje. Pomozte nám porodnické násilí zastavit.

vybíráme od 4.2.2019
107 207 Kč
vybráno 86 % z 125 000 Kč

přispělo

206 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Liga lidských práv prosazuje na základě dvou soudních případů respektování zákonných práv žen při porodu a poukazuje na příliš častá protiprávní jednání personálu nemocnic.

První případ, kdy lékař nerespektoval přání rodičky a i přes její výslovný nesouhlas provedl nástřih hráze, předčasně přestřihl pupeční šňůru a nechal zdravé dítě odnést ihned po porodu, doputoval nedávno až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku (více informací o případu).

Druhý případ leží u Ústavního soudu. Paní Valentové personál porodnice neumožnil rodit přirozeně ve zvolené poloze a proti její vůli jí kurtoval nohy do držadel porodního lůžka. Lékařka jí navzdory jasnému odmítnutí zákroku provedla nástřih hráze a proti vůli rodičů ihned přestřihla pupeční šňůru bez dotepání krve. Po porodu klientce odmítli vydat na její přání placentu (více informací o případu).

Soudy doposud práva žen popřely a svými rozsudky deklarovaly, že zdravotnický personál může dělat cokoliv, co uzná za vhodné, bez ohledu na to, co chce žena či rodiče dítěte. Není ale možné, aby personál porodnice rozhodoval za rodičku proti její vůli nebo o dítěti proti vůli rodičů, naopak personál má povinnost je informovat a nechat rozhodnutí na nich kromě případů akutního ohrožení dítěte.

Pomozte nám prosadit změny v českém porodnictví. Děkujeme ❤

Případy mají na starosti advokátka Zuzana Candigliota a právnička Sandra Pašková.

Z vybraných peněz v této kampani uhradíme:

  • náklady na dosavadní právní zastupování klientek -  desítky hodin práce advokátky na stížnosti, žalobě, odvolání, dovolání, ústavní stížnosti, stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva a komunikace advokátky s klientkami a experty
  • náklady na administraci a medializaci případů a fundrasingových kampaní, provoz kanceláře
V případě, že nám bude soudem přiznán nárok na uhrazení našich nákladů řízení, použijeme peníze z kampaně na zastupování podobných případů v budoucnosti.

V případě dotazů ke kampani se obracejte na Dana Petruchu.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Kazdy porod, i ten komplikovaný, by měl být důstojný. Měl by proběhnout s maximálním respektem k tomu vzácnému okamžiku.

Monika Aulická
300 Kč

...pro Naše dcery.

Dárce

Děkujeme za vaši práci. Děkujeme, že za nás ženy, rodičky, matky bojujete.

Tereza Machačová
300 Kč

Sama jsem si zažila porodnické násilí.. Nikdo si neumí představit ten pocit jako by vás znásilnili a ještě očekávají děkovací řeč. Změna je třeba. Velká změna.

Marie Mutlová
100 Kč

Česká republika bere ženám porod. Snad jim ho vrátíte, fandím vám!

Dagmar Sláčalová

Ráda podpořím smysluplnou práci

Kateřina Vlčková
300 Kč

Prispivam...pro budoucnost nas vsech. Svoboda a nedotknutelnost naseho tela bez naseho souhlasu jsou posvatne!

Lenka Sedláková

Podporuju :-)

Veronika Ahmadova
300 Kč

Držím palce!

Jonáš Vnouček
500 Kč

Respektování bazálních lidských a přirozených potřeb každého člověka, natož rodící ženy je naprostý základ pro možnost změny paradigmatu nejen v českém porodnictví.
Když začneme tyto principy aplikovat každý sám u sebe, tak je velká šance na lepší vyhlídky pro naše děti a vnučky i vnuky, tedy i na kolektivní probuzení.

Jirka Vesely
500 Kč