Liga lidských práv


Legislativa a právní pomoc Lidská práva

Pomozte nám zastavit porodnické násilí!

Liga lidských práv prosazuje na základě dvou soudních případů respektování zákonných práv žen při porodu a poukazuje na příliš častá protiprávní jednání personálu nemocnic. Naším cílem je vytvořit prostředí, ve kterém je povědomí o právech pacientky normou, žádné zákroky nejsou při porodu prováděny bez informovaného souhlasu ženy, a nebo dokonce bez jejího vědomí nebo proti vůli rodiček, což se bohužel také stále často děje.

vybíráme od 4.2.2019
36 700 Kč
vybráno 29 % z 125 000 Kč

zbývá

150 dní

přispělo

53 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
První případ míři k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Druhý případ paní Valentové leží u Nejvyššího soudu. Nižší soudy zatím do této chvíle práva žen popřely a (stručně řečeno) svými rozsudky deklarovaly, že zdravotnický personál má libovolné právo dělat to, co uzná za vhodné bez ohledu na to, co chce žena (stejně jako budoucí rodiče dítěte) a její informovaná rozhodnutí. Není ale možné, aby personál porodnice rozhodoval za rodičku proti její vůli, nebo o dítěti proti vůli rodičů, naopak má povinnost rodičku (rodiče) informovat a předkládat v dané chvíli nejlepší řešení, rozhoduje však vždy pacient, zde rodička.

Paní Valentové personál porodnice neumožnil rodit přirozeně ve zvolené poloze, ale namísto toho byla výhrůžkami vmanipulována do polohy na zádech a nohy jí byly sestrou umísťovány do držadel porodního lůžka proti její vůli. Lékařka jí pak provedla nástřih hráze navzdory jejímu jasnému odmítnutí zákroku. Novorozené dceři lékařka proti vůli rodičů přestřihla ihned pupeční šňůru, bez dotepání krve. Po porodu klientce odmítli vydat na její přání placentu a propustit ji s odůvodněním, že smí odejít až 24 hodin po porodu, byl jí zamezen ambulantní porod. Všechny podrobnosti k případu paní Valentové najdete na našich webových strákách.

Prosíme, podpořte další právní zastupování obou případů a přispějte paní Valentové na úhradu nákladů řízení ve výši 97.924,- Kč, které postupně splácí Nemocnici Neratovice. Soudí se za práva nás všech a aktuálně jí hrozí exekuce!

Nemocnice odmítla žádost paní Valentové o splátkový kalendář, resp. podmínila jej ukončením jakékoliv veřejné kampaně. To ale není možné, protože není v jejích finančních možnostech uhradit tyto náklady bez kampaně na její podporu.

Buďte součástí naší mise a pomozte podpořit změny v českém porodnictví. Předem Vám všem moc děkujeme.

Případy mají na starosti advokátka Zuzana Candigliota a právnička Sandra Pašková.

Z vybraných peněz v této kampani poměrně uhradíme:

  • náklady řízení a úroky ve výši 99.581,- Kč (dluh klientky vůči nemocnici)
  • náklady na dosavadní právní zastupování klientky ve výši 145.750,- Kč (70 hodin práce advokátky na stížnosti, žalobě, odvolání, dovolání, ústavní stížnosti a komunikace s klientkou a experty)
  • náklady na administraci a medializaci případu a fundrasingových kampaní a provoz kanceláře ve výši 61.333,- Kč (25% z nákladů)
Celkové náklady na zastupování případu tak činí prozatím 306.663,- Kč. Doposud jsme v předchozích kampaních vysbírali 181.550,- Kč a zbývá částka 125.114,- Kč.

V případě, že soudní spor paní Valentové vyhrajeme a získáme zpět náklady řízení uhrazené doposud protistraně či nám bude přiznán nárok na uhrazení našich nákladů řízení - tyto peníze použijeme na zastupování podobných případů v budoucnosti.

Dárcům bude na požádání předloženo vyúčtování vybraných peněz v kampani.

V případě dotazů ke kampani se obracejte na Dana Petruchu.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Podporuju :-)

Veronika Alsaied Ahmadova
300 Kč

Držím palce!

Jonáš Vnouček
500 Kč

Respektování bazálních lidských a přirozených potřeb každého člověka, natož rodící ženy je naprostý základ pro možnost změny paradigmatu nejen v českém porodnictví.
Když začneme tyto principy aplikovat každý sám u sebe, tak je velká šance na lepší vyhlídky pro naše děti a vnučky i vnuky, tedy i na kolektivní probuzení.

Jirka Vesely
500 Kč

Drzim palce. Snad nase dcery uz zaziji respektujici pristup. Za me osobne stale nejlepe rodit doma s asistentkou.

Helen Sršňová
1 000 Kč