Lékaři bez hranic, o.p.s.


Zdraví Humanitární pomoc

#GivingTuesday 2018: Pomozte nám zastavit šíření HIV. Máme nové metody.

Na světě žije 36,9 milionů lidí s HIV. Pojďme zastavit jeho šíření. Důležitá je především včasná diagnóza. Orální testy ji dokážou určit snadno, rychle, bez odběru krve a v soukromí. Za 511 817 Kč jich můžeme koupit 11 111. Otevřeme tím cestu k lepší zdravotní péči těm, kteří jí skutečně potřebují.

vybíráme od 21.11.2018
143 290 Kč
vybráno 28 % z 511 817 Kč

přispělo

226 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
HIV nelze vyléčit, ale nakažení lidé s ním mohou díky antiretrovirální léčbě žít dlouhé životy bez větších omezení. Musí „jen“ každý den, po celý zbytek života brát léky. Vydržet takovou léčbu je vyčerpávající a důvodů, proč ji přerušit nebo ukončit, existuje celá řada: únava, ztráta perspektivy, přesun do jiného města, kde nejsou léky k dispozici, stigma ze strany komunity, ale i strach z lékařů.

Obavy však vyvolává i samotné testování, které je pro boj s HIV klíčové. Lidé se přirozeně bojí zjistit, že jsou HIV pozitivní, strach však mají i z tradičního způsobu testování. Jeho součástí je totiž odběr krve z prstu, který lidé mnohdy nepovažují za bezpečný. Díky rychlým orálním testům mohou svou diagnózu zjistit sami doma, výtěrem ústní dutiny s pomocí speciální tyčinky. Ta do několika desítek minut na indikátoru zobrazí, zda je pacient HIV pozitivní nebo negativní. 
Vybrala jsem si rychlé orální testy, protože je můžu použít u sebe doma. Mám ráda soukromí a většinu společenských situací nezvládám úplně dobře. Když jde o to zjistit svůj zdravotní stav, což je hodně osobní věc, tak to radši vyřeším o samotě. Na orálních testech se mi také líbí, že jsou jednoduché a rychlé. Nejsou potřeba žádné jehly, ani čekání ve frontě na klinice nebo na jiných odběrových místech. 
-
Mbali Jiyane 
Myslím, že se mi orální testy líbí, protože mi dávají sílu volby. Cítím, že mám kontrolu nad svým zdravím. Můžu se sám otestovat a nejsem na nikom závislý. Testy budou vyhovovat spoustě lidí – mnoho jich chce znát výsledek, ale bojí se, že nezvládnou na veřejnosti kontrolovat své emoce. Když se nejprve otestuju doma, vím, co mě čeká na klinice. Vím, že jsem HIV pozitivní nebo negativní.“ 
- Bubele Makeleni

V rámci Giving Tuesday nám můžete pomoci vybrat 511 817 Kč*, za které můžeme nakoupit například 11 111 testů pro pacienty, kteří je akutně potřebují. Sledujte v samotný svátek dárcovství (27. listopadu) v přímém přenosu na našem
Facebooku, kolik balení testů můžeme v danou chvíli za vybrané peníze koupit. Další živé vysílání zahájíme v 17:00 opět na našem Facebooku. > Sledujte nás <

Získané finance půjdou na jeden z největších projektů Lékařů bez hranic zaměřených na HIV, který se nachází v Khayelisthe v Jihoafrické republice. Právě tam hledáme nejlepší způsoby, jak rychlé orální testy používat a distribuovat potřebným. V půlmilionové Khayletishe ověřujeme i další metody, které usnadňují a zpřístupňují nejen diagnostiku, ale také samotnou léčbu HIV. Ty nejúspěšnější z nich využijeme pro léčbu pacientů po celém světě.


A JAKÉ JSOU NAŠE DALŠÍ INOVATIVNÍ METODY BOJE S HIV?

Léky na půl roku


Pacienti, kteří podstupují antiretrovirální léčbu na potlačení viru HIV, obvykle dostávají léky na dva měsíce, pak si musí vyzvednout další. To může být pro ty, kteří například odjíždějí na delší dobu za prací do jiných částí země, komplikované. Proto ve spolupráci s jihoafrickou vládou testujeme výdej zásoby léků potřebných na šest měsíců.

Zrychlený výdej léků

HIV pozitivní pacienti musí v JAR často na své léky čekat hodiny na klinice. Řada z nich se pohybuje na hranici chudoby a nemůže si dovolit zmeškat celý den v práci. Někdy volí mezi vyzvednutím život zachraňujících léků a prací, díky které mohou uživit sebe a svoji rodinu. Testujeme proto rychlý výdej léků v lékárně, namísto celodenního čekání na klinice.

Pre-expoziční profylaxe (PrEP) = jeden z druhů prevence

PrEP je lék určený pro pacienty, kteří HIV nemají, ale patří mezi ohrožené skupiny. PrEP totiž významně snižuje riziko onemocnění virem HIV. Lékaři bez hranic jej v současnosti v JAR nabízejí ženám ve věku 18-25 let, které jsou sexuálně aktivní, a proto jsou k nákaze virem HIV náchylnější. 

I sociální sítě mohou pacientům pomáhat 

V Khayelitshe jsme zahájili pilotní projekt, jehož cílem je podpořit obyvatele, aby se nechali otestovat, a pokud jsou HIV pozitivní, nastoupili léčbu a vydrželi v ní. Pomocí sociálních sítí, které jsou v zemi hojně využívané, nabízíme lidem  konzultace a psychosociální podporu. Pokud bude tento způsob komunikace fungovat, můžeme s pomocí sociálních sítí dramaticky proměnit způsob, jak přinášet zdravotní péči i tem nejzranitelnějším pacientům.

Lékaři bez hranic/ Médecins sans Frontières (MSF) jsou jednou z největších zdravotnických a humanitárních organizací na světě. Působí ve více než 70 zemí světa, kde poskytují primární a sekundární zdravotní péči, operují raněné, léčí podvyživené děti a pacienty postižené infekčními nebo opomíjenými nemocemi, přinášejí psychologickou pomoc, provádějí očkovací kampaně, poskytují mateřskou a porodní péči, školí místní personál a distribuují humanitární pomoc. Léčbě HIV se věnují od devadesátých let. V roce 2017 se věnovali 216 700 HIV pozitivních pacientů.  


Více o Lékařích bez hranic
http://www.lekari-bez-hranic.cz

Více o problematice HIV
https://www.lekari-bez-hranic.cz/hiv-aids

---------------
* Podle kurzu ČNB k 13.11.2018, přičemž jeden test stojí 2 USD.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Krásný #GivingTuesday 2018 :-)

Kristýna

Diky! #GivingTuesday

Martin Hasa
500 Kč

Dokud splachuju pitnou vodou, žiju v přepychu.

Martin Talaš
1 170 Kč

Malý dar, také dar! Snad to třem lidem pomůže.

Tereza Minářová
150 Kč

#GivingTuesday2018

Karolína Bajerová
300 Kč

Pomáhejme :)

Pavel Pohorský
200 Kč

Velmi si vážím vaší práce a vím, že potřebujete podporu od nás všech. Jsem nešťastná, když čtu, jaká utrpení způsobují různé ozbrojené konflikty. Peníze použité na válčení by bylo potřeba využít na boj s nemocemi nebo na zmírnění utrpení po přírodních katastrofách. Mnohokrát vám všem děkuji a ráda se zapojuji do pomoci.

Zdeňka Dubenská
100 Kč

#GivingTuesday 2018

Martina Škotová

Přeji každému člověku, aby jej tato nemoc nikdy nepostihla. Chraňme své zdraví!

Hana Müllerová
3 000 Kč

Děkuji za Vaši práci!

Nicola Petrůvová
450 Kč