CZ / EN

České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s.


Osvěta a poskytování informací Protikorupční aktivity

investigace.cz vás potřebuje

investigace.cz je nezávislý neziskový investigativní web. Přinášíme původní články o korupci, nadnárodní mafii a praní peněz - třeba o Panama Papers, ruském laundromatu nebo ´Ndranghetě na Slovensku. Chceme vytvářet tlak na lidi u moci, aby nesli odpovědnost. Jsme čtyři. Píšeme o velkých kauzách díky spolupráci s mezinárodními sítěmi špičkových investigativních novinářů. Tím jsme jedineční. Přinášíme informace, které by se jinak do českých médií nedostaly.

investigace.cz vás potřebuje

Pomozte nám prosím odhalovat organizovaný zločin a šetřit miliardy daňovým poplatníkům.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podporyCo děláme?

Pomáháme odhalovat organizovaný zločin a rozkrývat korupci na nejvyšších místech. Sledujeme peníze, které se točí kolem lidí a firem podezřelých z obchodu se zbraněmi a drogami. Ty často nerespektují státní hranice, proto na většině kauz spolupracujeme s investigativními novináři z celého světa. Mapujeme finanční kriminalitu, a tím pomáháme vracet peníze do státních rozpočtů. Šetříme tak miliardy korun daňovým poplatníkům.

Proč to děláme?

Posláním novinářů je chránit veřejný zájem. Proto věříme, že naše finanční a politická nezávislost je nezbytnou podmínkou pro kvalitní investigativní žurnalistiku. Chceme, aby naše odhalení byla dostupná každému, proto naše články poskytujeme zdarma. Ačkoliv často na kauzách pracujeme bez nároku na honorář, investigativní novinařina je časově a finančně velmi náročná. A proto se spoléháme právě na Vás, kterým není lhostejné, v jaké zemi žijeme nebo chceme žít. 

Co nového přinášíme?

Do českého mediálního prostoru přinášíme unikátní investigativní projekty, které v jiných místních médiích nenajdete. Preferujeme kvalitní žurnalistiku založenou na precizní analýze veřejných dat. Jsme jedinými zástupci Česka a Slovenska v mezinárodní organizaci OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) nebo International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), které každoročně získávají celosvětová ocenění za novinářskou práci. Díky této spolupráci jsme měli exkluzivní přístup k datům v kauze Panama Papers, jež získala prestižní Pulitzerovu cenu. Naší vizí je intenzivnější spolupráce mezi novináři, protože věříme, že jedině tak dotáhneme velké kauzy do zdárného konce. Tuto vizi ocenila i mezinárodní porota, která v listopadu 2016 vybrala naši ředitelku Pavlu Holcovou mezi sto Evropanů, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy. 
Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Ďakujem za to, čo robíte.
Dárce
Držte se, děláte to skvěle!
Tereznik
Do toho!
Martin Pulicar
Je potreba se snazit kazdy den💪
Jana Hrbáčková
5 000 Kč
Držím palce ve Vaší potřebné práci.
Viktor
5 000 Kč
Moc Vám fandím a ať se Vám v příštím roce daří.
🤙🏻
Lukáš Nechvátal
300 Kč
Děkuji vám velice za vaši statečnou a obecně velice potřebnou práci.
Petr Bajgar
100 Kč
Dobrý den,

velice si vážím Vaší skvělé práce, Vaše investigativní reportáže jsou však opravdu závažné. Prosím nepřestávejte v tom. Omlouvám se, že aktuálně nemohu přispět více než 100/měsíc.

děkuji, že jste a vytrvejte!

S pozdravem
Tomáš Bernát
Tomas Bernat
100 Kč
Držte sa. Sme s Vami.
Jakub Kratochvil
100 Kč