CZ / EN

České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s.


Osvěta a poskytování informací Protikorupční aktivity

Podpořte novináře z investigace.cz

investigace.cz je nezávislý neziskový investigativní web. Přinášíme do České republiky mezinárodní investigativní kauzy jako například Panama Papers, FinCENFiles, Ruský laundromat nebo vliv italské ´Ndranghety a balkánského Grupo America v Evropě. Zaměřujeme se na finanční a organizovaný zločin, zejména jeho přeshraniční aspekty. Finanční zisky z korupce, nezákonného obchodu, obchodu s lidmi a dalších trestných činností se přesouvají po světě pomocí složitých finančních schémat za účelem praní peněz a jejich ukrytí. Tyto nelegitimní přesuny peněz jsou také hrozbou pro tranzitní země, jelikož skýtají podněty pro korupci, narušují ekonomiku a pomáhají dále posilovat moc organizovaných kriminálních skupin. My tyto finanční toky sledujeme a snažíme se popsat jejich původ a určit, kdo se jich účastní. Jsme tým o devíti lidech. Píšeme o velkých kauzách díky spolupráci s mezinárodními sítěmi špičkových investigativních novinářů. Vše co publikujeme si můžete přečíst zdarma na našem webu. Chceme, aby se naše informace dostaly co nejširšímu spektru čtenářů a pomohly veřejnosti činit informovaná rozhodnutí. Jsme unikátní. Přinášíme informace, které by se jinak do českých médií nedostaly. Snažíme se být tam, kde právní stát selže. Pomozte nám vést mocné lidi k odpovědnosti!

investigace.cz vás potřebuje

Pomozte nám odhalovat organizovaný zločin a šetřit miliardy daňovým poplatníkům.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Panama Papers. FinCEN Files. Impérium AB (databáze firem Andreje Babiše). Drogový kartel Grupo America. Nejmocnější italská mafie 'Ndrangheta. The Azerbaijani Laundromat. Vražda kolegy. Praní špinavých peněz v Čechách. Ázerský ráj v Karlových Varech. Československé zbraně do syrské války. Munice pro bojovníky ISIS. Zemanův sponzor.  Zotročování. Praní špinavých peněz. Kryptopodvody.

Tohle jsou příběhy, které Vám přinášíme.

#FollowTheMoney 💰

Proč byste nás měl/a podpořit? 

Pomáháme odhalovat organizovaný zločin a rozkrývat korupci na nejvyšších místech. Sledujeme peníze, které se točí kolem lidí a firem podezřelých z obchodu se zbraněmi a drogami. Ty často nerespektují státní hranice, proto na většině kauz spolupracujeme s investigativními novináři z celého světa. Mapujeme finanční kriminalitu, a tím pomáháme vracet peníze do státních rozpočtů. Šetříme tak miliardy korun daňovým poplatníkům.

Proč to děláme?

Posláním novinářů je chránit veřejný zájem. Proto věříme, že naše finanční a politická nezávislost je nezbytnou podmínkou pro kvalitní investigativní žurnalistiku. Chceme, aby naše odhalení byla dostupná každému, proto naše články poskytujeme zdarma. Ačkoliv často na kauzách pracujeme bez nároku na honorář, investigativní novinařina je časově a finančně velmi náročná. A proto se spoléháme právě na Vás, kterým není lhostejné, v jaké zemi žijeme nebo chceme žít. 

Co nového přinášíme?

Do českého mediálního prostoru přinášíme unikátní investigativní projekty, které v jiných místních médiích nenajdete. Preferujeme kvalitní žurnalistiku založenou na precizní analýze veřejných dat. Jsme jedinými zástupci Česka a Slovenska v mezinárodní organizaci OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) nebo International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), které každoročně získávají celosvětová ocenění za novinářskou práci. Díky této spolupráci jsme měli exkluzivní přístup k datům v kauze Panama Papers, jež získala prestižní Pulitzerovu cenu. Naší vizí je intenzivnější spolupráce mezi novináři, protože věříme, že jedině tak dotáhneme velké kauzy do zdárného konce. Tuto vizi ocenila i mezinárodní porota, která v listopadu 2016 vybrala naši ředitelku Pavlu Holcovou mezi sto Evropanů, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy.

Podpoříte naši práci?


Přidejte se k našim pravidelným měsíčním podporovatelům a staňte se členy Klubu neprůstřelných! Jako člen klubu:

  • Získáte přístup k Neprůstřelným dokumentům.
  • Obdržíte od nás Neprůstřelný triko vyrobené z organické bavlny belgickou etickou značkou Stanley/Stella.
  • Budete od nás dostávat bonusové newslettery.
  • Čas od času se s námi budete moci potkávat.
Co je ale nejdůležitější – podpoříte chod nezávislých investigativních novinářů. Členství v Klubu je podmíněno pravidelným měsíčním příspěvkem ve výši 250 Kč a více. To nám zajistí udržet si naši redakční nezávislost a přinášet do českého prostředí kauzy, které mají reálný dopad na život každého z nás.Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Díky za práci kterou pro nás děláte.

Jakub Nový
500 Kč

díky za Vaši práci

Filip Morávek
4 000 Kč

za to, co děláte, jste hlídacími psy demokracie i přes rizika, která to přináší. Vážím si toho a děkuji. Fandím paní i celému týmu, jsme s Vámi, vydržte ❤️✌️🇨🇿

Hana Naiclerová
300 Kč

Nezávislá media jsou velmi důležitá a obzvláště, pokud se zaobírají nejvyššími patry společnosti, která mají přímý vliv na společnost samotnou*

Ruben Aram Ter-Akopow
300 Kč

Když budete investigovat věci směrem k trvalé udržitelnosti a eko. neštěstí typu Bečva, rád ještě něco přisypu. 😎

Jan Černošek
250 Kč

Díky za vaší práci!

Filip Sádovský
250 Kč

Len im naložte!

Dárce
100 Kč

Moc vám děkuju, vydržte ve své práci, nevzdávejte se svých hodnot a předejte dík i vašim rodinám a blízkým přátelům, kteří jsou pro vás určitě velkou oporou.

Jakub Strouhal

Díky za to, co děláte! Už jsem v minulosti jednorázově přispívala, ale v poslední době je stále více vidět, jak je nezávislá investigativní žurnalistika důležitá, tak jsem se přidala s pravidelným příspěvkem.

Kristýna Waicová

děláte skvělou práci pro ostatní. to se cení.

Petr Švrčina
1 000 Kč