Andrea Studihradová: Dárcovská výzva pro projekt investigace.cz Vás potřebuje

Místo cukroví a dárků, nechť vítězí pravda a láska nad lží a nenávistí

vybíráme od 20.11.2018
11 555 Kč
vybráno 231 % z 5 000 Kč

přispělo

26 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Až patetický název, což? Ale tak máme tady rok osudových osmiček. A ten je náročnější, než by se mi líbilo, v různých oblastech žití a bytí. Přemýšlela jsem, pro koho vypíšu vánoční výzvu, protože dárků mi prostě netřeba a podpora dobrých věcí má vždy smysl. Adeptů bylo více. Ale se sklonkem roku mi přijde jako úplně nejdůležitější podpořit ty, kteří nevzdávají hledání, pojmenování a šíření pravdy. Budu ráda, když se přidáte a pošlete nějaký ten peníz Českému centru pro investigativní žurnalistiku. A to i v případě, že jste mi stejně žádný dárek dávat nechtěli :-) 
Investigace je mravenčí a dlouhodobá práce. Média, která ji podporují, nejsou mainstreamová a nemají bohaté inzerenty. Není to ani životu bezpečná práce. K našemu bezpečí ji ale potřebujeme jako sůl. Každý fake, každá lež představitelů (nejen) místních vlivných, natolik křiví realitu, natolik znemožňuje budoucí lehkost bytí, že je potřeba konat. Ti, co se investigaci věnují, to dělají skvěle. Díky, že jsou. Díky, že můžou. Chci spolu s těmi, kdo se mnou do téhle "stromečkové výzvy" půjdete, přispět pár pěnzi, aby mohli fungovat dál. Aby nám otevírali oči. Aby sypali sůl do ran těch, kdo nám lžou. 
Tak díky a šťastné a veselé a opravdové :-) 
A.

Jste naprosto nejlepší a moc díky, že jste neváhali podpořit kvalitní investigativní žurnalistiku. Moc si to ho vážím. 
Tak pohodové svátky a co nejvíce kvalitních zpráv v novém roce :-)
A.

Založení výzvy

České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s.
Pomozte nám vést mocné lidi k odpovědnosti! investigace.cz je nezávislý neziskový investigativní web. Přinášíme do České republiky mezinárodní investigativní kauzy jako například Panama Papers, Ruský laundromat nebo vliv italské ´Ndranghety v Evropě. Zaměřujeme se na finanční a organizovaný zločin, zejména jeho přeshraniční aspekty. Finanční zisky z korupce, nezákonného obchodu, obchodu s lidmi a dalších trestných činností se přesouvají po světě pomocí složitých finančních schémat za účelem praní peněz a jejich ukrytí. Tyto nelegitimní přesuny peněz jsou také hrozbou pro tranzitní země, jelikož skýtají podněty pro korupci, narušují ekonomiku a pomáhají dále posilovat moc organizovaných kriminálních skupin. My tyto finanční toky sledujeme a snažíme se popsat jejich původ a určit, kdo se jich účastní. Jsme tým o šesti lidech. Píšeme o velkých kauzách díky spolupráci s mezinárodními sítěmi špičkových investigativních novinářů. Vše co publikujeme si můžete přečíst zdarma na našem webu. Chceme, aby se naše informace dostaly co nejširšímu spektru čtenářů a pomohly veřejnosti činit informovaná rozhodnutí. Jsme unikátní. Přinášíme informace, které by se jinak do českých médií nedostaly.


Co děláme?

Pomáháme odhalovat organizovaný zločin a rozkrývat korupci na nejvyšších místech. Sledujeme peníze, které se točí kolem lidí a firem podezřelých z obchodu se zbraněmi a drogami. Ty často nerespektují státní hranice, proto na většině kauz spolupracujeme s investigativními novináři z celého světa. Mapujeme finanční kriminalitu, a tím pomáháme vracet peníze do státních rozpočtů. Šetříme tak miliardy korun daňovým poplatníkům.

Proč to děláme?

Posláním novinářů je chránit veřejný zájem. Proto věříme, že naše finanční a politická nezávislost je nezbytnou podmínkou pro kvalitní investigativní žurnalistiku. Chceme, aby naše odhalení byla dostupná každému, proto naše články poskytujeme zdarma. Ačkoliv často na kauzách pracujeme bez nároku na honorář, investigativní novinařina je časově a finančně velmi náročná. A proto se spoléháme právě na Vás, kterým není lhostejné, v jaké zemi žijeme nebo chceme žít. 

Co nového přinášíme?

Do českého mediálního prostoru přinášíme unikátní investigativní projekty, které v jiných místních médiích nenajdete. Preferujeme kvalitní žurnalistiku založenou na precizní analýze veřejných dat. Jsme jedinými zástupci Česka a Slovenska v mezinárodní organizaci OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) nebo International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), které každoročně získávají celosvětová ocenění za novinářskou práci. Díky této spolupráci jsme měli exkluzivní přístup k datům v kauze Panama Papers, jež získala prestižní Pulitzerovu cenu. Naší vizí je intenzivnější spolupráce mezi novináři, protože věříme, že jedině tak dotáhneme velké kauzy do zdárného konce. Tuto vizi ocenila i mezinárodní porota, která v listopadu 2016 vybrala naši ředitelku Pavlu Holcovou mezi sto Evropanů, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy. 
dobře ty! (jako vždy ;-))
Miloš
Připíjím punčem na kvalitní žurnalistiku!
Lenka Marečková
300 Kč
Na pravdu a lásku <3
Dárce
500 Kč
Tak máš dárky dva :-)
Lucie Styblikova
500 Kč
Krásný nápad, Jirka
Jiří Bárta
700 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s., projekt: investigace.cz Vás potřebuje