Andrea Studihradová: Dárcovská výzva pro projekt investigace.cz Vás potřebuje

Naježme spolu Investigaci.cz

vybíráme od 19.11.2019
6 677 Kč
vybráno 95 % z 7 000 Kč

přispělo

11 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Svoboda slova je pro mě bytostně důležitou svobodou. V české mediální krajině jí ubývá, za pět let svoboda médií upadla ze 13. místa na 40. příčku v žebříčku Reportérů bez hranic. O to víc cítím potřebu podporovat investigativní žurnalistiku, práci novinářů, kteří se nebojí rozkrývat právě ta témata, která by (ne)mocní tohoto světa rádi zametli pod koberec. Pojďte do toho i letos se mnou. Nadělme Investigaci.cz bohatého ježíška. 
Má sociální bublina ví, že vypisuju ročně dvě výzvy. Jarní narozeninovou pro jednu z mých neziskových srdcovek, druhou k Vánocům. A právě tu vánoční jsem se rozhodla věnovat vždy pro Investigace.cz. Vím, že je to těžké téma. A věřím, že v rezonujícím výročí 30 let svobody, v roce dvou zaplněných Letných, může svobodný přístup k informacím získat větší popularitu. :-)
Takže, prosím vás, nedávejte mi pod stromeček nic. Přispějte jakoukoli částkou sem. A pokud mi chcete dát vědět, že jste sem poslali Karla IV., Komenského, Němcovou, Palackého nebo dokonce Destinnovou s Masarykem, musíte mi to dát vědět (můžete i privátně :-). Já vás, drazí dárci, nevidím a nemám vám jak poděkovat, pokud se nepřiznáte k páchání dobra dobrovolně. A já bych vám poděkovat chtěla. 

Sama za sebe vyšlu do boje proti prázdným novinám aspoň Palackého. (Grafický motiv výzvy je z výstavy Russia. Timeless z galerie DOX.) 
České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s.
Pomozte nám vést mocné lidi k odpovědnosti! investigace.cz je nezávislý neziskový investigativní web. Přinášíme do České republiky mezinárodní investigativní kauzy jako například Panama Papers, Ruský laundromat nebo vliv italské ´Ndranghety v Evropě. Zaměřujeme se na finanční a organizovaný zločin, zejména jeho přeshraniční aspekty. Finanční zisky z korupce, nezákonného obchodu, obchodu s lidmi a dalších trestných činností se přesouvají po světě pomocí složitých finančních schémat za účelem praní peněz a jejich ukrytí. Tyto nelegitimní přesuny peněz jsou také hrozbou pro tranzitní země, jelikož skýtají podněty pro korupci, narušují ekonomiku a pomáhají dále posilovat moc organizovaných kriminálních skupin. My tyto finanční toky sledujeme a snažíme se popsat jejich původ a určit, kdo se jich účastní. Jsme tým o šesti lidech. Píšeme o velkých kauzách díky spolupráci s mezinárodními sítěmi špičkových investigativních novinářů. Vše co publikujeme si můžete přečíst zdarma na našem webu. Chceme, aby se naše informace dostaly co nejširšímu spektru čtenářů a pomohly veřejnosti činit informovaná rozhodnutí. Jsme unikátní. Přinášíme informace, které by se jinak do českých médií nedostaly.


Co děláme?

Pomáháme odhalovat organizovaný zločin a rozkrývat korupci na nejvyšších místech. Sledujeme peníze, které se točí kolem lidí a firem podezřelých z obchodu se zbraněmi a drogami. Ty často nerespektují státní hranice, proto na většině kauz spolupracujeme s investigativními novináři z celého světa. Mapujeme finanční kriminalitu, a tím pomáháme vracet peníze do státních rozpočtů. Šetříme tak miliardy korun daňovým poplatníkům.

Proč to děláme?

Posláním novinářů je chránit veřejný zájem. Proto věříme, že naše finanční a politická nezávislost je nezbytnou podmínkou pro kvalitní investigativní žurnalistiku. Chceme, aby naše odhalení byla dostupná každému, proto naše články poskytujeme zdarma. Ačkoliv často na kauzách pracujeme bez nároku na honorář, investigativní novinařina je časově a finančně velmi náročná. A proto se spoléháme právě na Vás, kterým není lhostejné, v jaké zemi žijeme nebo chceme žít. 

Co nového přinášíme?

Do českého mediálního prostoru přinášíme unikátní investigativní projekty, které v jiných místních médiích nenajdete. Preferujeme kvalitní žurnalistiku založenou na precizní analýze veřejných dat. Jsme jedinými zástupci Česka a Slovenska v mezinárodní organizaci OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) nebo International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), které každoročně získávají celosvětová ocenění za novinářskou práci. Díky této spolupráci jsme měli exkluzivní přístup k datům v kauze Panama Papers, jež získala prestižní Pulitzerovu cenu. Naší vizí je intenzivnější spolupráce mezi novináři, protože věříme, že jedině tak dotáhneme velké kauzy do zdárného konce. Tuto vizi ocenila i mezinárodní porota, která v listopadu 2016 vybrala naši ředitelku Pavlu Holcovou mezi sto Evropanů, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy. 
Diky Andy, ze to delas! A diky tymu investigace.cz!!

Petr Vítek
777 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s., projekt: investigace.cz Vás potřebuje