Andrea Studihradová: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte novináře z investigace.cz

Naježme spolu Investigaci.cz

vybíráme od 19.11.2019
6 677 Kč
vybráno 95 % z 7 000 Kč

přispělo

11 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Svoboda slova je pro mě bytostně důležitou svobodou. V české mediální krajině jí ubývá, za pět let svoboda médií upadla ze 13. místa na 40. příčku v žebříčku Reportérů bez hranic. O to víc cítím potřebu podporovat investigativní žurnalistiku, práci novinářů, kteří se nebojí rozkrývat právě ta témata, která by (ne)mocní tohoto světa rádi zametli pod koberec. Pojďte do toho i letos se mnou. Nadělme Investigaci.cz bohatého ježíška. 
Má sociální bublina ví, že vypisuju ročně dvě výzvy. Jarní narozeninovou pro jednu z mých neziskových srdcovek, druhou k Vánocům. A právě tu vánoční jsem se rozhodla věnovat vždy pro Investigace.cz. Vím, že je to těžké téma. A věřím, že v rezonujícím výročí 30 let svobody, v roce dvou zaplněných Letných, může svobodný přístup k informacím získat větší popularitu. :-)
Takže, prosím vás, nedávejte mi pod stromeček nic. Přispějte jakoukoli částkou sem. A pokud mi chcete dát vědět, že jste sem poslali Karla IV., Komenského, Němcovou, Palackého nebo dokonce Destinnovou s Masarykem, musíte mi to dát vědět (můžete i privátně :-). Já vás, drazí dárci, nevidím a nemám vám jak poděkovat, pokud se nepřiznáte k páchání dobra dobrovolně. A já bych vám poděkovat chtěla. 

Sama za sebe vyšlu do boje proti prázdným novinám aspoň Palackého. (Grafický motiv výzvy je z výstavy Russia. Timeless z galerie DOX.) 
České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s.
investigace.cz je nezávislý neziskový investigativní web. Přinášíme do České republiky mezinárodní investigativní kauzy jako například Pandlora Papers, Panama Papers, FinCENFiles, Ruský laundromat nebo Projekt Pegasus. Zaměřujeme se na finanční a organizovaný zločin, zejména jeho přeshraniční aspekty. Finanční zisky z korupce, nezákonného obchodu, obchodu s lidmi a dalších trestných činností se přesouvají po světě pomocí složitých finančních schémat za účelem praní peněz a jejich ukrytí. Tyto nelegitimní přesuny peněz jsou také hrozbou pro tranzitní země, jelikož skýtají podněty pro korupci, narušují ekonomiku a pomáhají dále posilovat moc organizovaných kriminálních skupin. My tyto finanční toky sledujeme a snažíme se popsat jejich původ a určit, kdo se jich účastní. Jsme tým o dvanácti lidech. Píšeme o velkých kauzách díky spolupráci s mezinárodními sítěmi špičkových investigativních novinářů. Vše co publikujeme si můžete přečíst zdarma na našem webu. Chceme, aby se naše informace dostaly co nejširšímu spektru čtenářů a pomohly veřejnosti činit informovaná rozhodnutí. Jsme unikátní. Přinášíme informace, které by se jinak do českých médií nedostaly. Snažíme se být tam, kde právní stát selže. Pomozte nám vést mocné lidi k odpovědnosti!

INFORMACE PRO DÁRCE: Potvrzení o darech za rok 2023 budeme posílat v lednu 2024. Pokud vám nedorazí do konce ledna, prosím, zkontrolujte složky Spam, propagace a jiné.

Pandora Papers. Pegasus Project. Panama Papers. FinCEN Files. Impérium AB (databáze firem Andreje Babiše). Drogový kartel Grupo America. Nejmocnější italská mafie 'Ndrangheta. The Azerbaijani Laundromat. Vražda kolegy. Praní špinavých peněz v Čechách. Ázerský ráj v Karlových Varech. Československé zbraně do syrské války. Munice pro bojovníky ISIS. Zemanův sponzor.  Zotročování. Praní špinavých peněz. Kryptopodvody.

Tohle jsou příběhy, které Vám přinášíme.

#FollowTheMoney 💰

Proč byste nás měl/a podpořit? 

Pomáháme odhalovat organizovaný zločin a rozkrývat korupci na nejvyšších místech. Sledujeme peníze, které se točí kolem lidí a firem podezřelých z obchodu se zbraněmi a drogami. Ty často nerespektují státní hranice, proto na většině kauz spolupracujeme s investigativními novináři z celého světa. Mapujeme finanční kriminalitu, a tím pomáháme vracet peníze do státních rozpočtů. Šetříme tak miliardy korun daňovým poplatníkům.

Proč to děláme?

Posláním novinářů je chránit veřejný zájem. Proto věříme, že naše finanční a politická nezávislost je nezbytnou podmínkou pro kvalitní investigativní žurnalistiku. Chceme, aby naše odhalení byla dostupná každému, proto naše články poskytujeme zdarma. Ačkoliv často na kauzách pracujeme bez nároku na honorář, investigativní novinařina je časově a finančně velmi náročná. A proto se spoléháme právě na Vás, kterým není lhostejné, v jaké zemi žijeme nebo chceme žít. 

Co nového přinášíme?

Do českého mediálního prostoru přinášíme unikátní investigativní projekty, které v jiných místních médiích nenajdete. Preferujeme kvalitní žurnalistiku založenou na precizní analýze veřejných dat. Jsme jedinými zástupci Česka a Slovenska v mezinárodní organizaci OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) nebo International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), které každoročně získávají celosvětová ocenění za novinářskou práci. Díky této spolupráci jsme měli exkluzivní přístup k datům v kauze Panama Papers, jež získala prestižní Pulitzerovu cenu a nejnovější Pandora Papers, kde byl jednou z hlavních postav i český premiér. Naší vizí je intenzivnější spolupráce mezi novináři, protože věříme, že jedině tak dotáhneme velké kauzy do zdárného konce. Tuto vizi oceňují domácí i mezinárodní poroty, jelikož získáváme každým rokem za naši práci novinářská ocenění.

Podpoříte naši práci?

Přidejte se k našim pravidelným měsíčním podporovatelům a staňte se členy Klubu neprůstřelných! Jako člen klubu:

  • Získáte přístup k Neprůstřelným dokumentům.
  • Obdržíte od nás Neprůstřelný triko vyrobené z organické bavlny belgickou etickou značkou Stanley/Stella.
  • Budete od nás dostávat bonusové newslettery.
  • Čas od času se s námi budete moci potkávat.
Co je ale nejdůležitější – podpoříte chod nezávislých investigativních novinářů. Členství v Klubu je podmíněno pravidelným měsíčním příspěvkem ve výši 250 Kč a více. To nám zajistí udržet si naši redakční nezávislost a přinášet do českého prostředí kauzy, které mají reálný dopad na život každého z nás.Diky Andy, ze to delas! A diky tymu investigace.cz!!

Petr Vítek
777 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s., projekt: Podpořte novináře z investigace.cz