Andrea Studihradová: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte novináře z investigace.cz

Spolu proti mlze

vybíráme od 27.4.2022
18 111 Kč
vybráno 362 % z 5 000 Kč

přispělo

30 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Mlha, kdy nic nevidím na horách, mi nevadí. Hory jsou vždycky zážitek. Navíc se tam většinou můžu vrátit znova a třeba budu mít na výhled štěstí.
Mlha, kterou vypouštějí do našeho světa dezinformátoři, mi vadí hodně. K mlhou pokřivené realitě se často už nikdo nevrací. Pak se může stát, a není to bohužel tak těžké, že pro opar relativizací, mlhu polopravd a tmu lží ztratíme kontakt s realitou. Proto je tak důležité, aby investigativní novináři mohli dělat svoji práci. Projasňovat ty nejasné krajiny a odkrývat pečlivě skryté machinace. Jejich práce byla důležitá vždy.
Těším se na vaše příspěvky a těším se také, že se uvidíme zase jednou osobně! 9. 5. v Praze v tradičním Café Na půl cesty. Budu tam od 16:00, aneb čas vhodný pro drink s vámi, jež se stavíte s dětmi. 
Loni jsem selhala. Žádná dárcovská výzva, žádná potkávací garden párty. Ale je tady rok 2022 a možnost vše napravit.
Přispívejte seč můžete. Pokud byste chtěli vědět víc, proč zrovna investigace.cz, proč je pro mě boj s fake news apod. tak důležitý, přijďte, volejte. Více než ráda se s vámi o tom budu bavit. Protože je to fakt důležité.
Dala jsem nízkou cílovou částku, když ji dáte dohromady, přihodím stejně tak. Věřím ale, že těch 5 (potažmo 10) tisíc hravě spolu zvládneme. Zároveň, Café Na půl cesty je podnik provozovaný Green Doors, takže každou konzumací přispíváme šanci na práci a integraci lidem s duševním onemocněním.

Jo, a ano, termínově zas a znova zneužívám svoje narozeniny. Prosím, nedávejte mi dárky. To (a víc, jasněže víc!), co byste byli ochotní investovat do materiální pozornosti pro mne, věnujte sem. Děkuju vám všem. Pozor, že jste přispěli, neuvidím, dokud se neprásknete v komentáři. Práskejte se, prosím! (Vaše jména vidí organizace, které spolu přispíváme a která vám vydá potvrzení o daru.) 
Nežijete nebo nebudete zrovna v Praze? Přispějte i tak a pojďme se potkat jindy a jinde! 

Novinka - letos budeme mít vlastní pípu, gril apod. Konec frontám, více času na sdílení zážitků! 

WOW, jste nejvíc nejlepší! Takže plním slib, který jsem tady ve výzvě dala, pokud částka převýší 5 tis. Kč, přihazuju 5 já. 
Mám radost a těším se, že padnou všechny rekordy. 
Děkuju vám všem, kdo jste přispěli a kdo přispějete.

Založení výzvy

České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s.
investigace.cz je nezávislý neziskový investigativní web. Přinášíme do České republiky mezinárodní investigativní kauzy jako například Pandlora Papers, Panama Papers, FinCENFiles, Ruský laundromat nebo Projekt Pegasus. Zaměřujeme se na finanční a organizovaný zločin, zejména jeho přeshraniční aspekty. Finanční zisky z korupce, nezákonného obchodu, obchodu s lidmi a dalších trestných činností se přesouvají po světě pomocí složitých finančních schémat za účelem praní peněz a jejich ukrytí. Tyto nelegitimní přesuny peněz jsou také hrozbou pro tranzitní země, jelikož skýtají podněty pro korupci, narušují ekonomiku a pomáhají dále posilovat moc organizovaných kriminálních skupin. My tyto finanční toky sledujeme a snažíme se popsat jejich původ a určit, kdo se jich účastní. Jsme tým o dvanácti lidech. Píšeme o velkých kauzách díky spolupráci s mezinárodními sítěmi špičkových investigativních novinářů. Vše co publikujeme si můžete přečíst zdarma na našem webu. Chceme, aby se naše informace dostaly co nejširšímu spektru čtenářů a pomohly veřejnosti činit informovaná rozhodnutí. Jsme unikátní. Přinášíme informace, které by se jinak do českých médií nedostaly. Snažíme se být tam, kde právní stát selže. Pomozte nám vést mocné lidi k odpovědnosti!

INFORMACE PRO DÁRCE: Potvrzení o darech za rok 2023 budeme posílat v lednu 2024. Pokud vám nedorazí do konce ledna, prosím, zkontrolujte složky Spam, propagace a jiné.

Pandora Papers. Pegasus Project. Panama Papers. FinCEN Files. Impérium AB (databáze firem Andreje Babiše). Drogový kartel Grupo America. Nejmocnější italská mafie 'Ndrangheta. The Azerbaijani Laundromat. Vražda kolegy. Praní špinavých peněz v Čechách. Ázerský ráj v Karlových Varech. Československé zbraně do syrské války. Munice pro bojovníky ISIS. Zemanův sponzor.  Zotročování. Praní špinavých peněz. Kryptopodvody.

Tohle jsou příběhy, které Vám přinášíme.

#FollowTheMoney 💰

Proč byste nás měl/a podpořit? 

Pomáháme odhalovat organizovaný zločin a rozkrývat korupci na nejvyšších místech. Sledujeme peníze, které se točí kolem lidí a firem podezřelých z obchodu se zbraněmi a drogami. Ty často nerespektují státní hranice, proto na většině kauz spolupracujeme s investigativními novináři z celého světa. Mapujeme finanční kriminalitu, a tím pomáháme vracet peníze do státních rozpočtů. Šetříme tak miliardy korun daňovým poplatníkům.

Proč to děláme?

Posláním novinářů je chránit veřejný zájem. Proto věříme, že naše finanční a politická nezávislost je nezbytnou podmínkou pro kvalitní investigativní žurnalistiku. Chceme, aby naše odhalení byla dostupná každému, proto naše články poskytujeme zdarma. Ačkoliv často na kauzách pracujeme bez nároku na honorář, investigativní novinařina je časově a finančně velmi náročná. A proto se spoléháme právě na Vás, kterým není lhostejné, v jaké zemi žijeme nebo chceme žít. 

Co nového přinášíme?

Do českého mediálního prostoru přinášíme unikátní investigativní projekty, které v jiných místních médiích nenajdete. Preferujeme kvalitní žurnalistiku založenou na precizní analýze veřejných dat. Jsme jedinými zástupci Česka a Slovenska v mezinárodní organizaci OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) nebo International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), které každoročně získávají celosvětová ocenění za novinářskou práci. Díky této spolupráci jsme měli exkluzivní přístup k datům v kauze Panama Papers, jež získala prestižní Pulitzerovu cenu a nejnovější Pandora Papers, kde byl jednou z hlavních postav i český premiér. Naší vizí je intenzivnější spolupráce mezi novináři, protože věříme, že jedině tak dotáhneme velké kauzy do zdárného konce. Tuto vizi oceňují domácí i mezinárodní poroty, jelikož získáváme každým rokem za naši práci novinářská ocenění.

Podpoříte naši práci?

Přidejte se k našim pravidelným měsíčním podporovatelům a staňte se členy Klubu neprůstřelných! Jako člen klubu:

  • Získáte přístup k Neprůstřelným dokumentům.
  • Obdržíte od nás Neprůstřelný triko vyrobené z organické bavlny belgickou etickou značkou Stanley/Stella.
  • Budete od nás dostávat bonusové newslettery.
  • Čas od času se s námi budete moci potkávat.
Co je ale nejdůležitější – podpoříte chod nezávislých investigativních novinářů. Členství v Klubu je podmíněno pravidelným měsíčním příspěvkem ve výši 250 Kč a více. To nám zajistí udržet si naši redakční nezávislost a přinášet do českého prostředí kauzy, které mají reálný dopad na život každého z nás.Těším se na další oslavy!

Ivana Štefková
500 Kč

Skvělá narozeninová výzva. Všechno nejlepší!

Vladimír Mikeš

Alespoň takto na dálku přeji krásné narozeniny, všechno nejlepší, krásnou párty! A tleskám a fandím sbírce :)

Markéta Svobodová
500 Kč

Všechno nej bejby a těším se na party 🍻

Kateřina Sommerová

Děláte úžasnou práci! Andy přeji Ti vše dobré, hlavně radost a dobré lidi okolo.

Petr Vítek
1 000 Kč

Andy s radostí :) a v pondělí dorazím :)

Jana Olejníková

Krásná výzva a popřát k narozeninám dorazím osobně, těším se na vi :-)

Michaela Rázgová

Vše nej:-)

Lukáš

Rozpouštíme mlhu dezinformací

Marie Mališková
500 Kč

Díky za tuhle party!

Jana Hanfová
150 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s., projekt: Podpořte novináře z investigace.cz