Hlídač státu, z.ú.


Osvěta a poskytování informací Protikorupční aktivity

Hlídač Státu

Už více než rok kontrolujeme politiky a úředníky zda s našimi penězi zacházejí správně. Už více než rok jim pomáháme zavádět moderní e-government. Do Hlídače Státu dáváme své peníze a veškerý čas, avšak to nestačí. Chceme-li dál měnit prostředí v ČR, potřebujeme zrychlit a nabrat sílu. Potřebujeme programátory, analytiky, právníka, potřebujeme redaktora obsahu. Abychom mohli efektivně kontrolovat a pomáhat zlepšovat náš stát, potřebujeme podporu nezávislých dárců.

vybíráme od 24.8.2017
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Všichni z vlastní zkušenosti víme, že stát a úřady nefungují příliš dobře. Jsou neefektivní, pomalé, dělají chyby a často se drží zastaralých řešení problémů.

Už více než rok kontrolujeme politiky a úředníky zda s našimi penězi zacházejí správně. Už více než rok jim pomáháme zavádět moderní e-government.


Od srpna 2016 na jednom místě shromažďujeme všechny smlouvy z registru smluv a propojujeme s databází politiků, sponzorů politických stran a dalšími veřejnými registry.

Každou smlouvu, která není strojově čitelná, pomocí OCR nástrojů převedeme na text. Poté nad každou smlouvou provádíme rozsáhlou analýzu formálních údajů, protiprávních kroků, vztahu politiků k dodavatelům a sponzorům a stovky dalších analýz a výpočtů

Všechny tyto informace jsou zdarma dostupné občanům, novinářům, vlastně komukoliv koho to zajímá. 

Více než tisíci lidem denně zasíláme přes 4000 upozornění na nové smlouvy. 

Je tak snadné mít průběžně přehled o zakázkách firem, které vlastní váš oblíbený politik či sponzor politických stran.

Více než 50 novinářů denně používá náš server pro svou práci. 

Jsme citováni ve stovkách článků za poslední rok. Můžeme a chceme kontrolovat ještě důkladněji a do hloubky, ale bez vaší pomoci to nedokážeme. 

Jsme 100% otevření


Všechna data a služby jsou a budou pro veřejnost zdarma. Zpoplatňujeme pouze velmi malou část funkčnosti pro státní úřady a soukromé firmy.
Otevíráme možnosti dalším subjektům, všechna data ze všech projektů jsou dostupná přes API, další analýzy tak mohou vznikat nezávisle na Hlídači Státu.

Naše finance jsou vidět na transparentním účtu 2701199023/2010.

Proč potřebujeme vaše peníze?

Do Hlídače Státu dáváme své peníze a veškerý čas, avšak to nestačí. 95% aktivit vykonává pouze jeden člověk, zakladatel Michal Bláha, za pomoci několika dobrovolníků a firem. Chceme-li dál měnit prostředí v ČR, potřebujeme zrychlit a nabrat sílu. 
Potřebujeme programátory, analytiky,  právníka, redaktora obsahu.
Abychom mohli efektivně kontrolovat a pomáhat zlepšovat náš stát, potřebujeme podporu nezávislých dárců. 
 

Pomozte nám, prosím. Pošlete nám příspěvek! Děkujeme.


Nově přijímáme i Bitcoin
Bitcoin: 12U3JE6HuGkkfD9uLAMMrJVTpR1WdUoLok


Kdo, proč a kdy založil HlidacSmluv.cz
Vize Hlídač Státu z.ú., organizace zastřešující všechny "Hlídače" 

Naše plány na roky 2017 a 2018

Velmi stručný přehled, podrobné informace najdete ve vizi Hlídač Státu z.ú.

1. Další rozšíření Hlídač smluv
- klasifikace smluv, otagování smluv, umožňující benchmarking (porovnání) nákladů napříč úřady; propojení s Věstníkem veřejných zakázek a katastrem nemovitostí.

2. Publikační a osvětová/edukační činnost v oblasti e-gov a open data
Osvětová a edukační činnost v oblasti open dat, elektronizace státní správy a zefektivňování státní správy, směrem ke státní správě, komerční sféře a veřejnosti. Cílem je rozšíření znalosti o open datech, e-gov a reálné, konkrétní přínosy z toho plynoucí pro všechny části společnosti – stát, podnikatele i občany.

3. Hlídač financování politiků a politických stran
Denně kontrolujeme a zveřejňujeme finanční příjmy a vynaložené náklady politiků a politických stran na volební kampaně a provoz stran.

4. Hlídač EET
Hlídač EET je nezávislý monitoring všech částí EET. Ministerstvo financí nezveřejňuje žádné údaje o dostupnosti a rychlosti odezvy systémů EET.

5. Hlídač poslanců
Zpřehlednění, evidence a analýza hlasování poslanců a senátorů, klasifikace zákonů a pozměňovacích zákonů, korelace hlasování podle mnoha kritérii a analýza konzistence hlasování. Dále napojení poslanců na firmy ovlivněné změnami zákonů, a navázané smlouvy a veřejné zakázky.

6. Přehledný a užitečný přehled veřejných zakázek
Cílem projektu je funkční, přehledný server s veřejnými zakázkami z Věstníku veřejných zakázek a profilů zadavatelů, propojení s  dalšími datovými sadami, reporty, souhrny, s hlídači nových veřejných zakázek.

6. Investigace
Finanční, právní a technologická podpora pracovních skupin, která budou zkoumat konkrétní neefektivity ve státní správě v různých oblastech. Za nejdůležitější považujeme oblasti IT, telekomunikace, školství a zdravotnictví. 


Cílem Hlídač Státu z.ú. není pouze kritizovat a poukazovat na zoufalý stav fungování českého státu, ale zejména mu pomoci se změnit, seznámit ho s trendy a principy moderního  státu, nastavit základní principy digitalizace služeb a procesů státu a být aktivně této změně nápomocni.

Pomozte nám zlepšit náš stát.

Transparentní dárcovský účet Hlídač Státu z.ú.: 2701199023/2010.

Ocenění 

Hlídač smluv získal Křišťálovou lupu 2016 jako nejlepší veřejnoprospěsný projekt roku 2016, Cenu Fondu Otakara Motejla a cenu Nejlepší Opendata aplikaci roku 2016 od Fondu Otakara Motejla.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Přidali jsme do Hlídače politických financí dalších 10 stran a 3 prezidentské kandidáty. Sledujeme téměř 2x více transparentních účtů, než Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Založení projektu

Klobouk dolu, před vaší nesmírně záslužnou a nevděčnou prací.
Milos Janda
200 Kč
Neefektivnost státní správy je šílená, stejně jako "hroší kůže" a arogance "těch nahoře".
1 000 Kč
Dekuji. Kazda snaha zprehlednit financni toky ve statni sprave a zefektivnit je tak, abychom z toho meli prospech vsichni a stat zacal uz opravdu fungovat pro obcana a ne obracene si zaslouzi respekt a podporu. Snad se doziji i toho, ze jednou vyridim bezne uredni formality z domova ci z mobilu pres jednoduche aplikace, abych si uz mohl pripadat, ze ziji v 21. stoleti. Tedy jeste jednou klobouk dolu pred vasi praci a at se dari.
Jan Hrubec
5 000 Kč
Držím palce tomuto projektu, je potřeba.
czhujer
Držím palce v tomto projekte. Moc mocných je ohrozená a preto tento projekt nebude mať na ružiach ustlané
Marek Varga
500 Kč
<3
Václav Šír
500 Kč
👍👍👍
Kate Miháliková
Zaslouží si to!
Antonin Hildebrand
500 Kč
Jen houšť!
Leos Literak
Dobrá cesta! Díky.
Jiří Macák
222 Kč