Hlídač státu, z.ú.


Osvěta a poskytování informací Protikorupční aktivity

Hlídač Státu

Od roku 2016 kontrolujeme politiky a úředníky zda s našimi penězi zacházejí správně. Od roku 2017 jim pomáháme zavádět moderní e-government. Do Hlídače Státu dáváme své peníze a veškerý čas, avšak to nestačí. Chceme-li dál měnit prostředí v ČR, potřebujeme zrychlit a nabrat sílu. Potřebujeme programátory, analytiky, právníka, potřebujeme redaktora obsahu. Abychom mohli efektivně kontrolovat a pomáhat zlepšovat náš stát, potřebujeme podporu nezávislých dárců.

vybíráme od 24.8.2017
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Všichni z vlastní zkušenosti víme, že stát a úřady nefungují příliš dobře. Jsou neefektivní, pomalé, dělají chyby a často se drží zastaralých řešení problémů.

Od roku 2016 kontrolujeme politiky a úředníky zda s našimi penězi zacházejí správně. Od roku 2017 jim pomáháme zavádět moderní e-government.


Od srpna 2016 na jednom místě shromažďujeme všechny smlouvy z registru smluv, všechny veřejné zakázky, všechny sponzorské dary politickým stranám a mnoho dalších údajů a propojujeme je s databází politiků, sponzorů politických stran a dalšími veřejnými registry.

Každou smlouvu, která není strojově čitelná, pomocí OCR nástrojů převedeme na text. Poté nad každou smlouvou provádíme rozsáhlou analýzu formálních údajů, protiprávních kroků, vztahu politiků k dodavatelům a sponzorům a stovky dalších analýz a výpočtů

Všechny tyto informace jsou zdarma dostupné občanům, novinářům, vlastně komukoliv koho to zajímá. 

Více tisícům lidem denně zasíláme přes upozornění na nové informace, které sledují a zajímají se o ně. 

Je tak snadné mít průběžně přehled o zakázkách firem, které vlastní váš oblíbený politik či sponzor politických stran.

Všechny velké a většina regionálních redakcí, stovky novinářů denně používají náš server pro svou práci. 

Jsme citováni ve stovkách článků každý rok. Můžeme a chceme kontrolovat ještě důkladněji a do hloubky, ale bez vaší pomoci to nedokážeme. 

Jsme 100% otevření


Všechna data a služby jsou a budou pro veřejnost zdarma. Zpoplatňujeme pouze velmi malou část funkčnosti pro státní úřady a soukromé firmy.
Otevíráme možnosti dalším subjektům, všechna data ze všech projektů jsou dostupná přes API, další analýzy tak mohou vznikat nezávisle na Hlídači Státu.

Naše finance jsou vidět na transparentním účtu 2701199023/2010.

Proč potřebujeme vaše peníze?

Do Hlídače Státu dáváme své peníze a veškerý čas, avšak to nestačí. 95% aktivit vykonává pouze jeden člověk, zakladatel Michal Bláha, za pomoci několika dobrovolníků a firem. Chceme-li dál měnit prostředí v ČR, potřebujeme zrychlit a nabrat sílu. 
Potřebujeme programátory, analytiky,  právníka, redaktora obsahu.
Abychom mohli efektivně kontrolovat a pomáhat zlepšovat náš stát, potřebujeme podporu nezávislých dárců. 
 

Pomozte nám, prosím. Pošlete nám příspěvek! Děkujeme.


Nově přijímáme i Bitcoin
Bitcoin: 12U3JE6HuGkkfD9uLAMMrJVTpR1WdUoLok


Kdo, proč a kdy založil HlidacSmluv.cz
Vize Hlídač Státu z.ú., organizace zastřešující všechny "Hlídače" 

Naše plány na další roky

Velmi stručný přehled, podrobné informace najdete ve vizi Hlídač Státu z.ú.

1. Další rozšíření Hlídač smluv
- klasifikace smluv, otagování smluv, umožňující benchmarking (porovnání) nákladů napříč úřady; propojení s databází veřejných zakázek, databází dotací a katastrem nemovitostí.

2. Publikační a osvětová/edukační činnost v oblasti e-gov a open data
Osvětová a edukační činnost v oblasti open dat, elektronizace státní správy a zefektivňování státní správy, směrem ke státní správě, komerční sféře a veřejnosti. Cílem je rozšíření znalosti o open datech, e-gov a reálné, konkrétní přínosy z toho plynoucí pro všechny části společnosti – stát, podnikatele i občany.

3. Hlídač financování politiků a politických stran
Denně kontrolujeme a zveřejňujeme finanční příjmy a vynaložené náklady politiků a politických stran na volební kampaně a provoz stran.

4. Hlídač poslanců
Zpřehlednění, evidence a analýza hlasování poslanců a senátorů, klasifikace zákonů a pozměňovacích zákonů, korelace hlasování podle mnoha kritérii a analýza konzistence hlasování. Dále napojení poslanců na firmy ovlivněné změnami zákonů, a navázané smlouvy a veřejné zakázky.

5. Přehledný a užitečný přehled veřejných zakázek
Cílem projektu je funkční, přehledný server s veřejnými zakázkami z Věstníku veřejných zakázek a profilů zadavatelů, propojení s  dalšími datovými sadami, reporty, souhrny, s hlídači nových veřejných zakázek.

6. Investigace
Finanční, právní a technologická podpora pracovních skupin, která budou zkoumat konkrétní neefektivity ve státní správě v různých oblastech. Za nejdůležitější považujeme oblasti IT, telekomunikace, školství a zdravotnictví. 


Cílem Hlídač Státu z.ú. není pouze kritizovat a poukazovat na zoufalý stav fungování českého státu, ale zejména mu pomoci se změnit, seznámit ho s trendy a principy moderního  státu, nastavit základní principy digitalizace služeb a procesů státu a být aktivně této změně nápomocni.

Pomozte nám zlepšit náš stát.

Transparentní dárcovský účet Hlídač Státu z.ú.: 2701199023/2010.

Ocenění 

Hlídač smluv získal Křišťálovou lupu 2016 jako nejlepší veřejnoprospěsný projekt roku 2016, Cenu Fondu Otakara Motejla a cenu Nejlepší Opendata aplikaci roku 2016 od Fondu Otakara Motejla.
V roce 2017 jsme obhájili cenu za  Nejlepší Opendata aplikaci roku 2017 od Fondu Otakara Motejla a získáli nejvyznamnější české oborové ocenění - Projekt roku 2017 Křištálová lupa. Michal Bláha se umístil na druhém místě v kategorii Osobnost roku 2017. 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Přidali jsme do Hlídače politických financí dalších 10 stran a 3 prezidentské kandidáty. Sledujeme téměř 2x více transparentních účtů, než Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Založení projektu

Děkuji všem, kteří se na projektu podílejí.
Pavel Roháč
200 Kč
Dobrý den a držím palce.

Vždy ráda přispěji. Bohužel kontrola státních úředníků včetně poslanců, krajských zastupitelů i party kolem Ing. Miloše Zemana je velmi nutná, neboť hospodaří s cizími penězi a ty se velmi dobře rozdávají bez účelu a smyslu, právě proto, že jsou cizí, např. všemožné nesmyslné dotace na cokoliv, které nejdou těm, kteří je potřebují, ale těm, co je vůbec nepotřebují.
2 000 Kč
Děkuji za smysluplnou činnost.
5 000 Kč
takto má vypadat neziskovka
- student
Otík
50 Kč
Kontrola nakládání s veřejnými prostředky potřebuje náš stát jako sůl!
Pavel Kraus
200 Kč
Dobrá práce, jen tak dál.
Vojtěch Sázel
500 Kč
Částku jsem zaslal.
Zdeněk Klusoň
200 Kč
Děkuji za vaši práci.
Jan Kyzlink
Držím palce!
Václav Formánek
500 Kč
Dobrá aplikace
Vladimír Hodek
1 000 Kč