POST BELLUM


Kultura, umění a historie Lidská práva

Pamětní deska na památku komunisty popravených policistů

Jsme studenti Gymnázia Paměti národa a moc Vás prosíme o podporu. Pomozte nám vrátit strašně moc důležitou pamětní desku na Policejní prezidium ČR. Je věnována policistům, kteří se postavili komunistickému režimu a byli za to popraveni. Jejich příběhy, jména nesmí být zapomenuta. Policie ČR se k těmto lidem musí přihlásit, k jejich odkazu a hodnotám boje za svobodu, za kterou tito lidé zemřeli.

vybíráme od 12.6.2023

Pamětní deska na památku komunisty popravených policistů

74 001 Kč
vybráno 148 % z 50 000 Kč

přispělo

138 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!


V devadesátých letech desku vyrobil Český svaz bojovníků za svobodu. Největší práci s pamětní deskou - zdokumentování dvaceti osudů našich hrdinů - měl Karel Bažant, sám nesmírně statečný člověk, účastník pražského povstání v květnu 1945, bývalý politický vězeň a někdejší policista, který v 50. letech organizoval útěky někdejších čs. letců RAF na Západ. Je mu dnes skoro sto let a žije v malém bytečku v Praze 2. Kvůli svému vysokému věku a zdraví už nevychází ven, stará se o něj jeho dcera. Pamětní desku svým kolegům – policistům, kteří za svoji statečnost za komunismu zaplatili životem, nechal vyrobit, v roce 1996 ji slavnostně instalovali do vrátnice Policejního prezidia. V roce 2016 se budova rekonstruovala a deska se uklidila. A dlouho se nic s ní nedělo. Pojďme ji vrátit zpět! Badatelé a historikové zdokumentovali další popravené policisty, opravili drobné chyby v datech narození těchto hrdinů. Proto ji musíme nechat znovu vyrobit.

Výroba pamětní desky, instalace, a požadavek, abychom vše stihli do letních prázdnin, nás bude stát skoro padesát tisíc korun. Jsme studenti. Peníze si vyděláváme na brigádách. 

Jediné peníze nám na naše úsilí zatím poslal sám pan Karel Bažant – deset tisíc korun! Moc mu na pamětní desce, aby se vrátila, záleží. Za každou korunu nesmírně děkujeme!

Srdečně Vás všechny zveme – slavnostní odhalení se uskuteční: v úterý 27. června 2023 v 17h v podloubí u hlavního vstupu do budovy Policejního prezidia ČR, Strojnická 27, 170 89 Praha 7.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Již jsme dosáhli cílové částky 50 000Kč. Všem podporovatelům strašně moc děkujeme a srdečně zveme na slavnostní odhalení pamětní desky v úterý 27. června 2023 v 17h v podloubí u hlavního vstupu do budovy Policejního prezidia ČR, Strojnická 27, 170 89 Praha 7
Prosíme, potvrďte účast na e-mailu: pametnaroda@postbellum.cz

Všechny dary nad částku 50 000Kč budou použity ve prospěch organizace Post Bellum, dokumentující příběhy pamětníků. 


Založení projektu

“Komunisté? Co slovo, to lež. Co čin, to zločin.“ - František Fajtl

Tomáš Roub

Díky, že se staráte, abychom nezapomněli.

Ondřej Balík

Čest jejich památce.

Bohumila Procházková
1 000 Kč

Vážím si práce studentů, kteří se zajímají o historii.

Renata Skronská
500 Kč

Děláte velmi záslužnou práci, které si vážím.
Děkuji.

Jiřina Šleichrtová
1 000 Kč

Díky za každou připomínku hrdinství předků. Mělo by i nás inspirovat.

Zdeněk Maštálka
5 000 Kč

Děkujeme, že se staráte, aby lidé nezapomněli!

Ilona Bittnerová

Připomínejme si minulost, abychom si na rozcestích zas a znova nevybírali chybné směry.

Daniel Boledovič

Držím palce!

Lia Stuart
200 Kč

Velmi záslužný počin! Díky

Milan Dvořák
500 Kč