POST BELLUM


Kultura, umění a historie Lidská práva

Pamětní deska na památku komunisty popravených policistů

Jsme studenti Gymnázia Paměti národa a moc Vás prosíme o podporu. Pomozte nám vrátit strašně moc důležitou pamětní desku na Policejní prezidium ČR. Je věnována policistům, kteří se postavili komunistickému režimu a byli za to popraveni. Jejich příběhy, jména nesmí být zapomenuta. Policie ČR se k těmto lidem musí přihlásit, k jejich odkazu a hodnotám boje za svobodu, za kterou tito lidé zemřeli.

vybíráme od 12.6.2023

Pamětní deska na památku komunisty popravených policistů

74 001 Kč
vybráno 148 % z 50 000 Kč

přispělo

138 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!


V devadesátých letech desku vyrobil Český svaz bojovníků za svobodu. Největší práci s pamětní deskou - zdokumentování dvaceti osudů našich hrdinů - měl Karel Bažant, sám nesmírně statečný člověk, účastník pražského povstání v květnu 1945, bývalý politický vězeň a někdejší policista, který v 50. letech organizoval útěky někdejších čs. letců RAF na Západ. Je mu dnes skoro sto let a žije v malém bytečku v Praze 2. Kvůli svému vysokému věku a zdraví už nevychází ven, stará se o něj jeho dcera. Pamětní desku svým kolegům – policistům, kteří za svoji statečnost za komunismu zaplatili životem, nechal vyrobit, v roce 1996 ji slavnostně instalovali do vrátnice Policejního prezidia. V roce 2016 se budova rekonstruovala a deska se uklidila. A dlouho se nic s ní nedělo. Pojďme ji vrátit zpět! Badatelé a historikové zdokumentovali další popravené policisty, opravili drobné chyby v datech narození těchto hrdinů. Proto ji musíme nechat znovu vyrobit.

Výroba pamětní desky, instalace, a požadavek, abychom vše stihli do letních prázdnin, nás bude stát skoro padesát tisíc korun. Jsme studenti. Peníze si vyděláváme na brigádách. 

Jediné peníze nám na naše úsilí zatím poslal sám pan Karel Bažant – deset tisíc korun! Moc mu na pamětní desce, aby se vrátila, záleží. Za každou korunu nesmírně děkujeme!

Srdečně Vás všechny zveme – slavnostní odhalení se uskuteční: v úterý 27. června 2023 v 17h v podloubí u hlavního vstupu do budovy Policejního prezidia ČR, Strojnická 27, 170 89 Praha 7.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Již jsme dosáhli cílové částky 50 000Kč. Všem podporovatelům strašně moc děkujeme a srdečně zveme na slavnostní odhalení pamětní desky v úterý 27. června 2023 v 17h v podloubí u hlavního vstupu do budovy Policejního prezidia ČR, Strojnická 27, 170 89 Praha 7
Prosíme, potvrďte účast na e-mailu: pametnaroda@postbellum.cz

Všechny dary nad částku 50 000Kč budou použity ve prospěch organizace Post Bellum, dokumentující příběhy pamětníků. 


Založení projektu

Děkuji Vám za vše!

Pavel Randák
500 Kč

Děkuji

Jiří Lažanský
300 Kč

Díky PB nejen za tento projekt, ale hlavně za dlouhodobou práci s mladými lidmi! Oni jsou klíčem k naší budoucnosti. JL

Jaromír Lukáš

Moc držím palce a jelikož je již vybráno více než je cílová částka, tak navrhuji vrátit prvotní vklad panu Bažantovi.

Zdeněk Pouba
500 Kč

Děkujeme za vaši práci!

Lucie Petro

Na dobrou věc. 🇨🇿✌🏻❤️

Ondřej Vencl

Nezapomínat

Michal Maďar
200 Kč

Nezapomeňme!

Vladimír Čepelák
300 Kč

Alespoň takto můžeme vzdát hold statečným lidem

Radovan Filip

Skvělá práce, díky moc!

Radka Kolenovská