Česká společnost ornitologická


Životní prostředí

Opravy čapích hnízd

S vaší podporou opravíme, vyčistíme či v nutném případě i přesuneme ohrožená čapí hnízda! Děkujeme!

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Čápi bílí patřili odedávna k průvodcům člověka a v mnoha zemích jsou považováni za ochránce rodinného štěstí. Čápi bílí hnízdí nejčastěji na lidských stavbách, kde kromě krásného estetického zážitku můžou způsobit i nečekaný problém.  Každoročně dostavované hnízdo totiž může časem vážit i několik set kilogramů. Tato velká zátěž může způsobit narušení budovy, pokud je hnízdo postaveno ledabyle, může časem i spadnout. Stromová hnízda zase občas zarostou větvemi, což se čápům nelíbí a tato hnízda opouštějí. Vaše dary využijeme pro zajištění úprav, odlehčení, vyčistění či dokonce přesunutí ohrožených čapích hnízd, v naprosté většině případů samozřejmě až po vyhnízdění. Děkujeme!

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Čápům bílým začala sezóna. Letošní rok je navíc ve znamení velkých čapích sčítání.

Mimořádně teplý únor a slunečné březnové dny uspíšily návrat některých ptačích druhů, čápy bílé nevyjímaje. Česká společnost ornitologická (ČSO) v polovině března věděla o více než 80 obsazených hnízdech čápů a očekává, že blížící se teplé a slunečné počasí jejich přílet ještě urychlí. Mapu čapích hnízd lze nalézt na stránce www.birdlife.cz/capi.

ČSO sleduje průběh hnízdění čápů bílých v programu Čapí hnízda od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku 2014 u příležitosti jejich celostátního i mezinárodního sčítání. „Program se stal u české veřejnosti tak oblíbeným, že jsme se rozhodli pozorovat a sčítat čápy bílé systematicky a každoročně. Česko patří mezi jednu z mála zemí, kde takto detailně za pomoci mnoha dobrovolníků z celého státu sledujeme dění na hnízdech čápů bílých a získáváme tak důležité informace o úspěšnosti hnízdních sezón,“ sděluje Dobruská. 

Letos, opět po 10 letech, probíhá navíc 8. mezinárodní sčítání čápů bílých, které má za cíl zjistit, jak  se čápům daří v jednotlivých státech celého jejich hnízdního areálu. „Díky unikátním datům od mnoha dobrovolníků v programu Čapí hnízda víme, že populace čápů bílých v Česku je stabilní. Ale bude velmi zajímavé zjistit, jak jsou na tom čápi v jiných státech, kde každoroční sledování čápů systematicky neprobíhá,“ říká Dobruská.

Celu tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

Čáp odlétá z hnízda v Rožmitálu pod Třemšínem 31. března 2017. Foto: Karel Kerouš


Každoročně pořádáme akci sčítání čápů. A jaký byl rok 2023 pro čápy? Letos jich bylo o něco více, než v předchozím roce.

Čapí statistika:
počet hnízd celkem (bez zaniklých) | 1626 
    z toho letos nekontrolovaných | 60 | (4 %)
    z toho letos kontrolovaných | 1566 | (96 %)
        z toho letos obsazených | 1011 | (65 %)
            z toho s malými mláďaty | 659 | (65 %)
            z toho s plně vzrostlými mláďaty | 715 | (71 %)
počet letos nových hnízd | 127 |
počet spolupracovníků | 1021

Jedna z mnoha webkamer na čapích hnízdech je i v sídle společnosti PROBIO, našeho dlouholetého partnera. 
Mají i noční vidění. Čápi už jsou na hnízdě. Samec loni přišel z abouřky o partnerku,ale letos se k němu brzy po příletu přidala nová samice. Tak hodně štěstí!
https://www.probio.cz/cs/probio-svet/nasi-capi-ve-starem-meste-live

Spustili jsme nový cyklus webinářů Ornitolog na drátě a hned první díl byl věnován čápům.  
Záznam celého webináře můžete shlédnout zde:
https://www.youtube.com/watch?v=-H5RONzPTU4&t=5s

Na jedny z prvních čapích mláďat se můžete živě podívat na http://www.dubne.cz/zive-prenosy-webkamery/capi-hnizdo/. K dispozici i záznamy krmení apod. 

Založení projektu

Na opravy čapích hnízd a hlavně záchranu mláďat.

Jaroslava Kalistová
500 Kč

Malý příspěvek, snad pomůže.

Marie Jirsová

„Teď když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jen jediné - naučit se žít na zemi jako lidé.“
George Bernard Shaw

Kateřina
100 Kč

Malý příspěvek na opravy čapích hnízd.

Maru K.