Klimatická žaloba ČR, z. s.


Legislativa a právní pomoc Životní prostředí

Soudíme se se státem, aby chránil klima. Spor jde do finále, pomozte nám.

Klimatická žaloba míří k Nejvyššímu správnímu soudu a následně k Ústavnímu soudu. Pomozte nám zpracovat co nejkvalitnější argumentaci a dosáhnout změny přístupu České republiky k ochraně klimatu.

vybíráme od 23.11.2023

Soudíme se se státem, aby chránil klima. Spor jde do finále, pomozte nám.

Klimatická žaloba míří k Nejvyššímu správnímu soudu a následně k Ústavnímu soudu. Pomozte nám zpracovat co nejkvalitnější argumentaci a dosáhnout změny přístupu České republiky k ochraně klimatu.
88 677 Kč
vybráno 35 % z 250 000 Kč

zbývá

106 dní

přispělo

84 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Česko každým dnem vypouští nadprůměrné množství emisí skleníkových plynů, které v posledních letech neklesá. V přepočtu na obyvatele jsme na tom hůře než drtivá většina států Evropy, i než Čína. Naše vláda na tom dodnes nehodlá nic měnit a nemá ani plán, jak naplnit svůj díl odpovědnosti za dosažení cílů z Pařížské dohody. Chceme to změnit, proto se soudíme.


  • Čeho jsme zatím dosáhli a kde teď stojíme?
V roce 2021 jsme podali žalobu na čtyři ministerstva za to, že pro ochranu klimatu nedělají dost. O rok později jsme slavili první úspěch, když nám soud první instance v přelomovém rozsudku vyhověl. Ministerstva se ale proti rozsudku bránila u nadřízeného soudu, který měl na věc jiný názor a první rozhodnutí zrušil. V říjnu 2023 byla proto naše žaloba zamítnuta.

Proti nespravedlivým rozsudkům se budeme bránit a Klimatickou žalobu chceme postupně dostat až k Ústavnímu soudu. Ten je v Česku nejvyšším ochráncem lidských práv a o naší žalobě ještě nerozhodoval. Ústavní soud může všechna předešlá soudní rozhodnutí zrušit a přikázat správním soudům, aby žalobu projednaly znovu a lépe. Abychom uspěli, potřebujeme připravit opravdu přesvědčivou argumentaci, a proto žádáme o Vaši podporu.

  • Proč je Klimatická žaloba důležitá?
Ústavní soud má silnou autoritu. Pokud u něj naše žaloba uspěje, bude to mít zásadní vliv na další činnost státních orgánů i soudů v ochraně klimatu, a výrazně to pomůže mnoha dalším lidem a organizacím v podobných soudních sporech.

Jsme první, komu se v Česku podařilo přenést téma klimatických závazků z odborných diskuzí a politických debat před soudy, kde se ministerstva musí zodpovídat. Soudy se shodly na tom, že je naše žaloba projednatelná a v rozsudcích potvrdily, že každý občan i spolek má možnost se podobnou žalobou bránit proti nečinnosti státu v ochraně klimatu, protože tím stát zasahuje do jeho základních práv. Díky naší činnosti také soudy upozornily na to, že Česku chybí klimatický zákon, což mezitím některé politiky motivovalo k jeho přípravě.

Naší činností inspirujeme a dáváme hlas dalším lidem a organizacím. Spolek Klimatická žaloba má k dnešnímu dni téměř 300 členů, k podání žaloby se připojila i obec, lesníci a zemědělci. O některých aktérech vznikl v roce 2023 dokument České televize Žalovat a chránit: https://www.ceskatelevize.cz/porady/15777695675-zalovat-a-chranit/

Celý průběh sporu a veškerou naší argumentaci průběžně zveřejňujeme na webu: https://www.klimazaloba.cz/soudni-dokumenty/

  • Na co potřebujeme finanční podporu?
V soudním řízení nás za férovou cenu zastupují Frank Bold Advokáti, kteří jsou v této oblasti předními experty. Náš spor je ale v Česku výjimečný, na přípravu každého podání je proto potřeba velké množství práce, a tedy i finančních prostředků. V tuto chvíli potřebujeme rozpočet zejména na přípravu kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu a následné stížnosti k Ústavnímu soudu.

Peníze, které nevyužijeme na právní služby, vynaložíme na další činnosti našeho spolku, zejména na související kampaň a na osvětovou činnost v oblasti ochrany klimatu a práva. Kromě vedení soudního sporu se státem také vzděláváme o právu, ochraně klimatu, a aktivním občanství: https://klimaradi.klimazaloba.cz/

Darované finance vedeme na transparentním účtu: https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=98739873

Děkujeme Vám za Vaši podporu.

***

Všechny informace o nás najdete na www.klimazaloba.cz, otázky rádi zodpovíme na mailu dary@klimazaloba.cz.

Vzniku naší iniciativy v roce 2020 byl věnován díl pořadu České televize Nedej se: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/221562248430032/Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Spravedlnost...

Jaroslav Hamáček
500 Kč

Věřím, že u Ústavního soudu Klimatická žaloba uspěje.

Jana Fafejtová
1 000 Kč

Prosím, pokračujte ve skvělé práci.

Marek Rais
700 Kč

Děkuji, že se věnujete klimatické žalobě. Je to moc důležité.

Matúš Púll
1 000 Kč

Díky, že to děláte!

Tereza Tlapáková
200 Kč

Díky za Vaše nasazení a prosím, vydržte a pokračujte!

Ivana Petrová
1 000 Kč

Držím palce a díky, že bojujete za budoucí generace!

Filip Huněk
500 Kč