Nadační fond Českého rozhlasu


Senioři

Ježíškova vnoučata

Ježíškova vnoučata jsou projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který už sedmým rokem plní přání seniorů. Těch, kteří přišli o zájem vlastní rodiny, nebo už rodinu nemají.

vybíráme od 1.11.2023

Dárkem to často jen začíná

Staňte se i Vy Ježíškovým vnoučetem.
1 784 032 Kč

přispělo

1678 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Hlavní část projektu startuje na adrese www.jeziskovavnoucata.cz 13. listopadu. Právě tam se v tento den otevírá seznam tisíců přání seniorů ze stovek zařízení sociálních služeb v Česku. Jsou mezi nimi velmi skromná a praktická přání, ale i celoživotní, nesplněné sny. Některá ale zůstávají bez rezervace. Jde zejména o nákladná přání, na která jednotlivci finančně nestačí. A právě proto je tolik potřebná a ve výsledku mnohostranně přínosná tato sbírka. Radost přináší seniorům doslova celoročně!
 
Peníze ze sbírky poslouží v první řadě na úhradu nákladných přání seniorů jako jsou speciální křesla, vozíky nebo jiné kompenzační pomůcky. Ale i elektroniky, kterou si přejí zejména ti senioři, kteří jsou odkázáni na lůžko a je pro ně ticho čtyř stěn a odříznutí od vnějšího světa ubíjející. Ze stejného důvodu roste i poptávka po virtuální realitě. Speciální brýle provázejí seniory místy jejich mládí, vrací do vzpomínek nebo přivádí na místa, která celý život toužili poznat. I tuto aktivitu v domovech pomůžou vaše peníze celoročně uskutečnit. Vaše peněžní dary přivedou k osamělým seniorům ale i něhu, smích a pozornost na čtyřech tlapkách. Nebo kopytech :-) Animoterapie se staly dlouhodobou součástí Ježíškových vnoučat, kterou senioři velmi vítají a dává jim možnost těšit se na další dny.
 
Tam kde je ticho osamělosti nejvíce slyšet
Zamířit se letos rozhodl Nadační fond Českého rozhlasu i mimo sociální zařízení, protože právě v domácnostech osamělých seniorů bývá ticho samoty nejhlasitější. Jen samotný dárek v těchto případech často nestačí a zájem je třeba prohloubit i v oblasti potravinové pomoci, sociálního poradenství, terénních zdravotních i sociálních služeb. I proto Ježíškova vnoučata navázala dlouhodobou spolupráci s Nadačním fondem Příběhy,. Ten mohl seniorům v jednočlenných domácnostech díky sbírce dovézt dvě stovky bezplatných nákupů potravin a řešit s nimi problémy, na které sami nestačí.
 
Vrácení prestiže profesi pečovatele a důstojnost stáří v očích veřejnosti
Stejně, jako je důležité mluvit o tíživosti samoty samostatně žijících seniorů, je třeba hlasitě mluvit o nedostatečném ohodnocení a péči o samotné pečující. Ve spolupráci s organizací Jsme MILA, z.s. již druhým rokem Nadační fond Českého rozhlasu podporuje ze sbírky Ježíškova vnoučata profesionální pečující v jejich rozvoji a podílí se na osvětě, která vrací pečujícím profesím prestiž a hodnotu v očích veřejnosti. Výsledkem spolupráce je také veřejně dostupná fotobanka se snímky seniorů určená nejen médiím a společně s ní také manuál, který má povědomí o přístupu ke stáří a péči a jejich důstojné prezentaci přispět.
 
Jak být součástí Ježíškových vnoučat?
Stát se součástí Ježíškových vnoučat  může každý. Ať už jako dárce nebo jako prostředník mezi dárcem a obdarovaným či jako sledující , který se nechá zatím jen inspirovat a těšit příběhy lidské laskavosti. Pokud nemáte ani pro jednu z těchto možností časové nebo energetické kapacity, a přesto chcete pomoci, právě příspěvkem do sbírky dokážete opravdové zázraky. Osamělých seniorů jsou v naší zemi stovky tisíc. Ztráta rodiny, nebo jejího zájmu, nemusí být tím, co definuje jejich další život. Šest let existence Ježíškových vnoučat přineslo více naděje, nových odhodlání a přátelství, než jsme schopni registrovat. Nepotřebujeme statistiky. Stačí to, že to víme. Že společně dokážeme vrátit radost z nového dne. Osamělým seniorům … a tím i sobě samým.
Děkujeme!
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Děkuju za tenhle skvělej projekt ❤️

Karolína 6 Pohorská
500 Kč

Za malou Juditkou všem babičkám a dědečkům :-)

Vaňkovi
2 000 Kč

Pěkné svátky

Víťa, Honza a Tonda

Hezké svátky 😊

Martin Pecháček

Přeji všem seniorům krásné vánoce 🌲 a hlavně hodně zdraví❣️

Zdeňka Přikrylová
300 Kč

Clovek by nikdy nemel prestat verit na zazraky….

Dárce
2 000 Kč

S přítelkyní přispíváme alespoň něco málo. Krásného Ježíška.

Lukáš Chábek
1 000 Kč

Musime si pomáhat

Alena Ihmová
500 Kč

Jedna kapka do moře 🥰

Kristýna Weiserová
500 Kč

Krásné Vánoce přeju:)

Anna Kyllarová