Nadační fond Českého rozhlasu


Senioři

Ježíškova vnoučata

Ježíškova vnoučata jsou projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který už sedmým rokem plní přání seniorů. Těch, kteří přišli o zájem vlastní rodiny, nebo už rodinu nemají.

vybíráme od 1.11.2023

Dárkem to často jen začíná

Staňte se i Vy Ježíškovým vnoučetem.
3 933 754 Kč

přispělo

3333 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Hlavní část projektu startuje na adrese www.jeziskovavnoucata.cz 13. listopadu. Právě tam se v tento den otevírá seznam tisíců přání seniorů ze stovek zařízení sociálních služeb v Česku. Jsou mezi nimi velmi skromná a praktická přání, ale i celoživotní, nesplněné sny. Některá ale zůstávají bez rezervace. Jde zejména o nákladná přání, na která jednotlivci finančně nestačí. A právě proto je tolik potřebná a ve výsledku mnohostranně přínosná tato sbírka. Radost přináší seniorům doslova celoročně!
 
Peníze ze sbírky poslouží v první řadě na úhradu nákladných přání seniorů jako jsou speciální křesla, vozíky nebo jiné kompenzační pomůcky. Ale i elektroniky, kterou si přejí zejména ti senioři, kteří jsou odkázáni na lůžko a je pro ně ticho čtyř stěn a odříznutí od vnějšího světa ubíjející. Ze stejného důvodu roste i poptávka po virtuální realitě. Speciální brýle provázejí seniory místy jejich mládí, vrací do vzpomínek nebo přivádí na místa, která celý život toužili poznat. I tuto aktivitu v domovech pomůžou vaše peníze celoročně uskutečnit. Vaše peněžní dary přivedou k osamělým seniorům ale i něhu, smích a pozornost na čtyřech tlapkách. Nebo kopytech :-) Animoterapie se staly dlouhodobou součástí Ježíškových vnoučat, kterou senioři velmi vítají a dává jim možnost těšit se na další dny.
 
Tam kde je ticho osamělosti nejvíce slyšet
Zamířit se letos rozhodl Nadační fond Českého rozhlasu i mimo sociální zařízení, protože právě v domácnostech osamělých seniorů bývá ticho samoty nejhlasitější. Jen samotný dárek v těchto případech často nestačí a zájem je třeba prohloubit i v oblasti potravinové pomoci, sociálního poradenství, terénních zdravotních i sociálních služeb. I proto Ježíškova vnoučata navázala dlouhodobou spolupráci s Nadačním fondem Příběhy,. Ten mohl seniorům v jednočlenných domácnostech díky sbírce dovézt dvě stovky bezplatných nákupů potravin a řešit s nimi problémy, na které sami nestačí.
 
Vrácení prestiže profesi pečovatele a důstojnost stáří v očích veřejnosti
Stejně, jako je důležité mluvit o tíživosti samoty samostatně žijících seniorů, je třeba hlasitě mluvit o nedostatečném ohodnocení a péči o samotné pečující. Ve spolupráci s organizací Jsme MILA, z.s. již druhým rokem Nadační fond Českého rozhlasu podporuje ze sbírky Ježíškova vnoučata profesionální pečující v jejich rozvoji a podílí se na osvětě, která vrací pečujícím profesím prestiž a hodnotu v očích veřejnosti. Výsledkem spolupráce je také veřejně dostupná fotobanka se snímky seniorů určená nejen médiím a společně s ní také manuál, který má povědomí o přístupu ke stáří a péči a jejich důstojné prezentaci přispět.
 
Jak být součástí Ježíškových vnoučat?
Stát se součástí Ježíškových vnoučat  může každý. Ať už jako dárce nebo jako prostředník mezi dárcem a obdarovaným či jako sledující , který se nechá zatím jen inspirovat a těšit příběhy lidské laskavosti. Pokud nemáte ani pro jednu z těchto možností časové nebo energetické kapacity, a přesto chcete pomoci, právě příspěvkem do sbírky dokážete opravdové zázraky. Osamělých seniorů jsou v naší zemi stovky tisíc. Ztráta rodiny, nebo jejího zájmu, nemusí být tím, co definuje jejich další život. Šest let existence Ježíškových vnoučat přineslo více naděje, nových odhodlání a přátelství, než jsme schopni registrovat. Nepotřebujeme statistiky. Stačí to, že to víme. Že společně dokážeme vrátit radost z nového dne. Osamělým seniorům … a tím i sobě samým.
Děkujeme!
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Hodně štěstí!

Barbora Kainrathová
2 000 Kč

Krasneho Valentyna❤️

Viktoria Kanova

Dekuji za tento projekt a ze mohu prispet.

Dárce

Přeji všem klientům do nového roku pevné zdraví, štěstí a lásku.

Dárce
1 000 Kč

Veselé Vánoce i opožděně<3

Dárce

Přejeme všem babičkám a dědečkům hodně zdraví a síly!
Šťastný nový rok.

Vnouče Baletka

Přeji všem seniorům pevné zdraví a ať si uživají dny v co největší pohodě, s vysněnými dárky a těší se stálé radosti s přáteli ve svém okolí :-)

Josef Kopřiva
1 000 Kč

Dotatečně přeji všem krásné Vánoce a šťastný nový rok 2024 :-)

Karel Říha
5 000 Kč

Veselé vánoce

Dárce
300 Kč

Letos jsem nestihla zprocesovat hmotný dar, tak alespoň finanční příspěvek, abych ani v tomto roce nevynechala tento úžasný projekt podpořit ;-)

Jitka Žabová