Nadační fond pivoňka


Kultura, umění a historie Regionální a komunitní rozvoj

Zachraň Kostel!

Připojte se k našemu projektu 'Zachraň Kostel' a pomozte nám záchránit bývalý kostel ve Kšelích. Tato dříve velmi významná pozdně barokní evangelická modlitebna, opuštěná od 60. let 20. století, si zaslouží vdechnout nový smysl ve formě kulturního a komunitního centra. Vaše podpora umožní převod vlastnictví od zahraničního majitele zpět do českých rukou, a pokud se nám podaří vybrat další prostředky, půjdou na opravy a postupné úpravy pro nové využití.

vybíráme od 27.11.2023

Jdete do toho s námi?

Odesláním Vámi zvolené částky daru podpoříte veřejně prospěšný projekt 'Zachraň Kostel' a posunete nás blíž k cíli. Děkujeme už nyní všem, kteří se k nám touto cestou rozhodli připojit! Váš příspěvek pomáhá reálně posouvat realizaci tohoto projektu, je pro nás důležitý a velmi si ho vážíme. Stanete se součástí něčeho mimořádného – společně zachováváme důležitou část našeho kulturního dědictví a vytvoříme prostor pro setkávání lidí. Velmi rádi uvítáme na některé z akcí všechny dárce a osobně Vám ukážeme, kam Vaše peníze putují. Děkujeme!
43 750 Kč
vybráno 2 % z 2 000 000 Kč

zbývá

173 dní

přispělo

27 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Vítejte na stránce projektu 'Zachraň Kostel', kterým se snažíme získat zpět do českých rukou, oživit a zachovat dříve významné místo pro setkávání lidí z dalekého okolí, bývalý kostel ve Kšelích. Skromný kostel, opuštěný a chátrající od 60. let 20. století, poslední roky ve vlastnictví zahraničního podnikatele, je důležitým kusem českého kulturního a duchovního dědictví. Cílem našeho projektu je zachránit chátrající stavbu a proměnit ji v živoucí centrum širší komunity, kde se může konat řada kulturních, vzdělávacích a společenských akcí. Vaše podpora nám pomůže přeměnit tuto vizi v realitu a zpřístupnit aktuálně soukromé prostory široké veřejnosti.
 


Nadační fond pivoňka založili manželé Pivoňkovi, s jasnou vizí – spojit síly s dalšími dobrovolníky a nadšenci a pouštět se do aktivit, na které jednotlivci nestačí. 'Zachraň Kostel' je jeden z větších a dlouhodobých projektů neziskové organizace, a věříme, že přinese užitek široké veřejnosti

Přestože jde o menší, dlouhé roky nevyužívanou stavbu, historie kostela ve Kšelích sahá do doby krátce po vydání tolerančního patentu, kdy se stala tato malá středočeská ves důležitým centrem reformované církve na Kolínsku, svým významem ale přesahovala hranice regionu do celých českých a moravských zemí. Bylo zde mimo jiné sídlo pražského seniorátu, tedy bychom mohli říct něco jako biskupství v katolických církvích. V nešťastných 50tých letech 20. století však došlo k nuceným odchodům místních rolníků, k oslabení farního sboru a také k zhoršení jeho financování. Před více než padesáti roky se farní sbor přesunul do nedalekého Českého Brodu a z kostela se tak stal sklad. Následovaly změny soukromých vlastníků, až se kostel dostal do rukou čínského podnikatele, se kterým se nám podařilo po dlouhém ročním vyjednávání domluvit podmínky a podepsat důležité smlouvy pro převod vlastnictví. Nyní nás čekají tyto nejdůležitější úkoly: během jednoho roku převést vlastnictví, opravit nejhorší díry ve střeše, aby do kostela na konstrukce střechy a stropu neteklo, zabezpečit rozbité dveře, okna. Další prostředky, které se nám s Vaší podporou podaří získat, budeme investovat do postupných větších oprav a úprav prostor tak, aby bylo možné je plnohodnotně využívat.Bývalý kostel ve Kšelích není památkově chráněn, je v soukromých rukách a chátrá. Jeho poslední šance je získat jej do vlastnictví organizace, která zajistí jeho záchranu, opravu, úpravy a zpřístupnění veřejnosti. Plány máme velké, ale bez pomoci Vás, dárců a dobrovolníků, to nepůjde. Velmi rádi bychom společně s dobrými lidmi, kteří se k nám přidávají, zpřístupnili bývalý kostel veřejnosti během několika málo týdnů a uspořádali zde první setkání, první kulturní zážitky. Váš dar nám v tom pomůže a budeme se velmi těšit, že se spolu s námi budete podílet nejen na záchraně této skromné stavby, ale také na zážitcích z aktivit, které v kostele proběhnou. Přidejte se k nám!
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

V Sobotu 13.01.2024 jsme ve Kšelích poprvé otevírali kostel veřejnosti. Pojďte se s námi podívat, jak se nám akce vydařila!Díky zpravodajství ČTK se o nás dozvěděla veřejnosprávní média a hned v 11:40 se o nás diváci ČT24 mohli dozvědět ze živého vstupu v pořadu Regiony. Děkujeme!

Už před 13h přišel první host a za ním další. Celkem jsme během krátkého odpoledne přivítali téměř 100 návštěvníků nejen ze Kšel a okolí, ale také z Prahy, Kolínska, Benešova a dalších míst. To nás neskutečně těší a motivuje!


Téměř dvacet litrů rozdaných horkých nápojů nám všem pomohlo zvládnout nepříjemné mrazivé počasí a podle ohlasu si návštěvníci pochutnali i na drobném občerstvení.Návštěvníci k nám přijeli nejen na základě našeho pozvání a díky informacím na letáčcích na internetu a sociálních sítích, ale také díky médiím. Zájem veřejnoprávních médií byl i o samotný program akce, a tak vysílala ČT24 ve zprávách v sobotu ve 23h a ještě ráno v neděli ve zprávách v 8h reportáž, vyšlo také několik článků, které si můžete prohlédnout.Děkujeme všem, kteří se na nás přišli podívat a podpořit tak naše aktivity. Samozřejmě je naší milou povinností poděkovat také všem, kteří nám přispěli finančním darem - ať už na místě nebo zasláním do veřejné sbírky na http://darujme.cz/zachran-kostel

 


Pokud máte chuť shlédnout živý vstup ČT24, najdete nás ve 40. minutě ZDE. Reportáž ve zpravodajství na TOMTO odkaze, případně článek TADY.

Moc rádi bychom poděkovali reportérům České televize za odvysílání reportáže z našeho prvního zpřístupnění kostela veřejnosti, kterou můžete zhlédnout na odkazu kolem 20 minuty. 


Přijďte se podívat dovnitř! Poprvé pro Vás otevíráme v provizorních podínkách prostory lodi kostela. Vystavíme pro vás pár obrázků z historie i současnosti místa a připravujeme drobné pohoštění. :)

I poslední den v roce jsme pokračovali na zahradě i v interiéru.
Podařilo se nám odkrýt dlážděnou cestu od vstupní branky ke dveřím kostela prorostlou břečťanem a dalšími rostlinami, pokračovali jsme úklidem uvnitř.
 

Ani sníh a mrazivé počasí neodradilo dvacet dobrovolníků 9.12.2023 zpřístupnit na první brigádě vstupní dveře do kostela, odstranit náletové dřeviny  a prorůstající břečťan ze stěn kostela, a vyčistit velkou část interiéru!
Fotografie z akce najdete na našich stránkách zde.

Založení projektu

Držíme palce, ať se to podaří.

Lada a Pepa V.
2 000 Kč

Děkujeme, uděláme pro to maximum. .)

Nadační fond pivoňka

Držím palce při záchraně kostela.

Jan Černý
3 000 Kč

Děkujeme za podporu a za návštěvu!

Nadační fond pivoňka

Přejeme, aby se našlo co nejvíce dárců a vše se vám podařilo uskutečnit. Držíme vám palce a rádi s čímkoliv pomůžeme

Martin Kirlík
3 000 Kč

Děkujeme za štědrý dar, podporu i nabídku. Moc si toho vážíme!

Nadační fond pivoňka

Držím palce

Filip Pištora
1 000 Kč

Děkujeme! Vážíme si toho.

Nadační fond pivoňka

Ať se to podaří…

Monika Pivoňková
1 000 Kč

💚

Nadační fond pivoňka