Staňtě se zachráncem divočiny! Podpora na záchranu ekosystému, ochranu deštného pralesa a ohrožených druhů zvířat na Kostarice.
Sdílet:
NA ZEMI ZBÝVÁ MÉNĚ JAK 30 MILIONŮ KM² DIVOČINY, TO JE ZHRUBA PĚTINA POVRCHU ZEMĚ.
POMOZTE NÁM CHRÁNIT KOSTARICKOU PŘÍRODU PŘED PYTLÁCTVÍM - UNIKÁTNÍ BIODIVERZITA VYŽADUJE VÍCE NEŽ JEN ZÁJEM TURISMU.
DIVOČINA DNES
Mezinárodní snahy o zachování divočiny nefungují tak, jak by měly. Divočina je přitom důležitá pro zachování místního i globálního klimatu a je také oázou, kde stále přežívají ohrožené druhy zvířat. Skutečná divočina je jediné místo bez lidské nadvlády, zemědělství a industrializace, poslední místa skutečné svobody, kde stále existuje tolik obdivovaná harmonie, dokonalost a přírodní krásy. Divočina je hodnota, kterou musíme za každou cenu chránit a každý kousek se počítá!
Organizace Justice for Nature se soustředí zejména na ochranu biosféry a ekosystémů na Kostarice, v zemi centrální Ameriky, jejíž břehy omývá Atlantický i Tichý oceán. Jedná se o malou, ale ekologicky velice důležitou zemi z pohledu světového ekosytému v rámci flóry a fauny. Projekty organizace se zaměřují na ochranu deštných pralesů, monitoringu divokých zvířat, podporu vzdělávacích programů pro děti v českých a slovenských školách, podporuje protipytláckou činnost v NP Tapanti a okolí, snaží se podporovat udržování čistoty pláží na severu v zátoce Santa Elena a mnohé další.
Na přelomu letošního roku (únor/březen 2025) jsem měla osobně možnost a čest se zúčastnit právě dobrovolnického programu s Justice for Nature a vidět skvělé aktivity organizace na vlastní kůži. Jak se říká: "Co oči nevidí, srdce nebolí"... do určité míry je to pravda. Mám pocit, že i když se o hrozbách globálního oteplování a "drancování" přírody a přírodního bohatství běžně mluví, jsme s realitou úplně jinak konfrontováni, když vidíme vše na vlastní oči. Již před lety jsem byla svědkem jak se ve velkém v peruánské Pucallpě kácí amazonský prales na byznys a dřevo. Viděla jsem, jak se drancuje příroda pro nerostné bohatství v bolivijském Potosí, kde lidé z důvodu těžby přicházejí o život a děti o své dětství a vzdělání ve školách, či jak se zavírají přírodní laguny ve 4 000m.n. m pro těžbu lithia (důležité do baterií) a mědi na chilské poušti Atacama. Člověk si zabírá a bere stále víc a víc. Tentokrát mi oči otevřela Kostarika...
V obou částech dobrovolnického programu na Kostarice (Green Life, Blue Life) bylo možné vidět, jak člověk páchá na přírodě nenávratné škody. Běžnou součástí programu je pomoc při mapování pytlácké činnost, kdy se v hloubkách deštných pralesů loví divoká zvířata (nosálové, tapíři, oceloti a mnohé další) jako kuriozita do restaurací na stůl zhýčkaným turistům. Pláže jsou zaneřáděné plasty a odpadky z nedalekých přístavů. Tyto plasty a mikroplasty se poté dostávají do těla ryb, těch velkých i malých, stejně tak do oceánů a znečišťují jejich biodiverzitu a jejich přírodní ekosystém. Za pár hodin sběru jen na jedné pláži jsme v 8 lidech sesbírali 122kg odpadu. Během našeho mapování pytlácké činnosti, jsme přišli o 3 fotopasti, ale zároveň na dalších zbylých zachytili tváře pytláků, kteří se podílí na nelegální činnosti.... Všechny tyto aktivity vyžadují velké množství času, energie a angažovanosti, a proto je potřeba činnost programů podpořit finančně nebo dobrovolnictvím a věnováním našeho času. Osobně vnímám jako nutnost pomoci a podpořit ochranu přírodního bohatství a jeho záchranu, případně obnovu.
Proč Kostarika? Ačkoliv se jedná o poměrně malou zemi, je důležitá z důvodu výskytu a reprodukce velryb, které sem připlouvají z kalifornských a chilských břehů Tichého oceánu. Vyskytují se zde pouze po určitou dobu v roce a to za účelem páření a reprodukce. Bohužel, vzhledem k současné situaci, kdy státní politika Islandu, Faerských ostrovů, Japonska i Norska podporuje lov velryb, je extrémně důležité podpořit právě Kostariku, aby měly velryby stále "teplé" a bezpečné vody pro svůj výskyt a rozmnožování.
"Divoká příroda Kostariky je skvost, ale jen málokdo si toto bohatství spojuje s nebezpečím, které představuje pytláctví, ilegální rybolov, dřevorubectví a environmentálně slabý prezident a jeho politická klika. Kostarika je zelený smaragd v ohrožení a oceán není chráněn téměř vůbec." řekl Milan Jeglík z Justice for Nature
Justice for Nature, z.s.
Jsme součástí světové ochrany přírody a naše činnost má mezikontinentální dosah. Naší energií jsou protipytlácké aktivity, ochrana kriticky ohrožených druhů zvířat a vzdělávání. Bez zázemí a lidí kolem nás bychom to však nedokázali. Vaše dary nám pomohou zajistit chod a dlouhodobé fungování našich aktivit včetně pravidelných a nevyhnutelných nákladů, mzdy pro zaměstnance, webové hostingy, domény a jiné. Díky vám se dokážeme rozvíjet. Děkujeme.
PROJEKTY V INDONÉSII
Od roku 2009 se zabýváme na Sumatře ochranou deštných pralesů a kriticky ohrožených druhů zvířat. V letech 2009 - 2022 jsme se věnovali budování pralesní rezervace Green Life. Od roku 2013 jsme zahájili proti-pytlácké aktivity s hlídkou komunitních rangerů Green Patrol, která funguje dodnes. Naším cílem je přímá terénní ochrana tygrů, slonů a orangutanů sumaterských a medvědů malajských před pytláctvím.
V roce 2017 jsme dali vzniknout projektu Blue Life v souostroví Pulau Banyak na ostrově Sikandang v Indickém oceánu u Sumatry, kde jsme vybudovali plážové dobrovolnické projektové centrum Blue Life. Naše činnost se zabývá čištěním pláží a pobřežních vod od plastových odpadků, ochranou korálových útesů a vzděláváním dětí s programem Blue Patrol Kids.
KOSTARIKA
V roce 2021 jsme v Kostarice vykoupili 155,9 ha horského mlžného pralesa v pohoří Talamanca Cordillera, vybudovali zde dobrovolnické, vzdělávací a ekoturistické centrum a zahájili monitorovací program Oko jaguára, jenž spolupracuje též s několika národními parky La Amistad, La Cangreja a Palo Verde.
Roku 2023 jsme otevřeli oceánské centrum Blue Life v zátoce Santa Elena v Cuajinicquil, abychom od srpna 2023 spustili unikátní monitorovací program Oko oceánu, který se zabývá monitoringem mořských savců v IMMA reprodukční zóně keporkaků dlouhoploutvých v zátoce Santa Elena Bay. Součástí této světové mise je vznik Marine Mammals Rescue Team - Santa Elena Bay za záchranu delfínů uvíznutých na pobřeží.
ČESKÁ REPUBLIKA
Od roku 2020 jsme zahájili v České republice činnost Občanských hlídek proti jedům v krajině, kterou v roce 2023 reorganizujeme do programu PEK - Prevence environmentální kriminality. Zaměřujeme se zatím zejména na Kraj Vysočina, ale v případě nutnosti jsme schopni operovat i na Jižní Moravě, ve Východních a Středních Čechách. Naším cílem je vzdělávání občanů ohledně prevence environmentální kriminality a zároveň přímá terénní akce výjezdového týmu PEK. Hodláme vybudovat komunikační most mezi občany a odpovědnými úřady na úseku ochrany životního prostředí v České republice.
OKO ZEMĚ
Unikátní mezinárodní monitorovací projekt Oko Země vznikl v roce 2019 a navázal na Oko tygra, které existuje na Sumatře od 2014. Oko Země má jednotlivé kontinentální programy v Asii - Oko tygra I a II (Indonésie, Nepál), v Evropě - Oko medvěda (Slovensko) a Oko vlka (Česko) a ve Střední Americe - Oko jaguára (Kostarika). Veškerá data slouží propagaci ochrany přírody a kriticky ohrožených druhů zvířat, národním parkům a též pro vzdělávací účely v rámci projektu Nejbohatší ekosystémy planety Země. Oko Země by se mělo stát základem pro vznik mezinárodního vzdělávacího programu Etika Země.
ZÁVĚREM
Každý, kdo se zapojí do podpory projektů Justice for Nature se zapíše do mimořádné spolupráce na ochraně životního prostředí, divoké přírody, pralesů a oceánů, včetně kriticky ohrožených druhů zvířat tam žijících. Páteří našich projektu je přímá terénní ochrana přírody a divokých zvířat, ale též vytváření pracovních míst pro místní lidi, jejich osvěta a vzdělávání dětí i mládeže.
Our planet, our home 💙💚♥️