Kateřina Lžičařová: campaign for project DOMESTICI.CZ | Martin Soucek | For a Dignified End of Life

" 1000 stairs to heaven" - It’s high time to start it up!

we started on 2024-05-16
€4,320
raised 109 % out of  €3,963

supported by

110 people
This campaign is already closed. Thank you!
The originally planned trip for Sarka a Pavel across Europe has been put on hold due to the dramatic incident. Sarka fell ill with cancer. Their lives spinned heels over head.
The originally planned trip across the Europe has been put on hold. Sarka’s current world has been shrank to the hospital room with the full programm of 33 radiation  + 4-5 chemotherapy sessions. Sarka is an amazon. Her goal is not just to recover but also to keep on helping others. She has decided to climb up 1 000 stairs in the hospital during her stay. Pavel took it as a challenge and announced to pay for each stair 1 CZK on behalf of her to support the charity project which is aiming to make people more aware and also increase the level of palliative care in the CR (more info is on domestici.cz)

Today we became already 3 - Pavel, Martin Soucek and me.

"The 1000 stairs to heaven" is not about the death and dying. It is more about never giving up and helping others despite my current unpleasant situation. We will keep you updated daily with the progress of treatment and increasing number of stairs.

Sarka has been looking for the other sponzors! Will you join us?

Moreover you can also symbolically support Sarka’s efforts and to climb up your own 1 000 stairs to heaven. If you like share your comments and/or your photos with us.

Thank you,
Pavel and Katka.

Blíží se konec výzvy 1000 schodů do nebe. Těžko se hledají slova, která popíší výstižně příběh.

Jak poděkovat všem, kteří Šárčinu výzvu podpořili? Co dál?

 Těch šest měsíců od diagnózy opravdu nebyl napínavý seriál do gauče k brambůrkám. Několika hodinová operace ústní dutiny, týdenní trhání 15 stoliček, 5 chemoterapií 33 ozáření. Spálený krk, oteklý jazyk, nefunkční slinná žláza, úbytek 10kg svalové hmoty. To opravdu není dobrodružství Indiana Jonese.

První nápad, aby Šárka alespoň na chvíli zapomněla „za každý schod ti dám korunu“, se během několika dnů přetvořil v něco těžko uvěřitelného. Víc jak sto lidí ten „nápad“ podpořilo. Chápete to?! Zkuste si například přečíst zcela náhodně první tři nadpisy článků v „info zoně strážců demokracie“. Zkráceně? Prostě konec civilizace. Apokalypsa. 

To není pravda! Je to blbost! 100 lidí poslalo peníze na projekt pomoci lidem v paliativní péči? Lidem na konci jejich cesty životem, lidem, které vůbec neznají a které nikdy neuvidí? To je naprosto úžasné, dech beroucí. Jak to popsat? Slováci na to mají to správné slovo! ZIMOMRIAVKY!

Šárka Kohoutová  se pokusila na závěr videa poděkovat všem podporovatelům na lavičce naděje ve FN Hradec Králové. Opravdu není Indiana Jones. Je něco víc. Celou dobu ani jednou nepoužila za sebe dubléra. Proto omluvte kvalitu. Není to herecký výkon, je to „jen“ upřímné …….
Šárčin příběh je součástí mnohem většího celku. Projekt domestici.cz  začíná. A tam jsou fakt indiáni!!

P.S. to bych nebyl já, abych to celé neshodil. Prosím, v komentářích dole pod příspěvkem pochvalte její lýtka. Je to důležité! Děkuji!

Pavel.

Dnes to bude delší. Martin Soucek a parta kolem něho upozorňuje na téma, o které je v „ziskové“ společnosti nevhodné mluvit. V ziskové společnosti není smrt nosné téma.

Má žena Šárka žije od ledna v mezní životní situaci, ve které musíte o tomto tématu přemýšlet. Když vás ze dne na den zastaví v tom každodenním „ziskovém“ shonu s diagnózou „rakovina“,  máte na vybranou. Rezignovat, vzdát to a čekat na konec.
Nebo bojovat.

Šárka si vybrala druhou variantu. Po pravdě, kdo ji známe osobně, nečekali jsme jinou volbu. Jí i to bylo málo. Rozhodla se z vaší podporou pomoci v projektu domestici (doporučuji k bližšímu seznámení, čeká nás velký příběh).  V naší skupině, moderně napsáno, sociální bublině se blížíme ke stropu možností.

Žádáme vás, hledejte další sponzory pro její cestu po schodech do nebe. Do jejího závazku 1000 schodů a 100 000,- pro paliativní péči nám stále ještě něco chybí. 
Přesvědčme své známé. Stačí pro začátek úkrok z „bubliny“ ziskové společnosti do společnosti LIDSKÉ! Zkuste si to! Je to osvobozující pocit, nebudete se chtít vrátit! 

Děkujeme za podporu!

Create campaign

Nadace Via
We will ride 5,000 kilometers on a bicycle from the west to the east coast of the USA to support the development of palliative care in the Czech Republic together. I have positioned myself at the center of a team of domestiques who share a common goal – to get the racer to the finish line in the best physical and mental condition possible. This task is similar to that of the relatives of the severely ill and dying – to accompany their loved ones to the end. Become one of the domestiques and join this incredible adventure of helping.
Life should be of quality and dignity until the last second. That's why palliative care is here. My dream is that together we will manage to raise 10 million CZK for this challenging aspect of life, which concerns each of us.

Domestici.cz = 10 million for palliative care, making the journey meaningful.

We will ride in a relay with Tomáš Navrátil in one of the toughest ultra-cycling races in the world: 5,000 kilometers in a mere 9-day limit. A race that cannot be managed without domestiques, those who help the racer reach the finish line. And it is these helpers, domestiques for palliative care, that I am looking for. Therefore, all your donations will be distributed for the direct support of palliative care in the Czech Republic. We will help a specific hospice, support the provision of mobile hospice care in regions, and invest in awareness, which is extremely important. I wish that together we ensure a quality and dignified life until the last moment for as many people as possible. Whether they are our loved ones or people we don't even know. Palliative care is not here to cure the patient at all costs, but to ensure that their departure is as they would have wished. I wish everyone such a departure. This is how I would like to leave one day. Become a domestique - join and donate.

Across America for Palliative Care!

5,000 km, 9 days, 24 hours in the saddle daily, and at least 555 km underfoot, a community of hundreds and thousands of generous people who think of others. Thank you for becoming a domestique of palliative care and for joining us!

How exactly will your donations help?

I created the Domestici.cz project and joined forces with the Via Foundation, which established the Domestici donor fund and a public collection for the development of palliative care in the Czech Republic. All funds raised will be distributed among great organizations dedicated to palliative care and advancing it in the Czech Republic. Your donations will be distributed among:
  • Hospice of Saint Lazarus, helping people at the end of life in the Pilsen region.
  • The Mobile Hospices Forum, making palliative care more accessible in other regions of the Czech Republic.
  • The Center for Palliative Care providing education and information, essential for a good end to become commonplace.

Join the domestiques' peloton.

Please join my journey, come to the domestiques and let's change together the way we leave this world in the Czech Republic. How to do it?

  1. Donate an amount you can afford – directly on this page.
  2. Create your personal fundraising challenge for the domestici.cz project at www.darujme.cz/domestici.
  3. Tell your friends and colleagues about domestici.cz and ask them to join too.
  4. Create your own sports challenge and link it with domestici.cz.
  5. Any other way, nothing stands in the way of your creativity.
Become part of the domestiques' peloton! From the bottom of my heart, thank you, Martin Souček and domestiques
---
Follow the preparation for RAAM 2024: domestici.cz • Photos and videos on Instagram
More about the connection between palliative care and ultracycling: Domestici.cz - Across America in 9 days
From time to time, we will inform you about the preparation for RAAM, as well as about palliative care and its support, through an email newsletter.
---


The domestici.cz project is implemented based on the initiative of Martin Souček in contractual cooperation with domestici.cz s.r.o. For this reason, your personal data will be transferred to domestici.cz s.r.o. to the necessary extent, exclusively for the purposes of project administration (thank you, impact analysis, further communication about the project, its results, and possibilities of its further support, fundraising for the project).

Šárko, už teď vím, že TY VYHRAJEŠ!!!

Iveta Múdra
CZK 300

Díky za podporu!

Kateřina Lžičařová

Držíme palce ;-)

Aleš a Angie
CZK 1,000

Moc děkujeme!

Kateřina Lžičařová

držíme tlapky, moc!
J.

Jana Mašterová
CZK 1,000

My, děkujeme, moc!:)

Kateřina Lžičařová

Držíme palce!

Petr Kovář

Děkujeme!

Kateřina Lžičařová

Hodně sil!

Navrátilová Monika
CZK 200

Díky!

Kateřina Lžičařová

Držím palce

Jar.Do.
CZK 500

Děkujeme!

Kateřina Lžičařová

Držím palce!

Miroslava Hurdová
CZK 5,000

Velice děkujeme!

Kateřina Lžičařová

Šárko drž se! Budu se těšit zase na nějakou taškařici!

Nela a Hunter
CZK 500

Díky za podporu!

Kateřina Lžičařová

Držíme palce a labky!
Mára a Bára

Donor
CZK 1,500

Báro, Marku, děkujeme!

Kateřina Lžičařová

Posíláme hodně sil a přejeme brzké uzdravení ❤️❤️🍀🍀

Věra Bombíkova
CZK 1,000

Děkujeme za podporu!

Kateřina Lžičařová
All donations support organization:
Nadace Via, projekt: DOMESTICI.CZ | Martin Soucek | For a Dignified End of Life