Narozeninový dárek pro Patrona a Petra

vybíráme od 26.2.2023
6 600 Kč
vybráno 45 % z 14 545 Kč

přispělo

14 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
V roce 2022 oslavil projekt PATRON (doprovázení mladých kluků a holek při cestě z děcáků do života) svých 10 let. V těchto dnech slavím svých 45 let a posledních 10 let je součástí mého příběhu i příběh projektu Patron. Část mého příběhu najdete online ZDE (Kouzlo patrona je v obyčejnosti). Budu rád, když případnou gratulaci k mé maličkosti spojíte s podporou kluků/holek v dětských domovech. Díky za to! 

 
Projekt Patron pomáhá mladým lidem z dětských domovů začlenit se do společnosti a připravit se na samostatný život. Dospívající chlapci a dívky jsou po odchodu z dětského domova na většinu věcí sami a proto je pro ně důležité vědět, že mají komu věřit a na koho se obrátit. Patron jim nabízí i vzácný vztah jeden na jednoho. Proto by měl mít každý z nich svého patrona!

Desatero patrona
 
Patroni si často kladou otázky, kde leží hranice jejich vztahu s mladým dospělým z dětského domova. S čím pomoct, a kdy už je to za hranou patronské péče? Proto jsme sestavili Desatero, které slouží jako rychlá pomůcka a nabízí pár tipů, kterými se lze řídit. Všichni patroni a patronky ho mají povinně vylepené nad postelí 🙂
 
 1. Kontaktuj kluka alespoň jednou za měsíc – i když nemůžeš přijet, zavolej mu, nebo napiš e-mail.
 2. Na první setkání jeď za ním, poznej se s vychovateli, nech si ukázat, jak žije.
 3. Využívej supervize (skupinu i individuál), když se něco děje, volej nám.
 4. Neseznamuj kluka se svou rodinou a blízkými lidmi dříve než za rok, vše musí uzrát.
 5. Netlač na pilu, nepřekračuj klukovu intimní zónu, hlídej si své hranice, ať je ti v tom vztahu dobře.
 6. Neklaď na sebe vysoké nároky, jsi kamarád – dospělák, to stačí.
 7. Nejsi tu proto, abys léčil klukovi jeho bolavou duši – jsi tu proto, abys ho podpořil a ukázal mu mužskou roli.
 8. Nenuť sebe ani kluka do ničeho, co vás nebaví.
 9. Udržovat vztah s klukem není tvá povinnost, když to nepůjde, ukonči to.
 10. Když budeš chtít vztah ukončit, vždy se nejprve poraď s někým z projektu, jak to nejlépe udělat.
Liga otevřených mužů, z.s.
Program Patron pomáhá mladým lidem z dětských domovů začlenit se do společnosti a připravit se na samostatný život. Dospívající chlapci a dívky jsou po odchodu z dětského domova na většinu věcí sami, a proto je pro ně důležité vědět, že mohou někomu věřit a na koho se obrátit.
Patron nebo patronka tvoří pevný bod, o který se mohou mladí dospělí po odchodu z dětského domova opřít. Nemá za úkol převzít roli sponzora ani rodiče, ale nabízí svůj čas a životní zkušenosti. Funguje také jako pozitivní vzor, průvodce každodenními činnostmi a pomáhá k úspěšnému osamostatnění – nalezení bydlení, práce a vybudování vztahů.

Patron je dospělý dobrovolník, který je trestně bezúhonný, bez problémů funguje ve společnosti a sám má za sebou úspěšné osamostatnění. Patroni a patronky absolvují vstupní pohovor s psychologem s cílem ujasnit si motivace k zapojení do projektu. Po vstupu do projektu prochází školením, pravidelnou individuální a skupinovou supervizí.

Patron je vnímán jako důležitá podpora v osamostatnění i samotnými dospívajícími, jak vyplynulo z průzkumu Nadačního fondu Krok domů a má podporu i odborníků.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Program je z velké části založený na vysoce motivovaných dobrovolnících. Největší investice je tak ze strany patronů a patronek v podobě jejich času. Pro svou činnost ovšem potřebujeme i finanční podporu. Během několika let jsme si ověřili, že patronství jako podporující vztah dává smysl a může v životě dospívajících znamenat velkou změnu. 

 • za 50 000 Kč zajistíme jednomu dítěti, které opouští dětský domov, parťáka, který ho doprovodí
 • 100 000,- Kč nám pomůže uspořádat jeden seznamovací víkend, který pomůže dobře nastartovat patronský vztah 
Částka na podporu jednoho dospívajícího zahrnuje výběr patronů, jejich proškolení a supervize, seznamovací kurz pro patrony a dospívající a vzdělávací materiály, které pro patrony připravujeme.

Příběhy dětí z DD – proč potřebují patrona/ku?


Pepa (17) žije v dětském domově od svých 5 let. Učí se na klempíře a příští rok by měl končit. Rodina žije ve vyloučené lokalitě a tam on určitě nechce. Neví ale, jestli se zvládne postavit na vlastní nohy. Viděl tolik kamarádů, kteří to nezvládli, protože na byli sami. Patron by pro něj byl oporou, průvodcem a hlavně by na první kroky samostatného života nebyl sám …

Anežka (16) žije v dětském domově na malém městě. Učí se na cukrářku. Už se začala připravovat na odchod z dětského domova, který ji pravděpodobně čeká za dva roky. Ona sama říká, že v děcáku už zůstat nechce. Její starší kamarádka v domově má patronku a Anežka vidí, jak jí patronka pomáhá třeba při zajišťování věcí na úřadech. Ráda by také nějakou patronku měla, aby se měla na koho obracet i mimo dětský domov a měla někoho jen pro sebe. Bohužel v blízkosti dětského domova zatím žádná další patronka k dispozici není…

Zdeněk (18) začal studovat nástavbu. Škola ho baví, ale ví, že za dva roky, po maturitě, se musí postavit na vlastní nohy, najít si práci, byt…. Tátu nikdy nepoznal, máma je ve vězení a bude tam ještě několik let. Ví tedy, že na rodinu se po odchodu z dětského domova nebude moct spolehnout. Často slýchá o tom, jak jsou první chvíle po odchodu z děcáku těžké a že jedna chyba může znamenat problém na zbytek života. Nechce na to být sám …

Míša (20) odešla před čtvrt rokem z dětského domova po vyučení. Byla to velká změna. Z domova, kde měla všechno zajištěno se musela přestěhovat ke kamarádce. Bylo toho na ni moc. Naštěstí na to nebyla sama. Měla patronku, která ji podpořila při zajišťování všech věcí na úřadech a pomohla jí i s přípravou na pracovní pohovor. Pořád si ještě úplně nezvykla na to, že není v děcáku, ale ví, že když by si s něčím nevěděla rady, tak může zavolat patronce…

Darovací certifikát


Vážíme si Vaší podpory, proto jsme připravili Certifikát dárce, kterým bychom chtěli vyjádřit naše poděkování. Pokud si certifikát přejete, stačí vyplnit ve formuláři požadované jméno a my Vám ho rádi pošleme do emailu.

Vše nejlepší kamaráde. Ať nám to dobře jde! 🙂👍🏻

Jan Voves
450 Kč

Vše nejlepší k narozeninám, Petře. Moc rád posílám podporu na váš projekt. Ať se vám daří!

Okty
450 Kč

At se dari!

Petra Prošková

Smysluplné věci je potřeba podporovat.

Marta Břehovská
450 Kč