CZ / EN
Jitka Rychnová: campaign for project Nikdo by neměl být sám

Birthdays and Aging Help - Birthday donation for the Beauty of Help Foundation - help for our seniors.

we started on 2022-07-29
€182
raised 900 % out of  €20

supported by

13 people
This campaign is already closed. Thank you!

Because everything in life is about people, stories, and the desire to share and help. 


I will never be able to thank the girls enough for their work for the foundation. The dedication, warmth, and willingness to do something for others are incredible!
 
Because I agree with the words of the wise Dalaimama - "The main purpose in this life is to help others," I have decided to start a birthday fundraiser for this year, as part of my last birthday before turning 30, to support and help the seniors of the Beauty of Help Foundation and support the dignified old age of our grandmothers and grandfathers.

The topic of volunteering and help is very close to me. I have been a member and volunteer at the Beauty of Help Foundation for more than 6 years.
I can see every day that there is never enough help, decency, respect, and money. The social sphere is very labor intensive and underfunded. Unfortunately, medicines, devices, health care, everything is expensive, get retirement money is very small, and let's not kid ourselves, the salaries of social workers or people in the NGO sector are also not high.

The most important things in life may not be about money, but it is often needed and will help to provide a better, more comfortable life, and that is why I would like to support an area that is very deserving and money is needed in this year's birthday challenge.

Nadace Krása pomoci
Také si myslíte, že by nikdo neměl být sám? Tak podpořte a sdílejte naši vizi. Naší vizí jsou spokojení senioři, kteří žijí důstojný život doma. Nabízíme proto individuální péči, oporu a pomoc všem, kteří to potřebují. Vysvětlíme možnosti, obstaráme pomůcky, zařídíme asistenci, představíme služby, které seniorům umožní důstojný život doma. Prolomíme tak začarovaný kruh, ve kterém služby sice existují, ale senioři o nich nevědí nebo o ně neumějí požádat. Seniory, kteří trpí samotou, také propojíme s našimi dobrovolníky, kteří s nimi tráví čas. Pokud 5 lidí zadá trvalý příkaz na 300 Kč měsíčně, znamená to 10 hodin péče, společnosti a opory za měsíc, což často stačí k tomu, aby člověk mohl žít doma a důstojně a nemusel předčasně do ústavní péče.
Jedna hodina domácí péče stojí přibližně 150 Kč. Záleží na Vás, kolik hodin věnujete. Pokud si nastavíte pravidelný příkaz a budete posílat 600 Kč pravidelně každý měsíc, je to pro nás vlastně dvojitá pomoc. Díky pravidelným dárcům totiž dokážeme snáze plánovat naše aktivity dopředu a máme jistotu, že můžeme o daného seniory pečovat celý rok a být mu k ruce, když bude potřebovat.

Krásné narozeniny :))

Zita Petrová

Happy bday Jituško! :)

Alina Vabals
CZK 500

:-*

Václav Homolka

Všechno nejlepší, Jituuu!!!

Donor

Všechno nejlepší, Krásko. A díky za to, jaká jsi.

Míša
All donations support organization:
Nadace Krása pomoci, projekt: Nikdo by neměl být sám