Martina Flídrová: Dárcovská výzva pro projekt Zažít město jinak

Partyzánská zahrada na Nuselských schodech

vybíráme od 21.8.2019
22 033 Kč
vybráno 73 % z 30 000 Kč

přispělo

53 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Příští zastávka: Nuselské schody. Možná znáte název místa jen z neosobního tramvajového hlasu. Ale zkusili jste někdy na Nuselských schodech vystoupit a projít si okolí? Tohle romantické zákoutí na pomezí Vinohrad, Vršovic a Nuslí je totiž zajímavé nejen opravdu dlouhými schody, ale také viniční kaplí z 18. století, historickou roubenkou a bývalým nádražím. A teď taky divokou partyzánskou zahrádkou. Pomůžete nám ji udělat 4x větší?
Tohle oduševnělé, ale hodně zanedbané místo jsme si před lety oblíbili a od té doby se ho snažíme změnit k lepšímu. Kdo?  My - Přátelé Nuselských schodů. Už tři roky se scházíme, vymýšlíme akce pro veřejnost a děláme, co můžeme, abychom tohoto místo zvelebili.

V sobotu 21. září organizujeme na schodech už potřetí sousedské slavnosti Zažít město jinak a chceme přitom ještě rozšířit místní květenu. Přijďte si s námi užít nejen stánky a aktivity připravené místními spolky, podniky a nadšenci, ale také si něco zasadit. Sazenice i nářadí budou na místě, co a jak zasadit poradí zkušení zahradníci ze Street Gardening. Loni jsme takto založili první vinohradský komunitní park s netradiční rostlinnou skladbou a veřejně přístupným barelem na dešťovou vodu. A letos jsme připraveni svůj loňský výkon překonat!

Chceme osázet podélné pruhy zeleně po obou stranách spodní části Nuselských schodů. Na místě, kde z původního stromořadí zbyly jenom pařezy. Pruhy zeleně vyčistíme od kamenů, cihel a kořenů, uděláme zarážky proti erozi zeminy (tzv. haťování) a dovezeme několik tun čerstvé a voňavé hlíny.

Elán máme, ale… chybí část financí na nákup sazenic. Abychom jich nakoupili dostatek na osazení 225 metrů záhonu, potřebujeme alespoň 20 tisíc korun. Můžete si vybrat, na jaké rostliny chcete přispět (stačí se podívat na popis tlačítka při výběru výše daru). Na místě na vás může čekat cedulka se jménem, kterou si, budete-li chtít, spárujete s názvem rostliny a přidáte si ji k čerstvě zasazené rostlině. Stačí jen po zaplacení daru napsat do poznámky pro příjemce svou přezdívku nebo jméno, které chcete mít napsané na cedulce.

Pojďme spolu oživit Nuselské schody záplavou květů, pastvou pro oči i pro čmeláky!

 
Za podporu Vám děkuje

Šimon Fiala, zakladatel Přátel Nuselských schodů
Auto*Mat
Spolu s dobrovolnými místními organizátory na desítkách míst v Praze a v dalších městech každoročně pořádáme sousedské pouliční slavnosti Zažít město jinak. Ač je program slavností – tvořený místními organizátory – vždy jiný, jejich myšlenka zůstává stejná: ulice, v nichž žijeme, nemusí sloužit jen autům. Mohou být i živými oázami plnými divadla, workshopů, soutěží, her, skotačících dětí i místy pro setkávání přátel, sousedů a spolků.
Organizace Zažít město jinak zabere Auto*Matu období od března do října. Pomáháme místním organizátorům především s administrativními úkony, staráme se o propagaci a finanční zajištění.

Přestože Zažít město jinak stojí na principu dobrovolnosti a DIY, jeho rozpočet je v celorepublikovém součtu kolem 1,5 milionu korun, které dosud získáváme zejména z grantů a nadací. Právě sehnání této sumy je každoročně nejnapínavějším dobrodružstvím Auto*Matu. Proto si velice vážíme všech darů, které nám dávají nezávislost a Vám jistotu, že Zažít město jinak bude pokračovat i v budoucnu.

Máte vztah ke konkrétní lokalitě? Napište nám, že se chcete stát jejím patronem!

I malá částka je pro nás velká podpora.

Děkujeme vám za příspěvek na přípravu sousedských slavností.

Přidejte se k nám, darujte pravidelně a staňte se tak členy Klubu přátel Auto*Matu!:)

Štvorlístok

Tato aktivita je milá.

Jan Korseska
600 Kč

Více kytek a zeleně do ulic na Praze 2

Tomáš Holub
350 Kč

více takových zahrádek na Praze 2.....

Tomáš Holub
1 000 Kč

dorovnáno na 10.000

Petr Hejna
266 Kč

Ať je na co se dívat :-)

Helena Zdeňková

Za schody krásnější!

Michael Barták
234 Kč

Něco pěkného zásadtte. Nebo zasadme. Možná přijdu taky:)

Tomas Holub
150 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Auto*Mat, projekt: Zažít město jinak