CZ / EN
Pavel Šťastný: campaign for project Pomáháme Pavlínce ulehčit život

Support each other

we started on 2018-02-26
€901
raised 56 % out of  €1,604

supported by

41 people
This campaign is already closed. Thank you!
 I have decided that I will finish Prague Marathon race in May 2018 and I would like to be useful to something else and not only to my ego.
I'm the normal guy from Prague who loves a sport and have a dream! Run Marathon race. This year winter convinced myself that I should do a different sport and not only cycling. At January I run 84,7 km and small sprints to a bus. I've started as Forrest did and in January I run 84,7 km and until 24th of February 140 km.

Why did I tell you all of this stuff? This campaign is not about me but about non-profit organization K4 CYKLOTÝM! My two colleagues are working there without any salary and I admire them for their passion and willingness to help. Each year " Keɪ four" helps to people who had an accident, serious disease or different life issue. The organization trying to help those people with a comeback into a normal life in the shortest possible way. At this moment they are collecting money for a hybrid electrical wheelchair for Pavlínka who has the Dandy-Walker syndrome, which is a rare disease affecting brain development. Purchasing price of the hybrid electrical wheelchair is 71 717 CZK (approx. 2840€).


And how I want to support them? I've never run marathon race before and I even don't know if I'm able to finish it. But one smart Czech proverb tells that even path is a goal.


For every single kilometer, which I will run in a training from March to April we will support 1 CZK (approx. 0,04€). According to training plans from RunCzech (marathon organizer), I should run 528 km.
For every kilometer in the marathon race, we will support by 10 CZK (approx. 0,4€).
In total it should be 948 CZK (approx 38€).
If I won't be able to complete the race I will pay for every missing kilometer to the end 100 CZK (approx 4€).


The marathon race is on 6th May 2018. But if you believe me you can support this campaign now.
The process of my training, photos, videos or all ideas and tips which I will found helpful will be posted on Facebook site:  fb.me/podporujipodporujespodporujeme


If you cannot support in a full way I'll be really happy for all symbolic amount of money.
I know that it is really challenging but I would like to raise 42 195 CZK (approx 1670€). The number is the same as how many meters I will need to run the race. 

I'm starting with my 948 Kč and I believe that you will join me.
P.S. If you will contribute the highest amount of money, your name or logo will be on a t-shirt which I will wear at the marathon race! 
Sport 4 Help, z.s.
Každý rok se součástí našeho týmu stávají i lidé, kterým do života zasáhla nečekaná zdravotní komplikace, úraz nebo vážná nemoc. Těmto kamarádům se snažíme pomáhat s rozjezdem aktivního života v nových podmínkách. Naší novou kamarádkou v letošním roce je Pavlínka Dvořáková.
Pavlínka se narodila začátkem jara 1990 po komplikované porodu, domů však byla standardně propuštěna jako zdravé miminko. Maminka Jitka však doma měla již dvouletou holčičku a tak od počátku viděla, že tady něco nehraje. Pavlínka neprospívala, motoricky se nevyvíjela a když po druhém základním očkování dostala první záchvat křečí, připomínající epilepsii, postavila Jitka za své domněnky a vzala osud své druhé dcery pevně do svých rukou.

Po rehabilitaci Vojtovou metodou, kterou začala snaha o zlepšení Pavlínčina stavu následoval kolotoč vyšetření, které si Jitka musela tvrdě vybojovat, neboť byla všemi lékaři označována za hysterickou a přecitlivělou matku. Závěrem všeho mnohaměsíčního zkoumání malého miminka byl tvrdý verdikt, Dandy-Walker syndrom, tak složitá diagnoza, že i laické přeložení by skolilo toho nejstatečnějšího jedince – navždy velké miminko, naprosto odkázané na pomoc okolí a vyhlídka pár let života. V tu chvíli stála mladá rodina před životním rozhodnutím – vzdát se bez boje a spolehnout se na pomoc ústavní péče a nebo si říct, že moje dítě je pro mě vším a budu se o něj rvát dokud mi budou síly stačit.

Dnes je Pavlínka dospělá, trpí častými epileptickými záchvaty, je těžce retardovaná a bez pomoci druhých se neobejde. Vrcholem její motoriky je pár kroků po domě a i to za pomoci druhé osoby, sama se nenají, s obtížemi napije. Její maminka Jitka zůstává 24 hodinovým andělem pečujícím již 28. rok o svou malou velkou holčičku, která by bez ní v lepším případě skončila jako většina podobně postižených dětí v ústavě, v tom horším by již s námi nebyla.

Pavlínce bychom rádi pomohli sehnat nějaký finanční obnos na pořízení nového hybridního elektrického vozíku, který stojí 71 717,- Kč. S jeho zakoupením by se celé rodině pečující o Pavlínku neskutečně ulevilo.

MOC DĚKUJEME ZA JAKÝKOLIV PŘÍSPĚVEK!

Pájo, hodně energie při maratonském běhu a také dobrých duší, které přispějí k něčemu, co má smysl!

Ivana Gábová
CZK 1,000

Držím palce Pájo ať to vyjde a ať doběhneš co nejdál ;-)

Michal Šmejkal
CZK 1,000

Pájo, ať Ti to v neděli pěkně běží! Držím palce!

Eliška Jindrová

Best of luck from the UK!

Robert McKenzie

Víc takových dobrých duší, jako jsi ty, Pavle.

Petra Menclová

Držíme palce Pájo!

Klapkovi (skoro)

Držím palce!

Hana Bártová
CZK 1,000

Skvělá výzva. Držím palce, ať se vybere co nejvíc.

Miroslava Šťastná
CZK 4,220

Tak snad nebudu poslední :)

Pavel Šťastný
CZK 948
All donations support organization:
Sport 4 Help, z.s., projekt: Pomáháme Pavlínce ulehčit život