Kristýna Nováková: Dárcovská výzva pro projekt The Kukang Rescue Program - Inhalační anestezie pro outloní kliniku!

Inhalační anestezie pro outloní kliniku!

vybíráme od 25.9.2017
152 400 Kč
vybráno 102 % z 150 000 Kč

přispělo

169 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!

Pomozte nám získat lepší budoucnost pro outloně! 

Outloň váhavý – malá, roztomile vypadající poloopice s velkýma očima. Že jste nikdy takového tvora neviděli? Ačkoli pro tohoto primáta jsou přirozeným prostředím tropické deštné pralesy na Sumatře, pro veřejnost je známý spíše z „roztomilých“ videí, kde drží v jedné ruce paraplíčko a v druhé rýžovou kuličku. Bohužel právě díky touze pořídit si outloně jako domácího mazlíčka klesla populace outloňů váhavých ve volné přírodě za posledních 20 let o 30 %, a u outloně jávského žijícího na ostrově Jáva dokonce o 80 %, což jej zařadilo mezi 25 nejohroženějších primátů naší planety. Outloň totiž NENÍ domácí mazlíček, jako je například pes nebo kočka. Jedná se o noční, divoké zvíře.


Kdo jsme?
Jsme nezisková organizace The Kukang Rescue Program, která působí v Indonésii na území severní Sumatry. Naším záměrem je ochrana outloně váhavého (indonésky kukang), boj proti ilegálnímu obchodu se zvířaty a osvěta veřejnosti. Ve vesnici Bandar Baru se nám povedlo vybudovat záchranné a rehabilitační centrum pro zabavené outloně, které do této doby na Sumatře chybělo a vymáhání zákonů tak bylo značně problematické.

Virtuální 360° prohlídka záchranného a rehabilitačního centra The Kukang Rescue Program a jeho environmentální anglické školy ve vesnici Bandar Baru v provincii Severní Sumatra: https://www.youtube.com/watch?v=VFqWlmUkDmg

Příjezd k centru The Kukang Rescue ProgramuKdo je tedy outloň?

Outloň je malá noční poloopice, která patří mezi ohrožené a chráněné druhy. Jeho přirozeným prostředím jsou koruny stromů, kde se živí bezobratlými živočichy, ale také malými obratlovci, pryskyřicí a dalšími částmi rostlin. Jedná se o jediného jedovatého primáta na světě. Má totiž na vnitřní straně loktů žlázy, které produkují žlutavý silně zapáchající sekret, který je aktivován v jed při smíchání se slinami. Outloni ho využívají k obraně sebe nebo svých mláďat. Tento primát je pro svou roztomilost ohrožený černým trhem se zvířaty, kde je prodáván převážně jako domácí mazlíček, nebo nabízen k vyfocení v exotických zemích jako atrakce pro turisty.

Samec outloně váhavého v karanténě The Kukang Rescue ProgramuOutloň v nebezpečí!
Aby outloni neohrozili své potencionální majitelé a stali se tak "vhodnějšími mazlíčky", obchodníci jim před prodejem vytrhávají a štípou zuby bez jakéhokoliv umrtvení. Velká část outloňů do ran dostane infekci a nepřežije. Pokud k tomu ještě přičteme stres, umístění outloňů v neodpovídajících podmínkách zvířecích trhů, kde jsou vystavováni u hlučné a prašné silnice, tak není divu, že většina zvířat nepřežije. Už jen při samotném transportu outloňů z nich více jak 2/3 nepřežijí. Proto je naším primárním cílem oslabení ilegálního obchodu se zvířaty a rehabilitace zabavených outloňů s cílem vrátit je zpět do přírody. 

Outloň váhavý těsně před zabavením, který byl po dobu 2 let umístěn u rušné silnice před obchodem


Outloň váhavý se zánětem spojivek Proč potřebujeme inhalační anestezii?
Aby se nám povedlo zabavené outloně vrátit zpět do volné přírody, je potřeba je dostat do správné fyzické i psychické kondice. K tomu nám v našem záchranném a rehabilitačním centru slouží klinika. Outloni, kteří byli zabaveni na černých trzích se zvířaty, či odebráni svým majitelům často trpí malnutricí (nevyvážený příjem potravy), dehydratací, infekcemi různého druhu a jinými problémy v důsledku špatné péče a neznalosti potřeb tohoto zvířete. Zvířata, kterým byly drasticky uštípány či vytrhány zuby často trpí infekcemi v tlamě a velkou bolestivostí. Abychom těmto zvířatům pomohli a zbavili je této bolesti, přes kterou jen těžko přijímají potravu, je nutné podrobné dentální vyšetření a navrhnutí léčby. K tomuto účelu potřebujeme naši kliniku vybavit inhalační anestezií, která nám zajistí manipulaci a odbornou péči při bezpečném uspání zvířete, které tak necítí žádnou bolest. Zvířata tak můžeme ošetřit i při různých zraněních či komplikovaných zákrocích.

Pomoci můžete právě Vy!

Nyní je naše klinika vybavena základními přístroji a materiálem. Rádi bychom ale těmto zvířatům, která si už často prošla velmi bolestivou minulostí, poskytli co nejlepší péči. V tomto nám nyní můžete pomoci i Vy a Vaším příspěvkem tak zajistit outloňům tu nejlepší péči, kterou si zaslouží a těm šťastnějším pomoci k bezpečnému navrácení do volné přírody, kam patří.

Odkazy pro více informací
Pokud byste chtěli o našem programu vědět více, navštivte naše stránky http://www.kukang.org/cz nebo facebook https://www.facebook.com/project.kukang/?fref=ts a https://www.facebook.com/IAmNotYourToy/?fref=ts
Reportáž České televize a rozhovor s Františkem Příbrským v pořadu Horizont ČT24: https://www.youtube.com/watch?v=Mt1S8xf-28I&t=4s
Reportáž pro televizní pořad Chcete mě: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/216562221300038/
Televizní reportáž o úspěšné akci Běh Zoo Ostrava pro Kukang (čas reportáže 20:51): http://www.barrandov.tv/video/76144-nase-zpravy-31-8-2016
Článek o ilegálním obchodu pro portál ekolisty.cz : http://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/outlon-jako-domaci-mazlicek-co-se-za-tim-skryva-a-je-to-vubec-legalni


Nadační fond CCBC
Nyní je naše klinika vybavena základními přístroji a materiálem. Rádi bychom ale těmto zvířatům, která si už často prošla velmi bolestivou minulostí, poskytli co nejlepší péči. V tomto nám nyní můžete pomoci i Vy! Svým příspěvkem můžete zajistit outloňům tu nejlepší péči, kterou si zaslouží, a těm šťastnějším pomoci k bezpečnému navrácení do volné přírody, kam patří.
Jsme nezisková organizace The Kukang Rescue Program, která působí v Indonésii na území severní Sumatry. Naším záměrem je ochrana outloně váhavého (indonésky kukang), boj proti ilegálnímu obchodu se zvířaty a osvěta veřejnosti. Ve vesnici Bandar Baru se nám povedlo vybudovat záchranné a rehabilitační centrum pro zabavené outloně, které do této doby na Sumatře chybělo, a vymáhání zákonů tak bylo značně problematické.
http://www.kukang.org/cz
Držím palce, ať se podmínky pro pomoc zlepšují!
Šárka Svobodová
Držím vám palce!
Vaclava Mosnova
200 Kč
:)
Jaroslav Antoš
1 000 Kč
Hodně štěstí vám i těm drobečkům.
Kamila Kramosilova
200 Kč
Děkuji a vše dobré všem zúčastněným.
Iva Čechová
1 000 Kč
Ať se daří!
Dárce
hodně štěstí
Helena Pěnkavová
200 Kč
Díky za vaši práci!
350 Kč
Milujeme outloně
Martina Lesáková
6 000 Kč
Držím pěsti!
Adéla Valachovičová
200 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadační fond CCBC, projekt: The Kukang Rescue Program - Inhalační anestezie pro outloní kliniku!